Brytyjska Izba Gmin odrzuciła możliwość brexitu bez umowy

2019-03-13 20:34, akt.2019-03-14 09:38
publikacja
2019-03-13 20:34
aktualizacja
2019-03-14 09:38

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w środę uchwałę, która wyklucza możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy. Za uchwałą zgłoszoną przez Caroline Spelman i Jacka Dromeya głosowało 312 posłów, przeciw było 308 parlamentarzystów. W czwartek posłowie będą mogli zdecydować o ewentualnym wydłużeniu procesu opuszczenia Wspólnoty i opóźnieniu brexitu.

/ Reuters

Uchwała została przyjęta większością 4 głosów. Wynik głosowania był zgodny z przewidywaniami analityków, którzy wskazywali na wysokie prawdopodobieństwo odrzucenia brexitu bez umowy.

Posłowie poparli uchwałę w kształcie zgłoszonym przez Caroline Spelman z Partii Konserwatywnej oraz Jacka Dromeya z Partii Pracy. Posłowie wnosili o to, by brexit bez umowy nie był brany pod uwagę w żadnym terminie. To krzyżuje plany premier May, która chciała wykluczenia brexitu bez umowy tylko 29 marca, ale by taka możliwość dalej "była na stole negocjacyjnym". Spelman wycofała się później z poparcia dla poprawki.

Premier Theresa May stwierdziła w wypowiedzi po odrzuceniu brexitu bez umowy, że "wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia będzie domyślną ewentualnością, jeśli umowa z UE nie zostanie zawarta".

May dodała, że renegocjacja umowy może wymagać dłuższego czasu niż 2 miesiące, które pozostały do eurowyborów. Przesunięcie w czasie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na krótki okres musi, według May, być równoznaczne z poparciem dla umowy.

May jednocześnie potwierdziła, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w efekcie środowej decyzji posłowie będą w czwartek mogli zdecydować o ewentualnym przedłużeniu procesu opuszczenia Wspólnoty.

Wyliczając dostępne opcje, szefowa rządu powiedziała o wielu możliwościach, jakie mają do wyboru posłowie: od krótkiego, technicznego opóźnienia brexitu na potrzeby sfinalizowania jakiejś formy porozumienia ws. warunków wyjścia do dłuższego, potencjalnie zakładającego udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, a nawet mogącego otwierać drogę do organizacji drugiego referendum lub całkowitej rezygnacji z brexitu.

Nie jest jednak także wykluczone, że większość posłów zasiadających w Izbie Gmin nie poprze żadnej z tych propozycji, pogłębiając trwający kryzys polityczny w tej sprawie.

Premier podkreśliła jednak, że odpowiedzialność za znalezienie rozwiązania dla obecnego impasu politycznego leży teraz w gestii Izby Gmin.

Przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział po głosowaniu, że "Izba Gmin musi teraz przejąć kontrolę nad brexitem". Dodał, że będzie szukał międzypartyjnego porozumienia w tej kwestii.

Uchwała przyjęta przez Izbę Gmin nie jest wiążąca prawnie, ponieważ nie daje rządowi formalnych instrukcji jak działać w sprawie brexitu. Wiążące prawnie wykluczenie bezumownego brexitu jest możliwe jedynie przez przyjęcie projektu umowy wyjścia z UE lub opóźnienie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Posłowie głosowali także nad uchwałą zgłoszoną wcześniej przez rząd Theresy May, która miała podobne brzmienie do uchwały Spelman/Dromey. Została ona przyjęta stosunkiem głosów 321 do 278.

Parlamentarzyści odrzucili stosunkiem głosów 374 do 164 poprawkę zwaną kompromisem Malthouse'a, która sugerowała opuszczenie Wspólnoty bez umowy, ale w innym terminie, aby dać przedsiębiorstwom czas na przygotowanie się na taki scenariusz.

Kurs GBP/USD rósł przez całe środowe notowania, po głosowaniu dobijając do poziomu 1,3369 USD, potem jednak osłabił się i w czwartek nad ranem kurs wynosi 1,3244. Funt jest także coraz droższy w polskiej walucie - GBP/PLN sięgał poziomu nawet 5,07 zł po środowych głosowaniach, osłabiające się w czwartek nad anem do poziomu 5,03 zł. Wykres kursu funta w minionym tygodniu przypomina prawdziwy rollercoaster.

/ Bankier.pl

Odpowiadając na wynik głosowania, późnym wieczorem rząd przedstawił projekt uchwały przed czwartkowym głosowaniem nad ewentualnym opóźnieniem wyjścia W. Brytanii z UE, sugerując opcję opóźnienia wyjścia ze Wspólnoty o trzy miesiące, nawet w razie przyjęcia jakiejś formy umowy ws. brexitu.

Proponowany tekst - który będzie jeszcze mógł być zmieniony za sprawą poprawek zgłaszanych przez posłów - zakłada wyznaczenie nowego terminu granicznego dla przyjęcia projektu porozumienia ws. opuszczenia Wspólnoty na 20 marca.

Jeśli posłowie poparliby do tego czasu jakąś formę umowy z UE dotyczącą warunków wyjścia - albo tę prezentowaną przez rząd, którą już dwukrotnie odrzucili, albo jakąkolwiek alternatywę - to brytyjski rząd zwróciłby się do pozostałych 27 państw członkowskich UE jedynie z prośbą o trzymiesięczne, techniczne wydłużenie procesu wyjścia w celu przegłosowania niezbędnej legislacji wtórnej.

Projekt uchwały ostrzega jednak, że w razie nieprzyjęcia żadnej umowy i dalszej chęci parlamentu do uniknięcia bezumownego brexitu, Rada Europejska będzie oczekiwała od rządu w Londynie przedstawienia "jasnego powodu dla wydłużenia procesu" a także odnotowuje, że "jakiekolwiek opóźnienie (brexitu) wybiegające poza 30 czerwca 2019 roku będzie wymagało od Wielkiej Brytanii zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku".

UE jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii z UE z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie - skomentował w środę wieczorem rzecznik KE.

"Przyjmujemy do wiadomości głosowanie w Izbie Gmin dzisiejszego wieczoru. Istnieją tylko dwa sposoby opuszczenia UE: z umową lub bez. UE jest przygotowana na oba. Żeby wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy głosować przeciwko scenariuszowi brexitu bez umowy - trzeba zgodzić się na umowę. Uzgodniliśmy umowę z premier (Wielkiej Brytanii - PAP), a UE jest gotowa ją podpisać" - napisał rzecznik w informacji przesłanej PAP.

Rządowa propozycja - gdyby pozostała zachowana w proponowanym brzmieniu - ma na celu zwiększenie presji na eurosceptycznych posłów, którzy dotychczas sprzeciwiali się projektowi porozumienia ws. warunków wyjścia z UE, stawiając ich w obliczu realnego ryzyka znacznego opóźnienia lub odwrócenia decyzji o opuszczeniu Wspólnoty.

Pomimo dwukrotnych porażek w Izbie Gmin, Downing Street prawdopodobnie będzie próbowało doprowadzić do trzeciego głosowania nad proponowaną treścią umowy przed zakładanym terminem 20 marca i zaplanowaną na następny dzień Radą Europejską w Brukseli w nadziei, że pod presją część posłów zmieni dotychczasowe stanowisko i poprze jej projekt porozumienia.

Posłowie zagłosują nad przedstawionym projektem uchwały ws. opóźnienia brexitu - oraz prawdopodobnymi poprawkami - w czwartek najprawdopodobniej około 17 czasu lokalnego (18 czasu polskiego).

Nie jest jednak także wykluczone, że ani rządowa propozycja ani żaden z alternatywnych zapisów nie uzyska poparcia większości posłów zasiadających w Izbie Gmin, co pogłębiłoby trwający kryzys polityczny w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od opinii Izby Gmin, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy za niespełna 16 dni - o północy z 29 na 30 marca.

Polskie MSZ: Stoimy na stanowisku, że brexit bez umowy to najgorszy scenariusz

Stoimy na stanowisku, że brexit bez umowy, to najgorszy scenariusz, dlatego będziemy poszukiwać rozwiązań, które pozwolą uzyskać akceptację dla wynegocjowanego porozumienia - oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ podkreślił, że poważnym wyzwaniem dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich jest brexit. "Wynegocjowana umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE gwarantuje prawa obywateli, wpłaty brytyjskie do budżetu UE oraz daje pewność przedsiębiorcom w postaci okresu przejściowego. Dzięki aktywnej postawie Polski, UE przyjęła rozwiązania pozwalające na dostęp polskich przewoźników drogowych i lotniczych do rynku brytyjskiego" - powiedział.

Czaputowicz zaznaczył, że na wypadek brexitu bez porozumienia, rząd brytyjski przedstawił plan ochrony obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, natomiast rząd polski przyjął pakiet rozwiązań legislacyjnych chroniących prawa mieszkających w naszym kraju Brytyjczyków.

Z Londynu Jakub Krupa, Wiktoria Nicałek

jakr/ jm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
pkc
,,Uchwała przyjęta przez Izbę Gmin nie jest wiążąca prawnie,, to po co głosowali? Latający Cyrk M.P
loosac
UZUPEŁNIENIE: "Zgodnie z raportem sporządzonym przez Centre for Competitive Advantage in the Global Economy (CAGE) w pierwszym roku po referendum ws. Brexitu każdy mieszkaniec Wysp musiał wydać ponad 404 funty więcej na życie."
Wg wikipedii obywateli UK jest 66,02mln
66,02mln*404GBP=26 672 080 000. Czyli tak
UZUPEŁNIENIE: "Zgodnie z raportem sporządzonym przez Centre for Competitive Advantage in the Global Economy (CAGE) w pierwszym roku po referendum ws. Brexitu każdy mieszkaniec Wysp musiał wydać ponad 404 funty więcej na życie."
Wg wikipedii obywateli UK jest 66,02mln
66,02mln*404GBP=26 672 080 000. Czyli tak na oko ~134mld PLN
To tylko pierwszy rok.
loosac
Ale komedia! Ciekawe ile milionów (miliardow?)GBP poszło w błoto na to całe pozoranctwo opuszczenia piaskownicy? :D
fred_
Mylisz sie katsurimoto.
To nie Europa Wschodnia
katsurimoto
Najwyżej będzie kolejne referendum. A jak nie to kolejne 4 czy 5 głosowań aż wynik będzie odpowiedni :-).
Taka demokracja
wojteqq
Jak to dobrze, że przegłosowali tę uchwalę. Teraz świat stanie w oniemiałym zachwycie, zatrzymają się zegary i 29 marca nie nadejdzie aż UK łaskawie na to pozwoli. Otóż, drodzy wyspiarze, 29 marca nadejdzie niezależnie co uchwalicie. Wylecicie z hukiem z UK i tyle.
antek10
Wygląda na to że Premier May nie może negocjować a metoda na wysyłanie na negocjacje osoby, ktora w zasadzie nie moze nic jest taktyką na rozpoznanie ile mozna wyciągnąć od przeciwnika. Teraz UE powinna nie godzić sie na nic innego niz to co zostało wynegocjowane. Zresztą tak jest.
antek10
Pojutrze zagłosują że nie chcą płacic składek do budżetu w zamian za to zostaną w UE. :-)))
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki