Bułgaria znosi obowiązek zakładania maseczek po 12 godzinach od jego wprowadzenia

Obowiązek noszenia maseczek w związku z epidemią koronawirusa anulowano około 12 godzin po jego wprowadzeniu - poinformował we wtorek minister zdrowia Kirił Ananiew. W poniedziałek ogłosił on, że noszenie maseczek jest obowiązkowe w miejscach publicznych.

(fot. Ellyy / Shutterstock)

Obywatele mieli czas do soboty na kupno maseczek, a za niezastosowanie się do zarządzenia przewidziane były grzywny.

Zarządzenie ministra spowodowało ogromne niezadowolenie wśród społeczeństwa przede wszystkim dlatego, że maseczki nie są dostępne na rynku lub pojawiają się sporadycznie. Ponadto ich ceny w internecie są zbyt wysokie w czasach kryzysu, gdy dochody ludności spadają.

Jako argument przeciw noszeniu maseczek podnoszono, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zaleca ich używania jako obowiązkowego dla osób zdrowych.

We wtorek rano minister Ananiew wycofał zarządzenie, podkreślając, że „taki krok wymaga konsensusu w społeczeństwie, którego na razie brak”. Dodał, że rząd zamawia maseczki w Chinach i stara się zapewnić dostawy od krajowych producentów.

Kar dla osób, którzy nie noszą maseczek nie będzie, a szef resortu spraw wewnętrznych Mładen Marinow poinformował, że grzywny za naruszenie obowiązku ograniczenia wychodzenia z domu, spacerów lub spotkań powyżej dwóch osób, zostaną obniżone. Obecnie one wynoszą równowartość 2500 euro.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ baj/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil