REKLAMA

Burza wokół e-recept. "Resort zdrowia utrudnia leczenie pacjentów". Minister Niedzielski odpowiada: imperium kontratakuje

2023-07-06 11:32
publikacja
2023-07-06 11:32

Blisko 100 proc. tych, którzy chcieli przekroczyć limit e-recept, prowadzi biznes receptowy przez internet; nie są to lekarze podstawowej opieki zdrowotnej – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Burza wokół e-recept. "Resort zdrowia utrudnia leczenie pacjentów". Minister Niedzielski odpowiada: imperium kontratakuje
Burza wokół e-recept. "Resort zdrowia utrudnia leczenie pacjentów". Minister Niedzielski odpowiada: imperium kontratakuje
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Od 3 lipca obowiązują limity dotyczące liczby pacjentów, którym lekarz przepisuje recepty oraz liczby wystawionych recept.

Lekarz na 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę, a liczba przepisanych recept w dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300. Rozwiązania te – jak uzasadnia MZ - mają zapobiegać nadużyciom.

Minister Niedzielski informował w środę, że w dwa dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej, niż 80 pacjentów, w ciągu 10 godzin swojej pracy. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept.

W czwartek na Twitterze szef MZ podał, że na 302 lekarzy, którzy chcieli wystawić recepty ponad limit, blisko 100 proc. to podmioty, które prowadzą biznes receptowy przez internet, a nie podstawowa opieka zdrowotna. "Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, bo tu chodzi o ich zdrowie” – napisał minister.

"Czy @NaczelnaL działa w interesie receptomatów? Imperium kontratakuje” – dodał, nawiązując do stanowiska Naczelnej Izby Lekarskiej.

Samorząd lekarski przekazał na Twitterze, że stanowczo protestuje przeciwko ograniczaniu praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i arbitralnemu ustalaniu sposobu, w jaki lekarz może używać narzędzi takich jak e-recepta, żeby świadczyć pomoc chorym.

"Domagamy się również niezwłocznego wycofania się z wprowadzania limitów wystawianych recept i wypracowanie rozwiązań systemowych w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim” – podał NIL.

Naczelna Izba Lekarska deklaruje, że w pełni popiera racjonalne działania służące uregulowaniu rynku podmiotów wystawiających recepty w trybie komercyjnym tzw. receptomatów.

"Proponowaliśmy wielokrotnie zarówno rozwiązania systemowe uniemożliwiające rejestracje takich podmiotów, jak też np. ograniczenie możliwości wykonywania teleporady jedynie do osób, które pierwszą wizytę w podmiocie odbyły w trybie stacjonarnym lub - w niektórych specjalnościach np. psychiatrii - z wykorzystaniem narzędzi przekazujących obraz i dźwięk w czasie rzeczywistym. Propozycje te nie zostały jednak nigdy ani przedyskutowane, ani tym bardziej wprowadzone w życie” – wskazano w piśmie NIL, opublikowanym na stronie izby.

30 czerwca minister zdrowia poinformował, że podpisał doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy, którzy dopuścili się, co najmniej pięciu przestępstw w związku z wystawieniem e-recept - w ciągu roku wystawili od 100 do 400 tys. recept. Oznacza to – jak wskazywał – że dziennie wystawiali oni od blisko trzystu do ponad tysiąca recept.

Przestępstwa, o których mowa w doniesieniu, to – jak wyjaśnił – fałszerstwo intelektualne, czyli poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem, oszustwa – bo część tych recept jest refundowana, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia i ułatwienie dostępu do środków odurzających. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (13)

dodaj komentarz
endes
Niedzielak!… ile miliardów przewaliluscie na srajdemii!?
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Nie pamiętam rzadu który by wprowadzał najpierw prawo a zaraz potem je odwoływał, Już się gubie. Zakaz hodowli zwierzat futerkowych, za chwile jednak nie ma zakazu. 30 tys zł kary dla niezaszczepionych jak kogoś zaraża 2 miesiace piozniej w ogole skonczyła sie epidemia jak nawpuszczali ukrainców, Nowy ład, a nie jednak stary, a nie Nie pamiętam rzadu który by wprowadzał najpierw prawo a zaraz potem je odwoływał, Już się gubie. Zakaz hodowli zwierzat futerkowych, za chwile jednak nie ma zakazu. 30 tys zł kary dla niezaszczepionych jak kogoś zaraża 2 miesiace piozniej w ogole skonczyła sie epidemia jak nawpuszczali ukrainców, Nowy ład, a nie jednak stary, a nie bo nowy, wyzsze kary dla kierowców, a nie jednak moze nizsze, ułatwienia wizowe dla pakistanców i arabusiów, a nie jednak pomyłka teraz E-recepty. JPR czy oni w ogole nad czyms jeszcze panują?
jas2
"w ciągu roku wystawili od 100 do 400 tys. recept"

Jeśli tak się dzieje, to albo zlikwidować ten proceder, albo wprowadzić leki bez recepty.
Wtedy jednak nie może być refundacji.
zenonn
100000 < limit
365*300=109350
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
Ktoś się z tym nie zgadza i daje minusy? Czekam na uzasadnienie.
polityka_to_nie_ekonomia
No fajnie, ale skąd w takim razie wzięło się tylu chętnych by te recepty przez neta kupować i to jeszcze za to płacić zamiast u lekarza dostać za darmo? Wszyscy to uzależnieni od leków czy może jednak jak trzeba pójść do lekarza to jest z tym tyle zabawy, że ludzie wolą dopłacić i dostać potrzebną receptę? Nie mówię, że to jest rozwiazanie,No fajnie, ale skąd w takim razie wzięło się tylu chętnych by te recepty przez neta kupować i to jeszcze za to płacić zamiast u lekarza dostać za darmo? Wszyscy to uzależnieni od leków czy może jednak jak trzeba pójść do lekarza to jest z tym tyle zabawy, że ludzie wolą dopłacić i dostać potrzebną receptę? Nie mówię, że to jest rozwiazanie, ale skądś się popularność tego biznesu wzięła.
zenonn
Jeśli wiem co chcę to oglądanie lekarza specjalisty zbędne, kosztowne, czasochłonne, odległe.
Jest wiele profesji medycznych z niewielką ilością przepisywanych specyfików.
Niektórzy potrzebują psychotropy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki