REKLAMA

CBA zatrzymało 5 osób w związku z organizacją ŚDM

2017-03-02 08:45
publikacja
2017-03-02 08:45

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży – podały w czwartek media. Wśród zatrzymanych są: dyrektor biura bezpieczeństwa PKP i oficer Biura Ochrony Rządu.

CBA zatrzymało 5 osób w związku z organizacją ŚDM / fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Wiadomości TVP1 informują, że chodzi o spowodowanie "znacznej szkody majątkowej podczas zawierania umów w trakcie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży".

W listopadzie 2016 r. CBA informowało, że pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie niekorzystnej dla PKP umowy na ochronę dworców kolejowych podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

– Wśród zatrzymanych jest dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP SA, właściciel warszawskiej spółki realizującej kontrakt, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu w stopniu majora, prezes innej spółki z branży ochrony biznesu oraz pracownik PKP SA – poinformował w czwartek PAP Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

Według dotychczasowych ustaleń śledczych, w maju 2016 roku PKP S.A zawarło z jedną z warszawskich spółek "niekorzystną umowę" o wartości 1,9 mln zł netto. Umowa dotyczyła "profilaktyki zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży" – podał Kaczorek.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej, prokurator Michał Dziekański potwierdził w rozmowie z PAP, że zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym umowy na ochronę dworców PKP podczas ŚDM. Jak dodał, na tym etapie, prokuratura nie będzie ujawniać szczegółów związanych z zatrzymaniami.

Biuro prasowe PKP w rozmowie z PAP zapewniło, że współpracuje z organami ścigania, udostępniając wszelkie żądane dokumenty oraz składając niezbędne wyjaśnienia. Maciej Bułtowicz z Wydziału Prasowego PKP powiedział, że spółka nie będzie informowała o działaniach CBA i komentowała sprawy. PKP przypomina, że ma w śledztwie dot. "współpracy ze spółką Sensus Group status pokrzywdzonego".

W oświadczeniu przekazanym PAP biuro prasowe zaznaczyło, że "PKP SA dla dobra śledztwa, nie komentuje przebiegu postępowania oraz podejmowanych w jego ramach czynności". "PKP SA oczekuje jak najszybszego wyjaśnienia sprawy i zakończenia postępowania" - dodano w oświadczeniu.

Jak informuje CBA, agenci wcześniej przeszukiwali już biura PKP SA w Warszawie i spółki, mającej realizować kontrakt; zabezpieczono dokumentację związaną z zawarciem kwestionowanej umowy.

Jak powiedział PAP Kaczorek, jednym z informujących o możliwych nieprawidłowościach przy zlecaniu ochrony dworców PKP podczas ŚDM, był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, CBA prowadziło też w tej sprawie własne działania.

W zawiadomieniu przesłanym do CBA przez ministra infrastruktury wskazano, że mogło dojść do przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, pośrednio mogącego mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne, jak również mogło być to działanie na szkodę spółki. Minister w związku z wątpliwościami, co do kontraktu w sierpniu 2016 r. polecił prezesowi PKP SA wstrzymanie wypłat dla spółki Sensus Group – nie wypłacono 70 proc. wartości zamówienia – wyjaśniło biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB).

Odpowiedzialny za kolej wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel zapewnił PAP, że przejrzystość funkcjonowania podległych MIB spółek jest priorytetem resortu. – Wszelkie doniesienia o nieprawidłowościach zawsze wymagają gruntownego wyjaśnienia – zaznaczył.

W styczniu w sprawie niekorzystnej dla PKP umowy na ochronę dworców kolejowych podczas ŚDM, zeznawał jako świadek w prokuraturze odwołany szef BOR Andrzej Pawlikowski. Śledztwo wszczęto w listopadzie 2016 r.

Kaczorek podawał wtedy, że sprawa dotyczy szkody majątkowej, wyrządzonej PKP SA w Warszawie przez zawarcie w maju 2016 r. z jedną ze spółek niekorzystnej umowy obejmującej ochronę dworców kolejowych. Wtedy też CBA przeszukało mieszkanie oficera BOR i jego pomieszczenia służbowe w siedzibie BOR; zabezpieczono dokumentację i nośniki danych.

W lipcu 2016 r. "Gazeta Wyborcza" podawała, że warte 2 mln zł zlecenie na ochronę dworców dostała spółka Sensus, którą kieruje wspólnik w interesach ówczesnych szefów: BOR i Agencji Wywiadu – Pawlikowskiego oraz Grzegorza Małeckiego (który zrezygnował z szefa Agencji Wywiadu we wrześniu 2016 r.). PKP twierdziły, że to przypadek – podkreślała "GW".

Jak informuje CBA, agenci przeszukali już wcześniej biura PKP SA w Warszawie i warszawskiej spółki mającej realizować kontrakt; zabezpieczono dokumentację związaną z zawarciem kwestionowanej umowy. Obecnie trwają kolejne przeszukania w miejscach pracy, zamieszkania i przebywania zatrzymanych osób.

js/ gdyj/ jbr/ ago/ pru/ js/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Obywatel
Ojej.. dobra zmiana też ma swoje afery jednak. Przecież to za rządów PISu takie coś.... :D
~hg
Księży żadnych nie zatrzyamno? Księża i młodziez kończa sie jak w Australii.
~pkpoprawiacze
Mozna przeszukiwac, przesluchiwac itp. itd. Jednago jestem pewny: forsy juz nie ma i jest nie do odzyskania, ale waleczek ladny, brawo za pomysl panowie.
~niepelnosprawny_org
przecież ostatnio była ustawa o konfiskacie rzszerzonej,... nie obejmuje?
~ro
Nareszcie państwo przestaję istnieć tylko teoretyczne. Lepiej późno niż wcale.
~xxxxx
to walki pisowskich frakcji
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Światowe Dni Młodzieży

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki