REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Bułgaria: Wiceszef partii rządzącej opuszcza parlament po aferze apartamentowej

2019-03-27 20:47
publikacja
2019-03-27 20:47
Bułgaria: Wiceszef partii rządzącej opuszcza parlament po aferze apartamentowej
Bułgaria: Wiceszef partii rządzącej opuszcza parlament po aferze apartamentowej
/ YAY Foto

Wiceprzewodniczący rządzącej w Bułgarii centroprawicowej partii GERB Cwetan Cwetanow oświadczył w środę, że opuszcza parlament. Zachowuje jednak partyjne stanowisko wicelidera partii i szefa jej sztabu wyborczego. Przyczyną jest tzw. afera apartamentowa.

Na konferencji prasowej Cwetanow oznajmił, że skandal wokół kupna luksusowego apartamentu z windą za nierealnie niską cenę to "kłamstwo, przedwyborcza manipulacja i próba wprowadzenia w błąd opinii publicznej". Podkreślił, że padł ofiarą kampanii skierowanej przeciw jego partii, w której zachowa swoje stanowisko.

"Nie uczyniłem nic, co nie odpowiadałoby woli naszego lidera politycznego. Nie mam się czego wstydzić" mówił.

Na konferencji Cwetanow nie odpowiedział na żadne z pytań dotyczących kupna apartamentu. Bułgarskie media podkreślają, że pod kierownictwem Cwetanowa klub poselski GERB przegłosował nowelizację ustawy na korzyść firmy, która sprzedała mu mieszkanie po cenie czterokrotnie niższej od rynkowej. Chodzi o budowę wieżowca w drogiej dzielnicy Sofii.

Cwetanow jest czwartym i najwyżej postawionym politykiem, który opuszcza parlament w wyniku skandalu mieszkaniowego. Wcześniej podali się do dymisji minister sprawiedliwości Cecka Caczewa i dwoje wiceministrów: sportu Wania Kolewa oraz energetyki Krasimir Pyrwanow.

W mediach mnożą się publikacje o kolejnych wysokich rangą przedstawicielach władzy, którzy nabyli mieszkania po niskich cenach od tej samej firmy. Sprawę bada prokuratura i komisja antykorupcyjna, o której szefie również pojawiły się obciążające artykuły.

Cwetanow zarzucił oponentom politycznym z lewicy rozdmuchanie afery, chociaż atak przyszedł z całkiem innej strony. W minionym tygodniu Radio Wolna Europa w obszernym materiale poinformowało o nabytym przez Cwetanowa luksusowym mieszkaniu o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych. Według publikacji Cwetanow zapłacił za metr kwadratowy 627 euro, podczas gdy w tej dzielnicy ceny nieruchomości zaczynają się od 2,6 tys. euro za metr.

Po publikacji RWE wyszło na jaw, że Caczewa również nabyła w tym samym budynku mieszkanie po niższej cenie niż na rynku. Podobnego zakupu dokonał były minister kultury, obecny szef parlamentarnej komisji ds. kultury Weżdi Raszidow. Publikacje na ten temat pojawiają się w portalach śledczych, które nie są powiązane z lewicą.

Dla Cwetanowa skandal z nieruchomościami to nie pierwsza afera. W 2011 roku opublikowano informacje o posiadanych przez niego sześciu mieszkaniach. Wówczas polityk tłumaczył, że nabył je za środki otrzymane od teściów, zwykłych emerytów. Urząd podatkowy przeprowadził kontrolę majątku Cwetanowa i nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Po zakończeniu inspekcji szef urzędu został posłem z ramienia partii GERB. Skandal kosztował jednak Cwetanowa start w wyborach prezydenckich w 2011 roku.

Afera spowodowała ogromne oburzenie społeczne w Bułgarii. Sondaży po wybuchu skandalu jednak nie ma. Ostatni, którego wyniki ogłoszono przed aferą, pokazał różnicę zaledwie dwóch punktów procentowych między GERB a opozycyjną lewicą. Część obserwatorów nie wyklucza, że w majowych wyborach do PE lewica może wyprzedzić GERB i otrzymać siedem miejsc, a GERB sześć w europarlamencie. Obecnie sytuacja jest odwrotna. Bułgaria ma 17 deputowanych w PE.

Według znanego politologa Ewgenija Dajnowa, jednego z ideologów centroprawicy z początku lat 90., "naród bułgarski nie daruje władzy mieszkań". "Bułgarzy mogą narzekać na władzę z najróżniejszych powodów, lecz ruszą przeciw niej tylko z dwóch: jeżeli bezpośrednio sięgnie po ich pieniądze lub zgarnie nieruchomości" napisał Dajnow na portalu Dnewnik.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mobr/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki