REKLAMA
WEBINAR

Budżet wchłonie fundusz covidowy. "Przejmie finasnowanie zadań"

2023-04-27 08:02
publikacja
2023-04-27 08:02

Od 2024 budżet przejmie finansowanie zadań z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Wynika to z najnowszej Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) przyjętej we wtorek przez rząd.

Budżet wchłonie fundusz covidowy. "Przejmie finasnowanie zadań"
Budżet wchłonie fundusz covidowy. "Przejmie finasnowanie zadań"
fot. Bartolomiej Pietrzyk / / Shutterstock

"Od 2024 roku planowane jest przejęcie przez budżet państwa finansowania zadań realizowanych przez Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. (...) W praktyce działanie to oznaczać będzie, że na rzecz tego funduszu nie będzie już zaciągany dług. Równocześnie planuje się ograniczenie możliwości nieodpłatnego przekazywania skarbowych papierów wartościowych funduszom umiejscowionym w BGK oraz wprowadzenie obowiązku przyjmowania w depozyt przez Ministra Finansów wolnych środków ww. funduszy" - napisano w APK.

MF podaje, że przewidywanym efektem reformy będzie zwiększenie efektywności finansowania potrzeb pożyczkowych państwa, jak również stopniowe zmniejszanie różnicy między długiem publicznym według krajowej i unijnej definicji – w miarę refinansowania z budżetu państwa przypadającego do wykupu długu funduszy w BGK.

"Cały proces będzie odbywał się w sposób stopniowy, tak aby nie doszło do szybkiego wzrostu długu wg metodyki krajowej i tym samym do zbytniego zbliżenia się do limitów wynikających z krajowych ram fiskalnych, co mogłoby znacząco ograniczyć elastyczność w finansach publicznych w sytuacjach kryzysowych" - napisano.

MF podaje, że dodatkowo w ramach reformy planowane jest poszerzenie uzasadnienia projektu ustawy budżetowej poprzez włączenie do jego treści planów finansowych funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych BGK na podstawie odrębnych ustaw oraz ujęcia w sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej omówienia wykonania ww. planów finansowych w celu zwiększenia transparentności finansów publicznych.

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
peluquero
"W praktyce działanie to oznaczać będzie, że na rzecz tego funduszu nie będzie już zaciągany dług. Równocześnie planuje się ograniczenie możliwości nieodpłatnego przekazywania skarbowych papierów wartościowych funduszom umiejscowionym w BGK oraz wprowadzenie obowiązku przyjmowania w depozyt przez Ministra Finansów wolnych środków "W praktyce działanie to oznaczać będzie, że na rzecz tego funduszu nie będzie już zaciągany dług. Równocześnie planuje się ograniczenie możliwości nieodpłatnego przekazywania skarbowych papierów wartościowych funduszom umiejscowionym w BGK oraz wprowadzenie obowiązku przyjmowania w depozyt przez Ministra Finansów wolnych środków ww. funduszy"

Kto jest w stanie rozrysować money trail w tej strukturze temu nobla. Fundusze będące spółkami skarbu państwa pożyczające wydrukowane pieniądze stanowiące zastaw dodruku w KPO ministerstwom xD i kilka innych najkreatywniejszych stworków ekonomicznych
samsza
limity wynikające z krajowych ram fiskalnych... elastyczność...??
Fałszywe twierdzenia, nie mówią one bowiem całej prawdy. Tego rodzaju ukrycie prawdy za "ładnie brzmiącymi słówkami" wprowadza w błąd. Dezinformacje nie powinny pojawiać się w przestrzeni publicznej.
bha
W końcu trzeba coś na to wszystko co się na rynkach nieprzewidywalnego dzieje... coś wchłonąć.

Powiązane: Ustawa covidowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki