REKLAMA

Budynki muszą być bardziej efektywne energetycznie. Nowe przepisy coraz bliżej

2022-09-15 19:26
publikacja
2022-09-15 19:26

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy dot. poprawy efektywności energetycznej budynków, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają przyczynić się to do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Budynki muszą być bardziej efektywne energetycznie. Nowe przepisy coraz bliżej
Budynki muszą być bardziej efektywne energetycznie. Nowe przepisy coraz bliżej
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Za uchwaleniem noweli z poprawkami głosowało 387 posłów, przeciw było 9, a 9 wstrzymało się od głosu. Poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym zgłosili posłowie PiS podczas drugiego czytania projektu noweli.

Podczas prac nad nowymi przepisami wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wyjaśniał, że dostosowują one polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej ws. charakterystyki energetycznej budynków. Zaznaczył, że regulacje wynikają m.in. z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.

"Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami" - mówił wiceminister. W konsekwencji, jak podkreślał, "przyczyni się to do oszczędności energii, zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków".

W trakcie czwartkowych obrad sejmowej Komisji Infrastruktury posłowie pozytywnie zaopiniowali dwie poprawki, zgłoszone podczas drugiego czytania projektu przez posłów PiS; są to zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym, dotyczące przepisów przejściowych do ustawy, które wynikają z uzgodnień z legislatorami - tłumaczyła Anna Paluch (PiS).

Negatywnie zaopiniowano natomiast dwie poprawki przedłożone przez Polskę 2050. "Ustawa nie definiuje górnej granicy grzywny, zatem za brak świadectwa efektywności energetycznej grozić może kara do kilku tysięcy zł, co narusza zasadę proporcjonalności" - mówiła w Sejmie Hanna Gil-Piątek. Zgłaszając poprawki zaznaczyła, że jej ugrupowanie nie poprzez procedowanych przepisów, "jeśli nie będzie górnego limitu grzywny i dłuższego vacatio legis".

Część posłów opozycji wskazywała też podczas czwartkowych prac nad nowelą w Sejmie, że certyfikat energetyczny "to koszt kilkuset zł dla domu jednorodzinnego". Zwracali uwagę, że dotyczy "wszystkich właścicieli i zarządców budynków oraz właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce".

Nowela wprowadza obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego.

Zakłada też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.).

Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej (dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji).

Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy "w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji".

Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Wprowadzony ma być też obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Budynki muszą być coraz droższe - tak należy to czytać. Obecnie chcąc być "eko" budynek jest 2-3 droższy w budowie niż przed laty. To nie tylko okna 3 szybkowe czy ściany bardziej docieplone ale też i mega drogie instacje które "oszczędzają.
gregory441
powolne gotowanie żaby ciąg dalszy. "fit for 55" jest wdrażane jak po sznurku, a to dopiero początek. Gały wyjdą gawiedzi jak zaczniemy na paragonach rozliczac ślad węglowy w bułce, długopisie i reklamówce. Oczywiście dla jankesów którzy chcą naszymi oszczędnościami przydusić putina brakiem klientów na "brudną energię" powolne gotowanie żaby ciąg dalszy. "fit for 55" jest wdrażane jak po sznurku, a to dopiero początek. Gały wyjdą gawiedzi jak zaczniemy na paragonach rozliczac ślad węglowy w bułce, długopisie i reklamówce. Oczywiście dla jankesów którzy chcą naszymi oszczędnościami przydusić putina brakiem klientów na "brudną energię" i przy okazji za naszą forsą wykarmić rząd marionetkowy rp jak przedłużenie swojego ramienia w tym rejonie
zoomek
Ogólnie chodzi o to że ma być dużo drożej aby ludzi nie było stać. I obowiązkowo winda na strych w parterowym domu. Będzie taniej wtedy.
wibor3m
Po prostu ignorować. System prawny w tym kraju będzie martwy za rok z powodu poważnego kryzysu społecznego........

Już tak jest w rzeczywistości, wakacje kredytowe, zamykanie restauracji.....
xiven
te przepisy można łatwo ominąć stawiając budynki gospodarcze, rolne albo domki letniskowe

niedługo mało kto będzie budował dom jednorodzinny w sensie prawnym

zapewne nowym hitem inwestycyjnym na rynku będzie stawianie domów mieszkalnych jako domy letniskowe na działkach z zabudową letniskową
-bertro-
Ja mam wrażenie ze te barany są odrealnieni .....
tak_sobie_pisze
czyli ceny nowych mieszkań +20% czy więcej?
bha
Czyli ceny nowych przyszłych mieszkań, domów staną się jeszcze bardziej kosmiczne dla kieszeni, portfeli i kont zdecydowanej większości % osób, a wszystko w imię energoszczędności.
wizytator
Powtórzę się.
Błogosławieni którzy mieszkają w ciepłym klimacie.
obeznany
Ci wydają cały rok na klimę więcej, niż by zimą na ogrzewnie

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki