Bunt Irlandczyków. Nie chcą płacić za wodę

2014-11-02 00:59
publikacja
2014-11-02 00:59
fot. Ingram Publishing /

Irlandia drugi dzień z rzędu protestowała przeciwko wprowadzeniu opłat za wodę. Największe wiece odbyły się w sobotę w stolicy, Dublinie.

Irlandia była jednym z ostatnich krajów, w którym woda była bezpłatna (fot. Ingram Publishing / )

Dla wielu uczestników woda była tylko jednym z wielu powodów do protestu. Jak podkreślali, ich zastrzeżenia budzi cała polityka gospodarcza rządu, nastawiona na zaciskanie pasa. Rząd chce, by Irlandczycy - jak większość krajów Europy - zainstalowali liczniki wody. To oznacza jednak, że koszt jej użytkowania przez gospodarstwo domowe wyniesie od 200 do 400 euro rocznie. Dotychczas było to 0 euro, a Irlandia była jednym z ostatnich krajów, w którym woda była bezpłatna.

Wczoraj w Dublinie na ulice wyszło ponad 20 tysięcy osób. W całym kraju - około 120 tysięcy. Protesty zbiegły się ze spadającymi notowaniami dla rządzącej partii Fine Gael. W sondażach wyprzedziła ją Sinn Fein, która jednoznacznie protestuje przeciwko nowym opłatom.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Irish Times/to/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~endi
Woda powinna być u nas bezpłatna - opłacana z budżetu - do powiedzmy 4 m 3 na osobę , a za resztę powinno płacić się według liczników . Są różne koszty w poszczególnych miejscowościach jej doprowadzenia , osoby mieszkające w " trudnych lokalizacjach " nie powinny z tego powodu płacić więcej niż inni Woda powinna być u nas bezpłatna - opłacana z budżetu - do powiedzmy 4 m 3 na osobę , a za resztę powinno płacić się według liczników . Są różne koszty w poszczególnych miejscowościach jej doprowadzenia , osoby mieszkające w " trudnych lokalizacjach " nie powinny z tego powodu płacić więcej niż inni , równość gwarantuje Konstytucja
~ja
Jasne endi. Jeszcze najlepej zeby benzyna kosztowala tyle samo na kazdej stacji i bułka tyle samo w kazdym sklepie. Kiedys to juz przerabialismy:)Małe sprostowanie do artykułu: to nie właściciele nieruchomości instalują sobie wodomierze, tylko same wodociągi to robią. Ponadto, ostateczne wysokości opłat nie są znane, Jasne endi. Jeszcze najlepej zeby benzyna kosztowala tyle samo na kazdej stacji i bułka tyle samo w kazdym sklepie. Kiedys to juz przerabialismy:)Małe sprostowanie do artykułu: to nie właściciele nieruchomości instalują sobie wodomierze, tylko same wodociągi to robią. Ponadto, ostateczne wysokości opłat nie są znane, ale pewne jest że na dzieci będzie przysługiwać pewna ilość bezpłatnej wody. Największym problemem jest to,ze wodociagi nie zdazyly zalozyc licznikow we wszystkich nieruchomosciach i wyszly z pomyslem pobierania oplat w przeliczeniu na osobe od tych ktorzy licznikow nie maja, a od litra od tych co licznik juz maja. To sie ludziom nie podoba.
~ererer
powinna być jakaś opłata bo co za darmo to jest używane nierozsądnie
~bożydar
Woda jest darem bożym i pobieranie jakiejkolwiek opłaty za nią jest wystąpieniem przeciw bożym prawom.
~kacper
woda może i darem bożym jest ale pompy, rury ją doprowadzające i usługa uzdatniania są bardzo ludzkim wytworem i ktoś za to musi zapłacić niestety.
~Przemekl odpowiada ~kacper
Trudno się nie zgodzić z Kacprem... Niestety ale ludzie, którzy pracują przy infrastrukturze też muszą za co żyć
~Podatnik odpowiada ~Przemekl
Przecież Irlandczycy płacili za wodę płacąc podatki-bo to właśnie z podatków była finansowana infrastruktóra niezbędna do dostarczania wody i pensje pracowników ją obsługujących. Mądrze robią że protestują - niestety my Polacy przyjmujemy kolejne obciążenia bez sprzeciwu- by władzy żyło się lepiej...
~prowde_godo
Świąta prowda. A świot leży na grzbietoch trzech żółwi.
~MacGawer odpowiada ~Podatnik
Płacili za wodę ryczałtowo, a teraz mają w/g zużycia. Nie wiem gdzie tu dodatkowe obciążenie? Ja swego czasu byłem uszczęśliwiony takim właśnie ryczałtem za wodę i okazało się, że po zamontowaniu licznika opłaty spadły o połowę. Gdyby ktoś zaproponował usunięcie liczników za wodę czy prad pierwszy wyjdę Płacili za wodę ryczałtowo, a teraz mają w/g zużycia. Nie wiem gdzie tu dodatkowe obciążenie? Ja swego czasu byłem uszczęśliwiony takim właśnie ryczałtem za wodę i okazało się, że po zamontowaniu licznika opłaty spadły o połowę. Gdyby ktoś zaproponował usunięcie liczników za wodę czy prad pierwszy wyjdę na ulice, vo to dopiero jest granda. A o powyższych protestach można powtórzyć za Asterixem "Ale głupi ci Irlandczycy".
~ja odpowiada ~prowde_godo
czterech słoni i jednego żółwia !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki