Brytyjski think tank: planowanie Brexitu może kosztować 65 mln funtów rocznie

Samo planowanie czynności związanych z Brexitem może kosztować Brytyjczyków 65 mln funtów (75 mln euro) rocznie; ponadto trzeba będzie zatrudnić specjalnie w tym celu 500 urzędników i ekspertów - podał w czwartek brytyjski think tank Institute for Government.

Jego ekspertyza zawiera m.in. krytykę "milczenia" brytyjskiej premier Theresy May w sprawie stanowiska, jakie zajmie ona w negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co zdaniem autorów dokumentu niepokoi przedsiębiorstwa i kraje, z którymi Wielka Brytania będzie musiała prowadzić te negocjacje.

Autorzy ekspertyzy zastanawiają się również nad celowością powierzenia pieczy nad procesem Brexitu trzem departamentom: spraw zagranicznych, handlu międzynarodowego i wychodzenia z UE.

"Ta potrójna struktura - podkreślają - stwarza ryzyko powstania zamieszania kompetencyjnego i braku koordynacji w toku procesu wychodzenia z Unii Europejskiej".

Premier Theresa May nie wypowiedziała się precyzyjnie co do terminu uruchomienia artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego i dwuletniego procesu negocjacji w sprawie opuszczenia Unii.

Hannah White należąca do grona autorów ekspertyzy powiedziała w trakcie jej prezentacji: "milczenie to żadna strategia". Dodała, że "obecna sytuacja działa frustrująco także na tych, którzy chcą szybkiego wyjścia, i budzi niezadowolenie tych, z którymi mamy negocjować, a także niepokoi tych, którzy są zainteresowani w robieniu interesów z Wielką Brytanią".(PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~gig

Anglia to syf

! Odpowiedz
6 2 ~antylewak

Wyjście z eurokomuny jest warte każdych pieniędzy

! Odpowiedz
2 4 ~psycholog

Jesteś Rosjaninem ?

! Odpowiedz
0 0 ~ityle

Miliardów, nie milionów?

! Odpowiedz
1 1 ~Damn

To sie porobilo. Anglia is out of the european union . Fucking hell. Trzeba sie zastanowić co dalej z nami Polakami na wyspach ? Czy mamy wracać do Polski ?

! Odpowiedz
1 3 ~xxx

Nie musisz się zastanawiać - Wlk. Brytania nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Ma zbyt dużo do stracenia na takim kroku, żeby się na niego zdecydować.

! Odpowiedz
0 4 ~Obieżyświat

tak czy siak, mam dosyć atrakcji w UK.Po 12 latach angielski bekon i fasolka obrzydła.Pogoda depresyjna.Multi-kulti na ulicach.Nie ma to jak w domu.Wracam.

! Odpowiedz
0 1 ~pl odpowiada ~Obieżyświat

ja tak samo :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil