REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Brytyjska gospodarka skurczyła się najmocniej od 2008 roku

2020-05-13 10:27
publikacja
2020-05-13 10:27

Brytyjska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2020 roku o 2,0 proc., czyli najmocniej od kryzysu finansowego w 2008 roku. To efekt spadku PKB w marcu o rekordowe 5,8 proc. - podał w środę brytyjski urząd statystyczny ONS.

fot. Oleg Magni / / Pexels
Kwartalny spadek PKB okazał się wprawdzie mniejszy od oczekiwań analityków, którzy się spodziewali, że będzie on na poziomie 2,6 proc., ale i tak jest to pierwszy krok w kierunku recesji. Ta wymaga dwóch kolejnych kwartałów ze spadkiem PKB, a biorąc pod uwagę, że ograniczenia wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa wstrzymały większość gospodarki, jest pewne, że w obecnym kwartale spadek będzie jeszcze większy.

W marcu nastąpił rekordowy spadek PKB, mimo że te ograniczenia na pełną skalę zostały ogłoszone dopiero 23 marca. Pierwszy etap ich poluzowywania zaczyna się teraz, co oznacza, że brytyjska gospodarka podlegała im przez niemal połowę drugiego kwartału, a przez pozostałą część nadal będą obowiązywać duże ograniczenia.

"Wpływ koronawirusa był widoczny w całej gospodarce, a prawie wszystkie sektory spadły w ciągu trzech miesięcy do marca" - napisał ONS. Złożyły się na to spadek o 1,9 proc. w sektorze usług - który odpowiada za około 80 proc. PKB Wielkiej Brytanii - o 2,1 proc. w przemyśle i 2,6 proc. w budownictwie.

"To największy kwartalny spadek od czasu światowego kryzysu finansowego, odzwierciedla on nałożenie ograniczeń w celu ochrony zdrowia publicznego i dobrowolne zdystansowanie społeczne w odpowiedzi na pandemię Covid-19" - dodaje ONS.

Spadek brytyjskiego PKB w pierwszym kwartale jest znacznie mniejszy niż we Francji i we Włoszech, gdzie wyniósł on odpowiednio 5,8 oraz 4,7 proc., ale jest to związane z faktem, że te kraje wprowadziły restrykcje dwa tygodnie wcześniej.

W zeszłym tygodniu Bank Anglii ostrzegł, że brytyjski PKB może spaść w tym roku o rekordowe 14 proc. W swojej prognozie bank centralny przewidywał spadek PKB w pierwszym kwartale roku o 3 proc., zaś w drugim - nawet o 25 proc. Zarazem jednak zapowiada równie szybkie odbicie w przyszłym roku.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
A z czego ma rosnąć Gospodarka z narastającego wielomilionowego bezrobocia w Europie czy z niegodnych od lat dominujących u większości % zatrudnionych niby rosnących najbardziej w statystykach zarobków .Czy może z elastycznego na maxa , śmieciowo-zleceniowego rynku ,czasowej ,minimalnie minimalnej coraz bardziej ,szerzej A z czego ma rosnąć Gospodarka z narastającego wielomilionowego bezrobocia w Europie czy z niegodnych od lat dominujących u większości % zatrudnionych niby rosnących najbardziej w statystykach zarobków .Czy może z elastycznego na maxa , śmieciowo-zleceniowego rynku ,czasowej ,minimalnie minimalnej coraz bardziej ,szerzej ...niepewnej, szaro-czarnej NIBY płacy i pracy.Z pustego,ogałacanego coraz bardziej na rynku pracy portfela,konta i Salomon więcej już nie naleje .Kij ma zawsze dwa końce ! ! !.
talmud
w jukeju waggle jest jakakolwiek "gospodarka" ?? (sic!!!)......jedyny przekręt to pompowanie kredytu & makulatura ££.....aaa ....."usługi".....LAUGHING MY ASS OFF
detektorjusia
Tu sobie poczytaj jak nie wiesz

https://oec.world/en/profile/country/gbr/

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki