REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Budowlanka w kryzysie. Coraz więcej firm tonie w długach, deweloperzy na czele

2023-02-03 06:01
publikacja
2023-02-03 06:01

Przybywa firm budowlanych, które nie są w stanie płacić w terminie kontrahentom i bankom - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Jest to związane m.in. z ograniczeniem inwestycji, rosnącymi kosztami firm budowlanych i spadkiem liczby zleceń - oceniają eksperci.

Budowlanka w kryzysie. Coraz więcej firm tonie w długach, deweloperzy na czele
Budowlanka w kryzysie. Coraz więcej firm tonie w długach, deweloperzy na czele
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor widnieje niemal 49,5 tys. przedsiębiorstw budowlanych, które nie są w stanie terminowo płacić swoim kontrahentom i instytucjom finansowym. Ich zadłużenie przekracza 5,8 mld zł. Na tle branży, jeden z wyższych przyrostów liczby dłużników i i kwoty zaległości mają deweloperzy.

Jednocześnie firmy budowlane w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmniejszyły zaległości w bankach i u kontrahentów – zobowiązania spadły z 6 mld zł do 5,8 mld zł. W tym samym czasie przybyło jednak ponad 2 tys. przedsiębiorstw z finansowymi kłopotami.

Główny analityk BIG InfoMonitor prof. Waldemar Rogowski zwrócił uwagę, że wzrost liczby firm z problemami w branży budowlanej wynika z dużego ograniczenia inwestycji zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Wyjaśnił, że bezpośredni wpływ na to miał wzrost cen materiałów budowlanych, kosztów pracy i energii. "Negatywnie wpłynęła na to również obecna sytuacja makroekonomiczna związana m.in. z wojną w Ukrainie, która nasiliła niepewność, ograniczyła popyt i przyłożyła się do wzrostu inflacji. Firmy deweloperskie ograniczyły liczbę planowanych inwestycji. Spadła też liczba wydawanych pozwoleń na budowę" – wskazał Rogowski w komentarzu dla PAP.

Sytuacja na rynku hipotek i mieszkaniowym w Polsce

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak wynika z danych BIK, w 2022 r. liczba zaciągniętych kredytów mieszkaniowych w porównaniu z 2021 r. spadła o 51,4 proc., a wartość - o 49,1 proc. Według ekspertów zamrożenie na rynku nieruchomości dokucza nie tylko zainteresowanym własnym M, ale też firmom budowlanym, którym rosną koszty, a jednocześnie ubywa zleceń.

Konsekwencje tych spadków przekładają się na rynek powoli, bo firmy budowlane w minionym roku wciąż jeszcze kończyły realizację wcześniej rozpoczętych projektów - wyjaśnił prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. "W 2023 r. będzie jednak inaczej, szczególnie że hossa na rynku budowlanym zaowocowała pojawieniem się wielu nowych podmiotów, które nie zdołały zbudować jeszcze silnej pozycji rynkowej" – stwierdził.

Prof. Rogowski zwrócił uwagę, że pogłębienie problemów dotyczy firm budowlanych realizujących projekty budowlane związane z wznoszeniem budynków, a szczególnie deweloperów. "Rok do roku obserwujemy tu 19-proc. wzrost liczby niesolidnych płatników do 4,3 tys. i 11-proc. wzrost opóźnionych zobowiązań do 1,3 mld zł" - przekazał. Zwrócił uwagę, że w całym budownictwie w tym czasie liczba dłużników rosła o 5 proc., a kwota zaległości spadła o 3,5 proc. Powodem - jak dodał - są m.in. niekorzystne zmiany na rynku mieszkaniowym, wywołane "praktycznym zamrożeniem rynku kredytowego w następstwie zmniejszenia zdolności kredytowej Polaków".

Ekspert przypomniał, że od stycznia do listopada 2022 r. rozpoczęto budowę 190,4 tys. mieszkań - o 26,8 proc. mniej niż przed rokiem; w tym deweloperzy rozpoczęli budowę 108,3 tys. mieszkań (o 29,5 proc. mniej), a inwestorzy indywidualni - 79,3 tys. (o 21,8 proc. mniej). W 11 miesięcy 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 277,4 tys. mieszkań, czyli o 9,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. "Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (188,8 tys., spadek o 0,5 proc. rdr) oraz inwestorzy indywidualni (84,3 tys., spadek o 26,5 proc.)" - wyliczył prof. Rogowski.

W przypadku firm zajmujących się przygotowaniem gruntu pod budowę, wykonujących instalacje elektryczne i wodociągowo-kanalizacyjne oraz wykończeniowe, również przybyło niesolidnych płatników - wzrost o 4,6 proc. rdr, o 1,3 tys. do 30,2 tys. przedsiębiorstw, ale ich przeterminowane zadłużenie spadło o 11 proc., do 1,28 mld zł.

"2023 r. będzie sprawdzianem dla wielu firm i niestety spodziewamy się zwiększenia liczby niesolidnych dłużników w rejestrze. Sytuacja jest niepewna, bo – pomijając kryzys gospodarczy – właściciele biznesów będą musieli zmierzyć się m.in. z nowymi przepisami dot. naliczania składek oraz podatków" - podsumował Grzelczak.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
podatnik-
Po celebrycie Wojciechowskim brylującym na salonach z kolejnymi nowszymi modelami kryzysu nie można dostrzec?
marianpazdzioch
W ogóle tego nie rozumiem. Poza kilkoma developerami praktycznie na całym świecie deweloperzy toną w długach. Teraz w kryzysie oczywiście będzie to dla nich zabójcze. Ale nie mogę nadziwić się - po co? Czy to jest ta marża, 30-40-50% co napędza tak ich chciwość, że nie potrafią jeść mniejszą łyżką, tylko od razu wiadrami?
trolley
a która piramida Ponziego nie tonie w długach? ;)
jacmen
Tak, widać tutaj właśnie że mało kto to rozumie. Czy ty jako inwestor wyłożysz hajs, żeby ratować trupa który ma iść na dno, czy zwiniesz interes ?
Skąd to komusze przekonanie, że ktokolwiek cokolwiek dostanie kiedykolwiek za darmoszkę :D
trolley odpowiada jacmen
weźcie już zbankrutujcie i przestańcie męczyć :) albo jesteście jako branża się w stanie utrzymać/zarabiać bez pomocy i stymulacji rządowych albo jesteście zwykłą gospodarczą patologią słusznie skazaną na wyginięcie :)
jacmen odpowiada trolley
O masakra, jak można się tak orać. Najpierw jęk, że branża zarabia za dużo, marża po 30-40% mają z czego schodzić itp, parę postów wyżej jęk, że branża trzyma się tylko dzięki pomocy rządowej i zaraz sama zbankrutuje. Obok biadolenie że budowlanka ma za duży udział w rynku więc uwaga - developerzy powinno bankrutować żeby udział O masakra, jak można się tak orać. Najpierw jęk, że branża zarabia za dużo, marża po 30-40% mają z czego schodzić itp, parę postów wyżej jęk, że branża trzyma się tylko dzięki pomocy rządowej i zaraz sama zbankrutuje. Obok biadolenie że budowlanka ma za duży udział w rynku więc uwaga - developerzy powinno bankrutować żeby udział się zmniejszył. I to wszystko piszę jeden typ :D
trolley odpowiada jacmen
ale że się nieruchy poskładają dosłownie w oczach, no kto to się spodziewoł, zupełnie nikt XD a miało tak ładnie żreć XD
trolley odpowiada trolley
powtórzę, jako deweloperzy jesteście potrzebni zupełnie do niczego :) możecie bankrutować w spokoju :) na wasze miejsce po kryzysie, jak zawsze zresztą, przyjdą inni hehe
jacmen odpowiada trolley
ale komuna wyłazi, aż boli to czytać :D co wszyscy się u obajtka zmieścicie ?
może i tak, chłopina tego trochę ma. Ale ciasno będziecie mieli :D
trolley odpowiada jacmen
komuna?? chłopie :) komuna to jest pompowanie rynku zerowymi stopami i wszelkie programy typu gwarantowany wkład, wakacje kredytowe itd itp. Co więcej, w rozwiniętej i normalnej gospodarce to byście jeszcze musieli konkurować z państwowym budownictwem komunalnym/socjalnym hehe.

Powiązane: Kryzys w budowlance

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki