REKLAMA

Były premier Wielkiej Brytanii: Brexit nie może być tyranią większości

2016-11-25 13:06
publikacja
2016-11-25 13:06

"Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie mogą być dyktowane przez tyranię większości" - oświadczył były brytyjski premier John Major. Jak ocenił, istnieją "absolutnie rozsądne argumenty" za przeprowadzeniem drugiego referendum ws. Brexitu.

fot. Neil Hall / / FORUM

Wypowiedź Majora, wygłoszoną podczas uroczystej kolacji z okazji 100. rocznicy powołania Davida Lloyda George'a na premiera Wielkiej Brytanii, opublikował w piątek dziennik "The Times".

"Słyszę czasami argument, że (...) osoby, które zagłosowały za pozostaniem (kraju w Unii Europejskiej - PAP), nie powinny mieć głosu w procesie Brexitu, bo przegrały głosowanie. Bardzo trudno jest mi zaakceptować takie podejście. Tyrania większości nigdy nie była stosowana w państwach demokratycznych i nie powinna być stosowana tutaj (w Wielkiej Brytanii)" - powiedział były premier.

Jak dodał, należy zaakceptować podjętą w referendum decyzję wyborców o opuszczeniu Wspólnoty, zaznaczył jednak, że nadal liczy na możliwie najbliższą relację Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i wspólnym rynkiem - "najbogatszym, jaki widziała ludzkość".

Włączając się w dyskusję wokół grudniowej rozprawy przed Sądem Najwyższym w sprawie Brexitu, Major ocenił, że ostateczna decyzja musi zostać podjęta przez parlament, a nie przez rząd Theresy May. Jak dodał, "istnieją absolutnie rozsądne argumenty za przeprowadzeniem drugiego referendum", kiedy będzie jasne, jak miałyby wyglądać przyszłe relacje z Unią Europejską po wystąpieniu kraju ze Wspólnoty.

Rząd chce rozpocząć negocjacje w sprawie Brexitu pod koniec marca 2017 roku, jednak na początku listopada brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł, że gabinet nie może zainicjować tego procesu bez zgody obydwu izb parlamentu. Rząd Theresy May odwołał się od wyroku do Sądu Najwyższego.

John Major był premierem Wielkiej Brytanii z ramienia Partii Konserwatywnej w latach 1990-97.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ akl/ jbp/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~LeonZ
Hmm... ciekawe co na to KOD? Przecież to istny zamach na podstawy demokracji - nazywanie jej tyranią większości. Ciekawe tak swoją drogą, czy tyrania mniejszości jest dla p. Blaira do zaakceptowania?
~Hmmm
Jak większością wygrał wybory,to nie była tyrania.
~zydozerca
Kara śmierci dla ludobójców o zbrodniarzy wojennych,maionetek Izraela !!!!
~silvio_gesell
Demokracja to z założenia jest tyrania większości. To co było do tej pory to była lewicowa oligarchia, a nie demokracja.
~Eltor
A gdbyby w referendum wygrała druga opcja, to czy ten pan by mówił "brak Brexitu nie może być tyranią większości"?
~gosc
Dokładnie demokracja demokracją ale musi być po naszemu:D Hipokryzja lewactwa...
~Znani
Lloyd mowi w trakcie Wersalu za Wiki(uważał, że przekazać Polakom śląski przemysł to tak, jakby dać małpie zegarek[1]), A Major to najgorszy premier WB
~Clup
Major to najgorszy premier WB w historii, nie dziwota ze spotkał sie w klubie wspominajac poprzednika , bo Lloyd tez w tamtych czasach był nieudacznikiem.
~kojo
No chyba skretyniał! Większość to na zachodzie już tyrania a nie demokracja???
~zez
Powtarzałem i będę powtarzać - nie będzie Brexitu bo to nie na rękę prawie całej brytyjskiej klasie politycznej. Poza tym w UE referenda które organizuje się aż ich wynik będzie "właściwy" to nic nowego :)

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki