REKLAMA

Były prezes watykańskiego banku skazany na prawie 9 lat więzienia

2021-01-21 17:18
publikacja
2021-01-21 17:18
Były prezes watykańskiego banku skazany na prawie 9 lat więzienia
Były prezes watykańskiego banku skazany na prawie 9 lat więzienia
fot. Banauke / / Shutterstock

Na 8 lat i 11 miesięcy więzienia skazał trybunał w Watykanie byłego prezesa watykańskiego banku IOR Angelo Caloię. Uznano go za winnego prania pieniędzy i przywłaszczenia środków. Caloia, włoski ekonomista, był prezesem banku od 1989 do 2009 roku.

Wyrok trybunału Państwa Watykańskiego został ogłoszony w czwartek. Skazany były szef Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) ma 81 lat.

Taki sam wyrok prawie 9 lat w procesie dotyczącym sprzedaży nieruchomości banku otrzymał także 97-letni adwokat Gabriele Liuzzo. Jego syna skazano na 5 lat i dwa miesiące.

Żadnego ze skazanych nie było w sądzie w chwili ogłaszania wyroku.

Ponadto watykański sąd nakazał konfiskatę 32 mln euro, zajętych na kontach skazanych, a także dodatkowej sumy 25 mln euro oraz wypłatę odszkodowania dla IOR, także za wyrządzenie szkód reputacji banku.

Śledztwo w sprawie oszustw przy sprzedaży 29 nieruchomości banku, znajdujących się głównie w Rzymie i Mediolanie, trwało od 2014 roku.

Do transakcji dochodziło w latach 2002-2007 za pośrednictwem spółek w rajach podatkowych. Watykan wyjaśnił w komunikacie wydanym po wyroku, że oskarżeni sprzedali te nieruchomości po cenie znacznie niższej niż rynkowa i przywłaszczyli sobie około 59 mln euro. Część tych pieniędzy została "uprana" w Szwajcarii przy pomocy syna adwokata Liuzzo, Lamberto.

Proces rozpoczął się w maju 2018 roku, a wyrok zapadł na 23 rozprawie.

Caloia jest najwyższym rangą dawnym urzędnikiem Watykanu, skazanym przez tamtejszy sąd w sprawie przestępstw finansowych.

Watykańskie biuro prasowe oświadczyło w komunikacie, że wyrok jest realizacją nowych norm wprowadzonych za Spiżową Bramą w ramach dostosowania ich do międzynarodowych standardów walki z "praniem brudnych pieniędzy, korupcją i innymi ciężkimi przestępstwami".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Czy kiedykolwiek będą postawione zarzuty złodziejom z komisji rabunkowej?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki