REKLAMA

Bunt wojskowy w Mali. Prezydent Keita podał się do dymisji

2020-08-19 03:03
publikacja
2020-08-19 03:03
Reuters

Uwięziony podczas wojskowego puczu prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keita ogłosił w nocy z wtorku na środę swoją dymisję. Szef państwa zdecydował także o rozwiązaniu rządu oraz parlamentu.

"Chciałbym podziękować Malijczykom za ich wsparcie przez te długie lata" - powiedział Keita w krótkim wystąpieniu telewizyjnym, nagranym w obozie wojskowym Kati pod stolicą Bamako, gdzie jest przetrzymywany wraz z byłym już premierem Boubou Cisse.

„Nie chcę, aby krew została przelana tylko po to, abym mógł utrzymać się przy władzy” - dodał Keita.

Keita i Cisse zostali we wtorek pojmani przez zbuntowanych żołnierzy w Bamako. Buntownicy w stolicy zostali powitani przez wiwatujących demonstrantów, którzy od czerwca domagają się odejścia głowy państwa z powodu rzekomej korupcji i złego zarządzania krajem.

Mali stoi w obliczu poważnego kryzysu społeczno-politycznego, który niepokoi społeczność międzynarodową. Koalicja liderów politycznych, religijnych i społeczeństwa obywatelskiego w lipcu odrzuciła propozycje ustępstw ze strony prezydenta.

Kraje Afryki Zachodniej zamykają granice z Mali

Kraje Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zdecydowały w nocy z wtorku na środę o zamknięciu granic z Mali, gdzie prezydent Ibrahim Boubacar Keita i premier Boubou Cisse zostali pojmani przez zbuntowanych żołnierzy w stolicy Bamako.

Władze ECOWAS oświadczyły także, iż zawieszają wszystkie operacje finansowe między 15 państwami członkowskimi a Mali oraz zawieszają ten kraj w prawach członka tej organizacji. Rozważane jest także nałożenie sankcji na "puczystów oraz ich partnerów i współpracowników".

ONZ i UE potępiają aresztowanie prezydenta Mali przez zbuntowanych żołnierzy

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał we wtorek do "natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia" prezydenta Mali Ibrahima Boubacara Keity, który wraz z premierem Boubou Cisse został pojmany przez zbuntowanych żołnierzy w stolicy Bamako.

"Sekretarz generalny stanowczo potępia te działania i wzywa do natychmiastowego przywrócenia porządku konstytucyjnego i praworządności w Mali" - napisał rzecznik szefa ONZ w oświadczeniu.

"W tym celu domaga się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia prezydenta Ibrahima Boubacara Keity i członków jego gabinetu" - podkreślono w oświadczeniu i wezwano "wszystkie strony konfliktu, w szczególności siły obronne i bezpieczeństwa, do okazania najwyższej powściągliwości w działaniach".

Na wniosek Francji i Nigru na środę zwołane zostało nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, które ma zająć się sytuacją w Mali.

Wydarzenia w Mali potępił także szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell, który mówił o "próbie zamachu stanu w Mali, w której wojsko aresztowało prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę i jego premiera". "Unia Europejska potępia próbę zamachu stanu w Mali i odrzuca wszelkie zmiany antykonstytucyjne. W żadnym wypadku nie może to być odpowiedzią na głęboki kryzys społeczno-polityczny, który dotyka Mali od kilku miesięcy” - oświadczył Borrell.

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki