REKLAMA

Brytyjski think tank: planowanie Brexitu może kosztować 65 mln funtów rocznie

2016-09-29 23:14
publikacja
2016-09-29 23:14
Brytyjski think tank: planowanie Brexitu może kosztować 65 mln funtów rocznie
Brytyjski think tank: planowanie Brexitu może kosztować 65 mln funtów rocznie
fot. Peter Nicholls / / Reuters

Samo planowanie czynności związanych z Brexitem może kosztować Brytyjczyków 65 mln funtów (75 mln euro) rocznie; ponadto trzeba będzie zatrudnić specjalnie w tym celu 500 urzędników i ekspertów - podał w czwartek brytyjski think tank Institute for Government.

Jego ekspertyza zawiera m.in. krytykę "milczenia" brytyjskiej premier Theresy May w sprawie stanowiska, jakie zajmie ona w negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co zdaniem autorów dokumentu niepokoi przedsiębiorstwa i kraje, z którymi Wielka Brytania będzie musiała prowadzić te negocjacje.

Autorzy ekspertyzy zastanawiają się również nad celowością powierzenia pieczy nad procesem Brexitu trzem departamentom: spraw zagranicznych, handlu międzynarodowego i wychodzenia z UE.

"Ta potrójna struktura - podkreślają - stwarza ryzyko powstania zamieszania kompetencyjnego i braku koordynacji w toku procesu wychodzenia z Unii Europejskiej".

Premier Theresa May nie wypowiedziała się precyzyjnie co do terminu uruchomienia artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego i dwuletniego procesu negocjacji w sprawie opuszczenia Unii.

Hannah White należąca do grona autorów ekspertyzy powiedziała w trakcie jej prezentacji: "milczenie to żadna strategia". Dodała, że "obecna sytuacja działa frustrująco także na tych, którzy chcą szybkiego wyjścia, i budzi niezadowolenie tych, z którymi mamy negocjować, a także niepokoi tych, którzy są zainteresowani w robieniu interesów z Wielką Brytanią".(PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Zyskaj 300 zł i ciesz się kartą bez opłat

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~antylewak
Wyjście z eurokomuny jest warte każdych pieniędzy
~ityle
Miliardów, nie milionów?
~Damn
To sie porobilo. Anglia is out of the european union . Fucking hell. Trzeba sie zastanowić co dalej z nami Polakami na wyspach ? Czy mamy wracać do Polski ?
~xxx
Nie musisz się zastanawiać - Wlk. Brytania nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Ma zbyt dużo do stracenia na takim kroku, żeby się na niego zdecydować.
~Obieżyświat
tak czy siak, mam dosyć atrakcji w UK.Po 12 latach angielski bekon i fasolka obrzydła.Pogoda depresyjna.Multi-kulti na ulicach.Nie ma to jak w domu.Wracam.
~pl odpowiada ~Obieżyświat
ja tak samo :-)

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki