REKLAMA
SPRAWDŹ

Brytyjczycy wydali zgodę na ekstradycję założyciela WikiLeaks do USA

2022-06-17 12:33
publikacja
2022-06-17 12:33

Brytyjski rząd wyraził w piątek zgodę na ekstradycję Juliana Assange'a, założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks, do USA, gdzie czeka go proces w związku z oskarżeniami o szpiegostwo i ujawnienie tajnych informacji.

Brytyjczycy wydali zgodę na ekstradycję założyciela WikiLeaks do USA
Brytyjczycy wydali zgodę na ekstradycję założyciela WikiLeaks do USA
fot. Hannah McKay / / Reuters

Ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło, że szefowa resortu Priti Patel podpisała nakaz ekstradycji.

"W dniu 17 czerwca, po rozpatrzeniu sprawy zarówno przez sąd magistracki, jak i Wysoki Trybunał, zarządzono ekstradycję pana Juliana Assange'a do USA. Sądy brytyjskie nie stwierdziły w tej sprawie, by ekstradycja pana Assange'a była uciążliwa, niesprawiedliwa lub by stanowiła nadużycie proceduralne. Nie stwierdziły również, że ekstradycja byłaby niezgodna z jego prawami człowieka, w tym z jego prawem do rzetelnego procesu sądowego i do wolności wypowiedzi, oraz że podczas pobytu w USA nie byłby odpowiednio traktowany, w tym w odniesieniu do jego zdrowia" - napisano w oświadczeniu.

Assange, który zaprzecza, że popełnił jakiekolwiek wykroczenie, ma 14 dni na odwołanie się od tej decyzji, a jego zespół prawny zapowiedział, że to zrobi. "To nie jest koniec walki. To dopiero początek nowej batalii prawnej. Będziemy się odwoływać za pośrednictwem systemu prawnego" - napisano na profilu WikiLeaks na Twitterze. "To czarny dzień dla wolności prasy i brytyjskiej demokracji" - dodano.

USA domagają się ekstradycji Assange'a w związku z publikacją przez WikiLeaks w 2010 i 2011 roku tysięcy tajnych dokumentów dotyczących operacji w Afganistanie i Iraku, co - jak przekonują - naraziło na niebezpieczeństwo życie wielu ludzi. Prokuratorzy w USA postawili 50-letniemu Assange'owi 17 zarzutów szpiegostwa i jeden przestępstwa komputerowego, za które łącznie grozi mu do 175 lat więzienia. Assange twierdzi, że zarzuty są motywowane politycznie.

Assange od 2019 roku jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh w Londynie. Wcześniej przez siedem lat korzystał ze schronienia, którego udzieliła mu ambasada Ekwadoru w Wielkiej Brytanii. (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel
Gdyby demaskator działał na szkodę Rosji, dawno by się zatruł czymś nieświeżym albo wpadł pod ciężarówkę. Gdyby działał na szkodę Chin, nikt by się o nim nawet nie dowiedział
karbinadel
Hehe, Ruskich trolli prawda w oczy kole? A nazwiska Litwinienko albo Politkowska mówią wam coś?
midas69
Demaskator zbrodni putina byłby bohaterem zachodu. Niestety Assange ujawnił zbrodnie hameryki więc zostanie zamknięty na resztę życia jako przestroga dla jego naśladowców.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki