REKLAMA

Bułgarskie wina wciąż bezkonkurencyjne

2015-03-30 02:04
publikacja
2015-03-30 02:04
Bułgarskie wina wciąż bezkonkurencyjne
Bułgarskie wina wciąż bezkonkurencyjne
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

Rosnący rynek gronowych trunków kusi winiarzy z wielu krajów. Pozycja bułgarskiego lidera jest jednak na razie niezagrożona - informuje "Rzeczpospolita".

(fot. iStockphoto / Thinkstock)

Jak szacuje branża winiarska, w 2014 r. Polacy kupili ponad 15 mln litrów bułgarskich win. Tym samym trunki z Bułgarii, królujące u nas od czasów PRL, obroniły pozycję lidera.

Ich sprzedaż zwiększyła się o niemal 10 proc. i była prawie dwa razy wyższa niż zajmujących miejsca na podium win z Francji (9 mln l) i USA (8 mln l). Kolejne pozycje zajęły trunki z Hiszpanii i Portugalii (po 7 mln l) oraz Włoch (5 mln l).

Ale niska cena win z Bułgarii sprawia, że pod względem wartości sprzedaży - z niespełna 190 mln zł zajmują 3. miejsce, za Stanami Zjednoczonymi i Francją.

Producenci win z wielu krajów chcą zdobyć przyczółek w Polsce, bo nasz rynek ma szansę nadal rosnąć. Jak podaje firma doradcza KPMG, dorosły Polak wypija na razie tylko 5,5 l wina rocznie i wyprzedzają nas nie tylko Francuzi czy Włosi, ale nawet Czesi i Słowacy.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~cierpki
5,5l na łeb dorosłego? Kto tyle żłopie? 8 butelek wina rocznie? Ja nie konsumuję nawet jednej flaszki wina rocznie. Wytrawne mi nie smakuje.
~mvk
Bo ty żłopiesz polską wódę( pewnie ze szwagrem w sobotę po 0,7) i piwo przewalone alkoholem. Żałosny jesteś.
~men
Wino gronowe to zdrowie. Piją ci którym zależy na zdrowiu.
~Smakosz7
Akurat.Na pierwszym miejscu były i są sprawdzone,gwarantujące ciekawy bukiet wina krajowe.
~mvk
He he nawet Czesi i Słowacy. Niby dlaczego mieli by być za nami w spożyciu wina? Przecież produkują swoje bardzo dobre wina w dużej ilości, wspomnę tylko Moravy słynące z win.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki