REKLAMA

Budka: Złożymy w Senacie poprawki do budżetu zwiększające wydatki na służbę zdrowia o 6 mld zł

2020-12-17 14:49
publikacja
2020-12-17 14:49
Budka: Złożymy w Senacie poprawki do budżetu zwiększające wydatki na służbę zdrowia o 6 mld zł
Budka: Złożymy w Senacie poprawki do budżetu zwiększające wydatki na służbę zdrowia o 6 mld zł
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Koalicja Obywatelska złoży w Senacie poprawki do ustawy budżetowej na 2021 r., zwiększające wydatki na służbę zdrowia o 6 mld zł - zapowiedział w czwartek lider PO Borys Budka. Dodał, że KO będzie dążyć do tego, by stale na ochronę zdrowia było w budżecie przeznaczane 7 proc. PKB.

Przewodniczący PO mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że zblokowanie poprawek podczas czwartkowego głosowania przyszłorocznej ustawy budżetowej spowodowało, że "zamiast poprawek, które mają sprostać oczekiwaniom Polek i Polaków", powstał budżet "który nie jest budżetem dobrym".

Zaznaczył, że w czasach pandemii budżet powinien skoncentrować się na problematyce zdrowotnej. Poinformował, że KO proponowała do budżetu szereg poprawek, które zwiększały wydatki na ochronę zdrowia o ponad 6 mld zł. "To są pieniądze, które realnie mogą pomóc uchronić życie i zdrowie setek tysięcy ludzi" - powiedział Budka.

"Niestety w jednym głosowaniu odrzucono wszystkie poprawki Koalicji Obywatelskiej, a w drugim głosowaniu przegłosowano wyłącznie poprawki, które były autorstwa tej władzy" - dodał.

Budka oświadczając, że KO jest opozycją odpowiedzialną, zapowiedział zaproponowanie rządzącym "poprawienie tego budżetu". "Zwrócę się do demokratycznej większości w Senacie i poproszę o to, by wydatki na służbę zdrowia zostały zwiększone o co najmniej 6 mld zł, aby docelowo dojść w tym projekcie budżetu do blisko 6 proc. PKB na służbę zdrowia" - zapowiedział.

Dodał, że liczy na "refleksję ze strony władzy" i na to, że uda się przekonać choć część posłów z PiS "by dobre poprawki Senatu nie zostały przez nich odrzucone". "Polacy czekają na budżet, spełniający podstawową funkcję, czyli ochronę zdrowia i życia obywateli" - przekonywał.

Zdaniem Budki także ogłoszenie w czwartek kandydatury obecnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich, która - zdaniem lidera PO - "nie jest poważna i nie ma szans na zdobycie większości w Senacie", to "strategia na odwrócenie uwagi, by nie zajmować się skandalicznym głosowaniem budżetu".

Zapowiedział, że KO będzie się starała zrobić wszystko, aby w najbliższym czasie docelowym wskaźnikiem w budżecie państwa było 7 procent PKB na służbę zdrowia. "To bardzo ważne, by w czasach trudnych stawiać na ochronę zdrowia, pokazywać, że to jest priorytet zarówno dla rządzących i opozycji" - podkreślał lider PO.

Także wiceszefowa klubu KO Katarzyna Lubnauer oceniła w rozmowie z dziennikarzami, że głosowanie budżetu dowodzi "iż posłowie PiS bardzo chcą wrócić do domów na weekend przed świętami". "Uważam, że to jest lekceważenie problemów Polaków, bo każda poprawka to jest czyjś los, to pieniądze na leczenie, na drogę, a poza tym wyraz lenistwa" - powiedziała Lubnauer. "Głosowanie w bloku wszystkich poprawek, za którymi jest komisja i tych, którym się sprzeciwia, doprowadza do sytuacji nielogicznej, bo głosowane razem są poprawki sprzeczne" - zwróciła uwagę.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę budżetową na 2021 r. z deficytem na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł. Wcześniej, przy sprzeciwie opozycji, zaakceptowany został wniosek klubu PiS, by łącznie głosować poprawki, przyjęcie których rekomendowała Komisja Finansów Publicznych, a następnie łącznie głosować poprawki i wnioski mniejszości, o odrzucenie których wnioskowała komisja.

W związku z takim rozstrzygnięciem, choć poprawek i wniosków mniejszości było łącznie ponad 800, w sprawie przyszłorocznej ustawy budżetowej odbyły się ostatecznie cztery głosowania. Nie przyjęto w głosowaniu wniosku KO o odrzucenie projektu budżetu w całości, przyjętych zostało kilkanaście poprawek zgłoszonych przez posłów PiS, odrzucone zostały wnioski mniejszości, a w ostatnim głosowaniu za uchwaleniem budżetu na 2021 r. zagłosowało 234 posłów, przeciw było 220, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. Teraz przyszłoroczna ustawa budżetowa trafi do Senatu.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska odnosząc się do zarzutów opozycji dotyczących zblokowania poprawek w dwie grupy, stwierdziła na czwartkowej konferencji prasowej, że dwa dni temu na posiedzeniu Konwentu Seniorów padła propozycja wobec opozycji, aby debatować nad projektem budżetu przez cały dzień. "Zaproponowaliśmy zblokowanie, to znaczy skomprymowanie, zredukowanie poprawek". Dodała, że wiele poprawek opozycji odnosiła się do budżetu samorządów, a nie budżetu państwa. "Niestety opozycja odrzuciła tę propozycję, bo chodzi w tym wszystkim przecież tylko i wyłącznie o to, aby wszczynać kolejne awantury polityczne, aby robić obstrukcję w Sejmie" - oceniła. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
katzpodola
Ten facet jest po prostu smieszny

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki