REKLAMA

Bunt górskich przedsiębiorców może rozlać się na cały kraj. "To dopiero namiastka"

2021-01-21 06:50
publikacja
2021-01-21 06:50
fot. Marcin Szkodzinski / FORUM

Gminy górskie, które ucierpiały w wyniku pandemii, dostaną od rządu dodatkowy 1 mld zł pomocy finansowej. Środki trafią do ok. 200 samorządów i będą mogły zostać wykorzystane m.in. na infrastrukturę turystyczną. Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz wskazuje, że nie będą mieć jednak wpływu na trudną sytuację przedsiębiorców utrzymujących się z turystyki, którzy w tym roku stracili praktycznie cały sezon zimowy. Ci coraz częściej zapowiadają, że otworzą swoje biznesy mimo rządowych obostrzeń i lockdownu. - Ta niepokora jest dopiero namiastką tego, co za chwilę zacznie dziać się w całej Polsce - mówi Agata Wojtowicz.

- Bardzo się cieszymy, że w ogóle jakakolwiek pomoc została wyasygnowana dla gmin z regionów górskich. Tym bardziej że ich kasa będzie w tym roku pusta. My jako przedsiębiorcy nie będziemy zasilać ich swoimi podatkami, bo nie pracując i nie uzyskując przychodów, nie będziemy nic płacić - mówi agencji Newseria Biznes Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która przyznaje dodatkową pomoc gminom z rejonów górskich (Sudety Wschodnie, Środkowe i Zachodnie, Beskidy Środkowe i Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański i Beskidy Lesiste) poszkodowanym w wyniku pandemii. Większość z nich znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej na skutek rządowych obostrzeń i lockdownu, przez który hotele i stoki narciarskie będą zamknięte co najmniej do końca stycznia.

Dodatkowa pomoc obejmie ponad 200 górskich gmin, które będą mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pierwszym jest dofinansowanie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków gminy na inwestycje w latach 2016-2020 (jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę). Drugi instrument to rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości w I kwartale br. Chodzi o zwolnienia z tej daniny gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi, etc.). Rządowe dofinansowanie ma pokryć 80 proc. utraconych przez gminy dochodów.

Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej ocenia, że to dodatkowe wsparcie od rządu podreperuje budżety samorządów, ale nie będzie mieć dużego przełożenia na sytuację przedsiębiorców z regionów górskich, którzy stracili w tym roku cały zimowy sezon turystyczny.

- Instrumenty pomocowe samorządów dla przedsiębiorców są niestety bardzo ograniczone prawem. Samorządy nie mogą w jakikolwiek sposób finansować działalności firm. Jedyną rzeczą, jaką mogą zrobić, jest właśnie zwolnienie, odroczenie lub zmniejszenie wpłat na podatek od nieruchomości. To może być także ograniczenie podatku od gruntu lub rezygnacja z opłat czynszowych, np. w lokalach, których właścicielem jest gmina. Są tylko te trzy instrumenty, którymi gmina może się posłużyć, chcąc pomóc przedsiębiorcom. Z drugiej strony jest też gros różnych przedsiębiorców, którzy nie płacą podatku od nieruchomości, np. przewodnicy, piloci wycieczek, i oni nie dostaną tej pomocy - mówi.

Zgodnie z rządową uchwałą dodatkowe środki dla gmin będą mogły sfinansować infrastrukturę turystyczną i komunalną związaną z usługami turystycznymi, czyli na przykład budowę i modernizację szlaków turystycznych, placów, parków, punktów widokowych, parkingów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych, a także dróg czy chodników.

- Środki, które mają popłynąć do samorządów, są przeznaczone głównie na różne inwestycje. Wiadomo, że realizując je, gmina musi ogłosić przetarg. Miejscowi mogą do niego stanąć, ale nie wiadomo, czy wygrają i ile firm będzie te projekty realizowało. Te wyasygnowane pieniądze nie są przecież aż tak duże, żebyśmy mogli mówić o jakimś boomie inwestycyjnym. Dlatego najprawdopodobniej te środki w każdej gminie zostaną przeznaczone na dokończenie dotychczasowych inwestycji. Nie ma co oczekiwać, że to jest kanał pomocowy dla przedsiębiorców - mówi Agata Wojtowicz.

W górach turystyka jest dominującą aktywnością gospodarczą. Większość przedsiębiorców utrzymuje się właśnie z turystów i zarabia głównie zimą. Jednak w tym roku sezon narciarski został odwołany, a stoki są puste. Ich właściciele - podobnie jak m.in. hotelarze i restauratorzy - z każdym miesiącem ponoszą dotkliwe straty. Prezes TIG wskazuje, że część spośród tych firm może już nie stanąć na nogi, dlatego w nadchodzącym czasie można spodziewać się fali upadłości i bankructw.

- Już widzimy, że firmy się zamykają, część upadnie, na pewno wyjdzie z tej sytuacji bardzo okaleczona. Niektórzy pewnie wrócą na rynek szybciej, niektórzy będą wracali wolniej. Jesteśmy w sytuacji, w której wyczerpaliśmy już wszystkie swoje zasoby, więc naprawdę trudno mówić o jakichś inwestycjach czy o dynamice rozwoju w tych firmach - mówi .

Z turystyki utrzymują się nie tylko gminy górskie, ale też te położone nad Bałtykiem czy na Mazurach. One również zaapelowały już do rządu o przyznanie im dodatkowego wsparcia. Tamtejsi przedsiębiorcy, chcąc uniknąć upadłości, coraz częściej deklarują też, że otworzą swój biznes mimo rządowych obostrzeń i lockdownu.

- Po góralsku nazywa się to „poruseństwo”. Ta niepokora jest dopiero namiastką tego, co za chwilę zacznie dziać się w całej Polsce. Jeżeli ktoś już teraz nie zacznie o tym myśleć, to za miesiąc będzie już za późno. Będziemy mieli o wiele większe problemy społeczne i coraz więcej ludzi będzie wypowiadać posłuszeństwo. Zresztą dobrze wiemy, że ono ma miękkie podstawy prawne, coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę i przestaje się obawiać, bo niewiele ma już do stracenia. To będzie narastać jak kula śnieżna. Ona została ulepiona tutaj, na południu, ale można ją potoczyć pod sam Bałtyk - przestrzega Agata Wojtowicz.

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (23)

dodaj komentarz
gringobomber
Górole głosowali to górole mają. Mam ich gdzieś, mogliście głosować głową a nie obawą przed wyimaginowanymi wrogrami ojczyzny. Teraz macie za wroga tych na których głosowaliście. Brawo bezmózgie ciupagi
marxs
przecież otwarcie nic nie zmieni bo ludziki nie majom już kasy na chleb z przeceny z musztardą z Biedronki w biedronkowych cenach a co dopiero wojaże i wczasowanie ten nie tyle kryzys w Narodowo-Socjalistycznym PISim Bantustanie co początek krachu gospodarczego zweryfikuje szybciutko potrzebną ilość hoteli,knajp,restauracji,przecież otwarcie nic nie zmieni bo ludziki nie majom już kasy na chleb z przeceny z musztardą z Biedronki w biedronkowych cenach a co dopiero wojaże i wczasowanie ten nie tyle kryzys w Narodowo-Socjalistycznym PISim Bantustanie co początek krachu gospodarczego zweryfikuje szybciutko potrzebną ilość hoteli,knajp,restauracji,pensjonatów,dyskotek ,salonów fitness itp. jak będzie potrzeba tego ze 20-30% obecnego stanu to i tak będzie bardzo dobry wynik
marxs
poza tym o co Goralenvolkowi chodzi głosowali przecież bez przymusu na Narodowych Socjalistów z ulicy Ciemnogrodzkiej
niederfurzdorf
Wykiwacie pisiory. Ciekawe czy wykiwacie tez wirusa? Caly tzw. cywilozowany swiat nie radzi sobie z wirusem nie dlatego, ze nie ma srodkow a wlasnie dlatego, ze cwani obywatele kiwaja rzadzacych, obostrzenia i tak sobie zaczekamy jescze kolejne miesiace az sie wyplaszczy. I tak poluzujemy, zamkniemy. Lockdown nr 4, potem luzowanie,Wykiwacie pisiory. Ciekawe czy wykiwacie tez wirusa? Caly tzw. cywilozowany swiat nie radzi sobie z wirusem nie dlatego, ze nie ma srodkow a wlasnie dlatego, ze cwani obywatele kiwaja rzadzacych, obostrzenia i tak sobie zaczekamy jescze kolejne miesiace az sie wyplaszczy. I tak poluzujemy, zamkniemy. Lockdown nr 4, potem luzowanie, lockdown 5 i luzowanie, lockdown 6, potem 7,8,9, i tak jeszcze sie pobujamy. Wtedy naprawde grube ryby zaczna tanie lowy, Nikt ze sredniakow nie wytrzyma. Ale sluchac epidemiologow nie zamierzaja....Bo dzis w interecie, kazdy moze w kilka sekund zdobyc "wiedze" cenniejsza od tej , ktora ktos zdobywal latami.
1a2b
W zimie lubię jeździć do ciepłych krajów bo jest taniej i przyjemniej.
niederfurzdorf
Pewien przedsiebiorca wybudowal hotel-kombinat z dotacjami, aquapark z dotacjami, wyciagi z dotacjami. Cena noclegu w dwuosobowym pokoju ubieglej zimy - 920 PLN/doba, karnet dzienny 105 zl, aquapark odpuszcze. Przez lata lupil klientow, dzisiaj dajcie mu, bo nie zarobi kolejnych milionow. Goralska obsluga klienta: NIE PODOBA SIE Pewien przedsiebiorca wybudowal hotel-kombinat z dotacjami, aquapark z dotacjami, wyciagi z dotacjami. Cena noclegu w dwuosobowym pokoju ubieglej zimy - 920 PLN/doba, karnet dzienny 105 zl, aquapark odpuszcze. Przez lata lupil klientow, dzisiaj dajcie mu, bo nie zarobi kolejnych milionow. Goralska obsluga klienta: NIE PODOBA SIE TO WYPAD! Koniec cytatu z kelnera z zakopianskiej karczmy kilka lat temu. Nie wydalem tam ani zlotowki od tamtego czasu.
grab
Coś mi przypomina z historii Polski ten góralski rokosz.
secundus
oby rozeszło się to na cały kraj!!!! #otwieraMY!!!
bankster-kreator
Jestem z wami sercem i duszą! Tak trzymać ! Powtarzam od samego początku pandemonii ten kto się boi siedzi na chacie i zamawia żarcie na dowóz. Reszta żyje normalnie. Najgorsze jest jednak w tym wszystkim to, że dziadki które najglosniej szczekają za obostrzeniami najwięcej krążą po marketach , kościołach, koleżankach Jestem z wami sercem i duszą! Tak trzymać ! Powtarzam od samego początku pandemonii ten kto się boi siedzi na chacie i zamawia żarcie na dowóz. Reszta żyje normalnie. Najgorsze jest jednak w tym wszystkim to, że dziadki które najglosniej szczekają za obostrzeniami najwięcej krążą po marketach , kościołach, koleżankach i kolegach na kawkę i herbatkę. Jeden dziadek przerażony z mojej dzielnicy 4 razy dziennie do marketu chodzi, mówię zrobię Panu zakupy da Pan listę, to nie bo on sam wie co ma kupić. Drugi sąsiad za obostrzeniami i maseczkami ale na święta i sylwestra do rodziny pojechał świętowali hucznie nowy rok w 10 osób na wakacjach też dwa razy był. To są po prostu the bile którzy przez brak mózgu doprowadzą nas do katastrofy ekonomicznej. Trzeba się przed takimi chronić bo może ten the bilism jest zaraźliwy.
meryt
"Jestem z wami"

Połączeni wyborcy :)

"Kim jest lider "Góralskiego Veta"?"

"Prywatnie Pitoń jest zwolennikiem Konfederacji, o czym chętnie informuje w mediach społecznościowych. W wyborach prezydenckich głosował na Krzysztofa Bosaka. Na swoich profilach udostępnia m.
"Jestem z wami"

Połączeni wyborcy :)

"Kim jest lider "Góralskiego Veta"?"

"Prywatnie Pitoń jest zwolennikiem Konfederacji, o czym chętnie informuje w mediach społecznościowych. W wyborach prezydenckich głosował na Krzysztofa Bosaka. Na swoich profilach udostępnia m.in. informacje głoszące teorie spiskowe"

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki