REKLAMA
ZAGŁOSUJ

CBOS: 39 proc. poparcia dla PiS, Nowoczesna na drugim miejscu

2016-01-15 16:03
publikacja
2016-01-15 16:03

W styczniu 39 proc. badanych deklarujących chęć udziału w wyborach parlamentarnych chce głosować na PiS, 22 proc. na Nowoczesną, 13 proc. na PO; na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz15 z 9 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS.

fot. Krystian Maj /

Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem, w tym Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.), którego posłowie obecnie w nim zasiadają.

W porównaniu z grudniem PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską) zyskało 4 punkty procentowe. Po jednym punkcie procentowym zyskały Nowoczesna i Kukiz15. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o 2 punkty procentowe.

Po 3 proc. badanych deklarujących zamiar wzięcia udziału w potencjalnych wyborach zagłosowałoby na Koalicję Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja KORWiN oraz Partię Razem (bez zmian od grudnia).

Po 2 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oddałoby głos na Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe (spadek o 1 punkt procentowy). Na poziomie 1 proc. utrzymuje się od grudnia poparcie Twojego Ruchu.

Większość respondentów deklarujących zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im przez CBOS listy (1 proc.) mówiła o chęci oddania głosu

na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma, a po jednej osobie wymieniło Mniejszość Niemiecką i Szczęść Boże Grzegorza Brauna.

Na początku roku 5 proc. ankietowanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych, nie potrafiło jeszcze określić swoich preferencji partyjnych. W porównaniu z poprzednim pomiarem grupa zamierzających pójść na wybory, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć, nieco się zmniejszyła (o 1 punkt procentowy).

W styczniu zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. badanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w grudniu 2015 r.). 20 proc. stwierdziło, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach (spadek o 4 punkty procentowe). 13 proc. nie podjęło decyzję i tej sprawie (wzrost o 1 punkt procentowy).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 714 stycznia 2016 roku na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (80)

dodaj komentarz
~koss
Było spokojnie i normalnie, ale ciemnota w wyborach dala sie nabrać na dobre zmiany. W rezultacie mamy najgorszego prezydenta i najgorszy rząd od 1989 roku.
~Szakal
gwert nie masz wogole pojęcia o ekonomii. Biedota niech dalej czeka na kasze manną z nieba,chodzi do MOPSu i pije tanie wina itd. Wydaje mi się ze ty tego samego pokroju jesteś albo zejdź na ziemię puki jest jeszcze czas. Emerytów zostaw w spokoju bo tu nie o to chodzi
~Szakal
Banki i markety opodatkować. Pisowcy to jak myślicie z czyjej kieszeni to pójdzie z ich, z waszej kieszeni bezmuzgi. Czemu tak bezmyślnie myślicie,jeżeli jeszcze myślicie
~qwert
"muzgowcu" haha a jak podnosili vat ? Czy wyborcy PO muszą być takim idiotami? Pewnie, banki, markety itp nie powinny broń Boże płacić podatków, lepiej niech dalej płacą je emeryci i biedota, tak? A może niech nikt nie płaci?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rer
PIS to wyśmienita socjotechnika oparta o analfabetyzm ekonomiczny. Popularność (dopóki nie odczujemy skutków w portfelach) nie dziwi.
~asd
Masz 100% racji. Twój analfabetyzm aż razi mnie po oczach... A może jesteś tą zmanipulowaną pierdołą biorącą udział w ustawkach KOD ??? Ma dla ciebie dobre info, GW już się zwija więc niedługo nie będzie miał cię kto ogłupiać
~Tomek33LBN
a to PIS wydał 84 milardy zlotych na przygotowanie Euro 2012 ?? Które swoja drogą było bardzo potrzebne...igrzyska dla motłochu...
~rer odpowiada ~asd
agresja, teorie spiskowe, intryga, pomówienie, ataki personalne są skutkiem braku argumentów i elementarnego wychowania. O wartościach wrzeszczą ale ich nie rozumieją, np. Nie mów fałszywego świadectwa.
~Ja odpowiada ~Tomek33LBN
Jak by nie wydali na impreze o skali miedzynarodowej tyle.....BYS MOWIŁ .....POPSULI ZNOW .
Zastanow sie czlowieczku troche ...zobacz co twoi popsuli ...ile afer ,przekretow itp

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki