REKLAMA
WEBINAR

Brytyjski kryzys energetyczny. "Odłączcie pralki, piekarniki i zmywarki"

Agata Wojciechowska2023-01-23 12:01redaktor
publikacja
2023-01-23 12:01

Zgodnie z prognozami pogody w poniedziałek przypadł jeden z zimniejszych dni w roku na Wyspach Brytyjskich. Aby uniknąć blackoutu, dostawcy energii zachęcają do samoograniczeń między godz. 17 a 18 (między 18 a 19 czasu polskiego). Miliony gospodarstw domowych mogą liczyć na 20 funtów, o ile w poniedziałek znacząco zmniejszą pobór energii elektrycznej. 

Brytyjski kryzys energetyczny. "Odłączcie pralki, piekarniki i zmywarki"
Brytyjski kryzys energetyczny. "Odłączcie pralki, piekarniki i zmywarki"
fot. Fabrizio Magoni / / Shutterstock

W poniedziałek w nocy temperatura ma spaść 8 stopni poniżej 0, a marznąca mgła utrzyma się do końca tygodnia. Słowem, pogoda będzie co najmniej nieprzyjemna. To oznacza m.in. ograniczenie energii ze źródeł odnawialnych. National Grid obawia się, że spowoduje to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, szczególnie gdy Brytyjczycy wrócą do domów z pracy, co w połączeniu z chwilowym niedomaganiem OZE, może doprowadzić do przymusowych wyłączeń. Ale ma na to sposób. 

"Podczas szczytu poboru elektrycznego nie korzystajcie z pralek, piekarników, suszarek, zmywarek, konsoli gier. Nie ładujcie także samochodów elektrycznych" - taki apel wystosowali dostawcy energii. Zweryfikuje to inteligentny licznik, który co 30 minut automatycznie przesyła informacje o zużyciu energii. I choć urządzenie okazało się zawodne (m.in. dokonywało niedokładnych odczytów, które powodowały zawyżone rachunki czy samoistnie się wyłączało), to dzięki niemu użytkownicy mogą zyskać 20 funtów, o ile ograniczą zużycie energii między godz. 17 a 18. 

National Grid w poniedziałek wieczorem aktywuje usługę "Demand Flexability Service" z 26 głównymi dostawcami energii takimi jak British Gas, EDF, Eon, Octopus Energy. 

Sytuacja energetyczna Wielkiej Brytanii jest na tyle poważna, że National Grid myśli o wykorzystaniu rezerwowych elektrowni węglowych w North Yorkshire i Nottinghamshire. Pozostają one w trybie gotowości. 

- Nie oznacza to, że dostawy energii elektrycznej są zagrożone - uspokaja w komunikatach Craig Dyke, szef National Grid cytowane przez "Daily Mail". - Są to środki zapobiegawcze mające na celu utrzymanie bufora wolnych mocy produkcyjnych, których potrzebujemy - dodaje.

Obawy o przerwy w dostawach prądu pojawiły się na Wyspach już wcześniej, kiedy to National Grid informował, że może dojść do trzygodzinnych przerw w dostawach w niektórych obszarach. To był jednak najgorszy scenariusz, przewidujący, że Brytyjczycy nie otrzymają importu energii elektrycznej z UE, co było m.in. związane z brakiem gazu.

Kontrowersje wokół inteligentnych liczników

Są one obowiązkowe, jednak ich wprowadzenie napotkało na liczne problemy. Tysiące rodzin nie może z nich skorzystać, gdyż mieszkają w wieżowcach, starych nieruchomościach lub w odległych regionach. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (38)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
wymyślony kryzys, przecież Niemcy i Francja zamykają elektrownie atomowe:) i chcą żeby jeździć elektrycznymi samochodami więc jak nie ma prądu na żelazko czy piekarnik to jak przyjedzie do nas elektryczna karetka czy straż pożarna? ****ć tvn
jas2
Podziękujcie pani Margaret Thatcher za likwidacje górnictwa.
od_redakcji
Żeby nie było, że nie ostrzegałem: Ukraina magazynuje broń i amunicje w elektrowni atomowej.
dziadekjarek
Ruskie będą mieli duży problem
od_redakcji
W niezależnych w USA się śmieją z dudy, że grozi Niemcom z tymi czołgami, piszą, że już większego absurdu nie można wymyślić.
Polska prosi o pozwolenie na wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard, ostrzegając Niemcy przed „izolacją” Ja pitolę, na kolana i jeszcze raz prośba.

interstellar
Lepiej jeden dzień nie włączać piekarnika i zmywarki niż cały rok dymić z kominów. Szczególnie, że przy takiej mgle mieli okropny smog i rekordową śmiertelność.
interstellar
I jeszcze zamiast się "wymądrzać" zastanówcie się gdzie są Brytyjczycy, a gdzie wy jesteście: gospodarczo, kulturowo i nawet militarnie są górą. Kieruję te słowa szczególnie do ruskich troli ;)
rompik
Jak wiesz ruskich trolli nic nie ruszy. Blackoutu nie bylo wiec jutro do czego innego sie przyczepia. Ot taka praca.
1. Wielka Brytania ma moce zapasowe i woli je miec jako zapasowe niz stale z nich korzystac. A sa utrzymywane wlasnie w sytuacji gdy nie wieje i nie swieci. Lub cos innego padnie (patrz Ostoleka :)))
2. Te wszystkie
Jak wiesz ruskich trolli nic nie ruszy. Blackoutu nie bylo wiec jutro do czego innego sie przyczepia. Ot taka praca.
1. Wielka Brytania ma moce zapasowe i woli je miec jako zapasowe niz stale z nich korzystac. A sa utrzymywane wlasnie w sytuacji gdy nie wieje i nie swieci. Lub cos innego padnie (patrz Ostoleka :)))
2. Te wszystkie zachety oszczedzania energii lub przesuniecia zapotrzebowania na moc na pore o tradycynie malej konsumpcji sa od wielu lat. Pomaga to racjonalniej wykorzystywac zasoby. I klient ma z tego pozytek, wytworcy i cala siec.
3. Za ostani rok: Renewables = 36%, Fossil = 42; Other = 23 (Nukes, Biomass, others). Jak przy tym wypada Polska z elektrowniami weglowymi??

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki