REKLAMA

CBOS: 39 proc. poparcia dla PiS, Nowoczesna na drugim miejscu

2016-01-15 16:03
publikacja
2016-01-15 16:03

W styczniu 39 proc. badanych deklarujących chęć udziału w wyborach parlamentarnych chce głosować na PiS, 22 proc. na Nowoczesną, 13 proc. na PO; na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz15 z 9 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS.

fot. Krystian Maj /

Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem, w tym Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.), którego posłowie obecnie w nim zasiadają.

W porównaniu z grudniem PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską) zyskało 4 punkty procentowe. Po jednym punkcie procentowym zyskały Nowoczesna i Kukiz15. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o 2 punkty procentowe.

Po 3 proc. badanych deklarujących zamiar wzięcia udziału w potencjalnych wyborach zagłosowałoby na Koalicję Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja KORWiN oraz Partię Razem (bez zmian od grudnia).

Po 2 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oddałoby głos na Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe (spadek o 1 punkt procentowy). Na poziomie 1 proc. utrzymuje się od grudnia poparcie Twojego Ruchu.

Większość respondentów deklarujących zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im przez CBOS listy (1 proc.) mówiła o chęci oddania głosu

na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma, a po jednej osobie wymieniło Mniejszość Niemiecką i Szczęść Boże Grzegorza Brauna.

Na początku roku 5 proc. ankietowanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych, nie potrafiło jeszcze określić swoich preferencji partyjnych. W porównaniu z poprzednim pomiarem grupa zamierzających pójść na wybory, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć, nieco się zmniejszyła (o 1 punkt procentowy).

W styczniu zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. badanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w grudniu 2015 r.). 20 proc. stwierdziło, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach (spadek o 4 punkty procentowe). 13 proc. nie podjęło decyzję i tej sprawie (wzrost o 1 punkt procentowy).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 714 stycznia 2016 roku na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (80)

dodaj komentarz
~koss
Było spokojnie i normalnie, ale ciemnota w wyborach dala sie nabrać na dobre zmiany. W rezultacie mamy najgorszego prezydenta i najgorszy rząd od 1989 roku.
~Szakal
gwert nie masz wogole pojęcia o ekonomii. Biedota niech dalej czeka na kasze manną z nieba,chodzi do MOPSu i pije tanie wina itd. Wydaje mi się ze ty tego samego pokroju jesteś albo zejdź na ziemię puki jest jeszcze czas. Emerytów zostaw w spokoju bo tu nie o to chodzi
~Szakal
Banki i markety opodatkować. Pisowcy to jak myślicie z czyjej kieszeni to pójdzie z ich, z waszej kieszeni bezmuzgi. Czemu tak bezmyślnie myślicie,jeżeli jeszcze myślicie
~qwert
"muzgowcu" haha a jak podnosili vat ? Czy wyborcy PO muszą być takim idiotami? Pewnie, banki, markety itp nie powinny broń Boże płacić podatków, lepiej niech dalej płacą je emeryci i biedota, tak? A może niech nikt nie płaci?
~rer
PIS to wyśmienita socjotechnika oparta o analfabetyzm ekonomiczny. Popularność (dopóki nie odczujemy skutków w portfelach) nie dziwi.
~asd
Masz 100% racji. Twój analfabetyzm aż razi mnie po oczach... A może jesteś tą zmanipulowaną pierdołą biorącą udział w ustawkach KOD ??? Ma dla ciebie dobre info, GW już się zwija więc niedługo nie będzie miał cię kto ogłupiać
~Tomek33LBN
a to PIS wydał 84 milardy zlotych na przygotowanie Euro 2012 ?? Które swoja drogą było bardzo potrzebne...igrzyska dla motłochu...
~rer odpowiada ~asd
agresja, teorie spiskowe, intryga, pomówienie, ataki personalne są skutkiem braku argumentów i elementarnego wychowania. O wartościach wrzeszczą ale ich nie rozumieją, np. Nie mów fałszywego świadectwa.
~Ja odpowiada ~Tomek33LBN
Jak by nie wydali na impreze o skali miedzynarodowej tyle.....BYS MOWIŁ .....POPSULI ZNOW .
Zastanow sie czlowieczku troche ...zobacz co twoi popsuli ...ile afer ,przekretow itp
~cytaty
nie ma się co dziwić , nawet Wolne Konopie chwalą Kaczyńskiego :)) Andrzej Dołecki w rozmowie z „Super Expressem” podkreśla, że jest coraz bliżej do legalnego dostępu do medycznej marihuany. w Sejmie trwają intensywne prace.
"To generalnie zaskoczenie, że mamy rząd, który chce się wywiązywać z obietnic! I to obietnic takich,
nie ma się co dziwić , nawet Wolne Konopie chwalą Kaczyńskiego :)) Andrzej Dołecki w rozmowie z „Super Expressem” podkreśla, że jest coraz bliżej do legalnego dostępu do medycznej marihuany. w Sejmie trwają intensywne prace.
"To generalnie zaskoczenie, że mamy rząd, który chce się wywiązywać z obietnic! I to obietnic takich, które mogą nawet zaskoczyć nieco nasz elektorat. Przyznam jednak, że trochę się tego spodziewałem po tym, kiedy Jarosław Kaczyński był jednym z pięciu posłów, którzy na nasze pytania odpowiedzieli merytorycznie i z zainteresowaniem. Na apel w sprawie medycznej marihuany nie odpowiedzieli nawet Miller i Palikot! "
"W wielu kwestiach mogłem się z nimi nie zgadzać, zapewne w wielu jeszcze nie zgodzę, ale oddaję im honor. Trzeba być obiektywnym i nie podlega dyskusji, że Kaczyński i Macierewicz zachowują się kompetentnie, tak jak przystało na ludzi rządzących Polską. Paradoksalnie to oni są znacznie poważniejsi niż ci, po których się tego przez lata spodziewaliśmy"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki