REKLAMA

Budka: Tusk wraca do polskiej polityki na 110 procent

2021-07-02 18:12
publikacja
2021-07-02 18:12
Budka: Tusk wraca do polskiej polityki na 110 procent
Budka: Tusk wraca do polskiej polityki na 110 procent
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

Udało mi się zaprosić Donalda Tuska, by na 100, a nawet na 110 procent wrócił do polskiej polityki - poinformował w piątek dziennikarzy lider PO Borys Budka. Zapowiedział, że w sobotę przedstawi konkretny, autorski scenariusz tego powrotu. Nie chciał potwierdzić, że ustępuje ze stanowiska szefa Platformy.

Borys Budka wypowiedział się dla dziennikarzy po piątkowym posiedzeniu prezydium zarządu PO, któremu, jak mówił, przedstawił szczegóły scenariusza powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. "Jutro o 8.30 zarząd przygotowujący Radę Krajową, Rada Krajowa o 10, z udziałem honorowego przewodniczącego Donalda Tuska. Dosyć interesujące wydarzenie, które zmienia nieco polską perspektywę, polską politykę" - powiedział Budka.

Nie odpowiedział na pytanie, czy rezygnuje z funkcji przewodniczącego partii. "Tu będą same pozytywne scenariusze" - oświadczył.

"Jutro będzie zaprezentowany przez mnie jako przewodniczącego Platformy konkretny scenariusz. Na razie przedstawiłem go rozszerzonemu prezydium zarządu Platformy, jutro przedstawiam go zarządowi Platformy. To mój autorski scenariusz, w porozumieniu z przewodniczącym Tuskiem, włączający bardzo mocno Donalda Tuska do krajowej polityki" - mówił Budka. "Udało mi się zaprosić Donalda Tuska, by bardzo aktywnie, na 100 procent, a nawet na 110 procent wrócił do polskiej polityki" - dodał.

Dopytywany, czy będzie to również ważny dzień dla Rafała Trzaskowskiego, Budka odpowiedział, że "to będzie ważny dzień dla Polski, dla Platformy Obywatelskiej, dla całej opozycji".

"Platforma wielokrotnie pokazywała, że gra zespołowa to jest coś dla nas najważniejszego. Potrzebujemy efektu synergii, korzystając z wiedzy, doświadczenia, jak i nowej energii" - mówił Budka. "Myślę, że jutro wiele osób, sympatyków Platformy będzie z tych nowych faktów bardzo zadowolonych" - dodał.

Przyznał, że "takich elementów scenograficznych" jak "biały koń", na którym wkroczy Donald Tusk nie będzie. "Natomiast nie znam osoby w PO, dla której Donald Tusk nie byłby symbolem bardzo pozytywnych rzeczy, które udało się przez osiem lat zrobić" - przekonywał Budka.

Zwracał uwagę, że dziś pojawia się bardzo jasny spór: "albo wizja Jarosława Kaczyńskiego, albo wizja Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej". To, jak mówił, zderzenie Polski europejskiej, nowoczesnej, Polski, która potrafi budować drogi i przedszkola oraz tworzyć pomosty między ludźmi, Polski Tuska z "Polską zamkniętą, Polską odizolowaną, Polską Kaczyńskiego".

"Jutro zamykamy wszelkie wewnętrzne dyskusje, to nie jest czas i pora by znowu zajmować się kwestiami wewnętrznymi, jutro przecinamy pewne rzeczy" - zaznaczył Budka.

Przypomniał, że rok temu przeprowadzał Platformę przez trudny moment zamiany kandydata na prezydenta - Małgorzatę Kidawę-Błońską na Rafała Trzaskowskiego. "Dokładnie w ten sposób przeprowadzam Platformę teraz, również w trudnym dla Platformy momencie i również w sposób taki sposób, który wymaga bardzo wielu pozytywnych rozmów" - mówił.

Pytany, kogo by wskazał na następcę, gdyby miał rezygnować - Donalda Tuska, czy Rafała Trzaskowskiego - powiedział, że "statut Platformy jest jasny w tych kwestiach".

Zwracał uwagę, że kalendarz wyborczy w PO będzie musiał być realizowany z uwagi na upływ kadencji władz regionalnych i lokalnych. "Natomiast kadencja przewodniczącego Platformy określona jest od 2 do 4 lat. Moja kadencja może skończyć się najwcześniej w styczniu 2022 roku, a najpóźniej w styczniu 2024 roku i dziś każdy scenariusz leży na stole" - powiedział.

Dopytywany, czy powszechne wybory przewodniczącego odbędą się dopiero po zakończeniu jego kadencji, Budka zaznaczył, że "tak mówi statut Platformy". "To nie jest kwestia chęci czy niechęci przewodniczącego, tylko statut, który został uchwalony lata temu mówi, że kadencja władz Platformy trwa od dwóch do czterech lat" - mówił.

Przyznał, że "po dwóch latach Rada Krajowa może zdecydować o tym, by rozpisać nowe wybory".

Nie wykluczył, że jeszcze w piątek spotka się "w luźnej atmosferze" z Donaldem Tuskiem, by omówić szczegóły sobotnich wystąpień. "A jutro zarząd, któremu przedstawię scenariusze i który będzie mógł wnieść ewentualne uwagi" - powiedział. "Scenariusz, który będzie jest pisany przeze mnie i jest realizowany po to, aby wzmacniać Platformę" - dodał. (PAP)

autorzy: Piotr Śmiłowicz, Marta Rawicz

pś/ mkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Polityka

Komentarze (27)

dodaj komentarz
prs
Nie chca go nawet "swoi" w Brukseli..

Trzeba odtrabic wiec tzw "wielki powrot" hehehh

Wyru..wykorzystac znaczy, przy okazji Budke..
grzegorzkubik
To są kolejne błędy PO ku uciesze Kaczyńskiego:) Tam nawet młodsza część społeczności PO-wskiej nie widzi w Tusku przyszłości. No ale. Ku chwale Kaczyńskiego, niech robią sobie w PO co chcą.
abcx
Chyba mu Merkel taki rozkaz wydała, bo dobrowolnie nikt normalny z ciepłych posadek w Brukseli do polskiego bagienka by nie wracał...
innowierca
Fajnie to sie odbywa :) Naprawde proces podoba mi sie. Nie dalej jak miesiac temu
artykul-wywiad z Tuskiem o mozliwosci powrotu do polityki w Polsce. On sam odpowiada no nie wie ale "nic nie jest nie mozliwe" a w tym czasie rzeczy sie tocza. Powrot do politycznej Polski planowany i ugadany od wielu miesiecy he he
innowierca
*Niemozliwe oczywiscie :) Ale warto dodac ze Tusk to bedzie teraz dla Boryska taka "Budka Suflera" bo jak sam stwierdzil dokladnie miesiac temu w wywiadzie zamieszczonym na Bankierze, Borysek ludziom pewnosci nie daje i on po POwrocie
tchnie w niego te pewnosc stajac u jego boku.Dzis juz "cialem sie stalo"
*Niemozliwe oczywiscie :) Ale warto dodac ze Tusk to bedzie teraz dla Boryska taka "Budka Suflera" bo jak sam stwierdzil dokladnie miesiac temu w wywiadzie zamieszczonym na Bankierze, Borysek ludziom pewnosci nie daje i on po POwrocie
tchnie w niego te pewnosc stajac u jego boku.Dzis juz "cialem sie stalo" wydarzenie ktore chlopaki od wielu miesiecy przygotowywali :) Nie miejcie watpliwosci. Tusek na 110% powrocil.
qwertas
Tusk zamiast na białym koniu wraca na garbatym osiołku ciągniętym przez spoconego i zziajanego Borysa Budkę.
qwertas
Tylko po co on wraca? On jest tak bardzo skompromitowanym politykiem. Może jeszcze odgrzebać Bronka Komorowskiego von Żyrandol. Bronek zasłynął z „zmień pracę, weź kredyt”. Donald za to zasłynął z karuzel i mafii VATowskich. Pytanie, po co taki ciężar Platformie? Już lepiej by Trzaskowski został przewodniczącym Tylko po co on wraca? On jest tak bardzo skompromitowanym politykiem. Może jeszcze odgrzebać Bronka Komorowskiego von Żyrandol. Bronek zasłynął z „zmień pracę, weź kredyt”. Donald za to zasłynął z karuzel i mafii VATowskich. Pytanie, po co taki ciężar Platformie? Już lepiej by Trzaskowski został przewodniczącym niż dziaders Tusk.
qwertas odpowiada (usunięty)
Poproszę o źródła do tych cyfr wyciągniętych z kapelusza. Ciekawe czemu nie napisał Pan od razu o inflacji 1000%? Królem hiperinflacji są nadal polscy liberałowie. Słynna hiperinflacja i bieda w gratisie od Balcerowicza, Lewandowskiego i Bieleckiego. Oni wszyscy to ekipa PO.
ajwaj_
Wszystko jako anty-PISy,
póki co lepsze
Chyba nie zaczna od Act 447

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki