REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Budowa domu do 70 m kw. bez zezwolenia. Wiemy, ile wniosków wpłynęło do tej pory

2022-12-09 06:12
publikacja
2022-12-09 06:12

W całym kraju zgłoszono do tej pory budowę 1058 domów do 70 m kw. przy wykorzystaniu uproszczonej procedury - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pobrano ok. 20 700 bezpłatnych projektów domów - wskazał resort.

Budowa domu do 70 m kw. bez zezwolenia. Wiemy, ile wniosków wpłynęło do tej pory
Budowa domu do 70 m kw. bez zezwolenia. Wiemy, ile wniosków wpłynęło do tej pory
fot. sculpies / / Shutterstock

Od początku roku można korzystać z uproszczonej procedury budowy domów do 70 m kw. - na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę, a także bez konieczności ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. W przypadku, gdy na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Termin na wydanie W-Z dla domu do 70 m kw. wynosi 21 dni.

Według danych MRiT, w całym kraju zgłoszono do tej pory budowę 1058 domów do 70 m kw. (stan na środę 7 grudnia), najwięcej w woj. mazowieckim - 209 i pomorskim - 123. W woj. wielkopolskim wpłynęło 96 zgłoszeń, a śląskim - 90. Najmniejsze zainteresowanie budową takich domów odnotowano w woj. opolskim – 18 i podlaskim - 14.

Resort rozwoju poinformował też, że do środy pobrano ok. 20 700 projektów domów do 70 m kw. Projekty są bezpłatnie udostępnione na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Jak podkreśliło ministerstwo, „Dom bez formalności" pozwala zmniejszyć koszty budowy dzięki temu, że nie trzeba zatrudniać kierownika budowy i można skorzystać z bezpłatnych projektów domów. "Przy rosnących kosztach materiałów budowlanych oraz robocizny program można uznać za sukces" - ocenił resort.

MRiT planuje dalsze uproszczenie procedury budowlanej. Projekt nowelizacji Prawa budowlanego zakłada, że na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, będzie można wznosić także domy jednorodzinne powyżej 70 m kw. Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby. W tym przypadku ma pozostać natomiast obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Resort przekazał, że projekt noweli, tzw. deregulacja + pełna cyfryzacja, jest obecnie na etapie rozpatrywania przez Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. (PAP)

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (5)

dodaj komentarz
polonu
przecież wcześniej takie coś już budowano , co to za sukces . łaskę ktoś robi że na swojej działce za swoje własne pieniądze masz jeszcze kogoś prosić aby ci pozwolił coś wybudować jeszcze haracz zapłać za to większych budowli tak plany , itp ale domki jednorodzinne wystarczy sąsiada zapytać czy nie będzie mu przeszkadzać , to wszystko .
lancealot
Zbudowano 1000 domów - "Przy rosnących kosztach materiałów budowlanych oraz robocizny program można uznać za sukces" - "sukcesy" jak za komuny
arzab
Non stop tępa i nachalna propaganda sukcesu ! Jak znam tych nieudoli to jeszcze sobie premie przyznają za ten wiekopomny "sukces" !
sua
Z wielkiej chmury mały deszcz. 70m kw. to kpina, ludzie po prostu nie chcą takich klitek budować.
vacarius
Szkoda działki budowlanej za 100-200 tyś na taką klitkę. Jak potem taki barak z płaskim dachem będzie wyglądać przy sąsiadach?

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki