REKLAMA

Bułgaria zatwierdziła plan trzytygodniowego lockdownu

2020-11-25 16:04
publikacja
2020-11-25 16:04
fot. Stoyan Nenov / Reuters

Bułgarski rząd zatwierdził plan wprowadzenia od piątku 21-dniowego lockdownu - poinformował w środę minister zdrowia Kostadin Angełow. Zamknięte zostaną m.in. centra handlowe, siłownie i baseny, w restauracjach posiłki będą podawane tylko na wynos, uczniowie będą się uczyć zdalnie.

Minister wyjaśnił na konferencji prasowej, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w których liczba zakażonych w ciągu ostatnich dwóch tygodni przekroczyła 600 na 100 tys. mieszkańców wprowadzono analogiczne lub nawet bardziej restrykcyjne ograniczenia. W Bułgarii wskaźnik ten wynosi obecnie 660. Restrykcje będą obowiązywać od piątku 27 listopada do 21 grudnia.

Zamknięte zostaną żłobki, przedszkola, szkoły językowe i taneczne; szkoły i uniwersytety będą prowadziły wyłącznie naukę zdalną. Nie będą się odbywały treningi i zawody sportowe dla młodzieży i dzieci. Dorośli sportowcy będą mogli brać udział w zawodach bez obecności publiczności. Zamknięte będą siłownie, baseny, banki i centra handlowe, z wyjątkiem znajdujących się w nich aptek i sklepów spożywczych. Lokale gastronomiczne będą prowadzić wyłącznie sprzedaż na wynos.

W odróżnieniu od wiosennego lockdownu otwarte będą parki. Bez zmian działać też będzie komunikacja miejska. Nie będzie zakazu przemieszczania się po kraju. Otwarte pozostaną miejsca kultu, działać też będą teatry, ale przy ograniczonej widowni.

Minister pracy i spraw socjalnych Denica Saczewa poinformowała, że nadal udzielana będzie pomoc w wypłacaniu pensji pracownikom niedziałających przedsiębiorstw, tzw. postojowe. Państwo pokrywa 60 lub 80 proc. płacy, resztę płaci pracodawca. Rodzicom dzieci do lat 14, którzy muszą zostać w domu w związku z opieką nad dziećmi, a których miesięczny dochód na osobę wynosi, w przeliczeniu, do 475 euro, będzie wypłacane świadczenie w wysokości płacy minimalnej, stanowiącej równowartość 310 euro.

Na wsparcie zamkniętych na czas lockdownu przedsiębiorstw rząd przeznaczy 156 mln lewów (ponad 79 mln euro).

Wprowadzenie nowych restrykcji spotkało się z szeroką dezaprobatą. Kilkusetosobowa grupa uczestników antyrządowych protestów zablokowała we wtorek ruch przed siedzibą rządu i próbowała wedrzeć się do budynku, ale zostali odepchnięci przez policję.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii na Covid-19 zmarło 157 chorych, wykryto też 4 382 nowych infekcji; w szpitalach przebywa 6 365 pacjentów z koronawirusem, z czego 392 na oddziałach intensywnej terapii - poinformowały we wtorek władze medyczne. Od początku epidemii zakaziło się blisko 130 tys. osób, z których 3 226 zmarło; za aktywne uznaje się ponad 86 tys. infekcji.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ adj/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki