REKLAMA

Brytyjczycy rzucili się po złoto. Dilerom brakuje kruszcu

2022-10-03 08:00
publikacja
2022-10-03 08:00

Po tym, jak tąpnęły notowania funta, Brytyjczycy ruszyli po złoto. Londyńscy dilerzy skarżą się na braki monet i sztabek - donosi Bloomberg.

Brytyjczycy rzucili się po złoto. Dilerom brakuje kruszcu
Brytyjczycy rzucili się po złoto. Dilerom brakuje kruszcu
fot. itti ratanakiranaworn / / Shutterstock

W piątek 23 września nowy kanclerz Zjednoczonego Królestwa Kwasi Kwarteng przedstawił minibudżet, który zszokował rynki finansowe. Obietnicom znaczącej obniżki podatków (w tym dla najlepiej sytuowanych i firm) nie towarzyszyły zapowiedzi cięcia wydatków, co oznacza gwałtowny wzrost dziury w państwowej kasie. W efekcie notowania funta i brytyjskich obligacji tąpnęły, a interweniować musiał Bank Anglii.

Zareagowali też zwykli obywatele, którzy w poczuciu nadchodzących turbulencji finansowych ruszyli do bezpiecznej przystani - udali się na wielkie zakupy złota. "Zakupy wzrosło wykładniczo" - mówi w rozmowie z agencją Bloomberg Ash Kundra z londyńskiego J Blundell & Sons. "Ciągle kończą mi się monety, ciągle kończą mi się sztabki" - dodaje.

Ruch w BullionVault wzrósł ponad dwukrotnie - informuje Bloomberg. "Kryzys stóp procentowych i inflacji ma charakter globalny, ale złoto mówi, że Wielka Brytania znalazła się w samym oku cyklonu" - mówi przedstawiciel firmy Adrian Ash.

Analitycy wskazują szereg czynników sprzyjających popytowi na złoto. Do zakupów zachęcają m.in. bardzo wysoka inflacja, spadki cen akcji, obligacji czy nieruchomości, osłabienie funta (i walut w wielu innych państwach) oraz ogólny wzrost obaw przed eskalacją agresji Rosji na Ukrainę i kryzysem gospodarczym.

Zniechęcać może wysoka cena "królewskiego metalu". Mimo że uncja złota jest wyceniana na rynku finansowym na raptem 1675 dolarów (o ponad 8 proc. mniej niż na początku roku), to za sprawą umocnienia amerykańskiej waluty nabywcy w wielu państwach muszą liczyć się z wyraźnie wyższym wydatkiem niż kilka miesięcy temu. Cena uncji złota w funtach wzrosła w tym roku o blisko 10 proc., a w złotych - o ponad 11 proc. i jest w pobliżu najwyższych poziomów w historii osiągniętych w marcu.

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Wzrost popytu na złote monety i sztabki widzą w ostatnich latach dilerzy w Polsce. Zdaniem analityków z Goldenmark w tym roku może on przekroczyć 16 ton wobec 14 ton rok wcześniej, niespełna 10 ton w 2020 r. i ok. 5 ton w 2019 r.

MKa

Źródło:
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (65)

dodaj komentarz
ripaf2
Jeśli to prawda, to wzrost 2 razy to nawet nie jest jakoś zauważalne. W Polsce panika już była większa. Ulica zawsze się myli. Spadnie do marca i wróci do marca mniej więcej do poziomów obecnych.
Kopiąc głębiej: wszystkie rządy drukują, oburzeni obywatele na całym świecie będą żądac jakiegoś standardu złota. Dlatego w dłuższej
Jeśli to prawda, to wzrost 2 razy to nawet nie jest jakoś zauważalne. W Polsce panika już była większa. Ulica zawsze się myli. Spadnie do marca i wróci do marca mniej więcej do poziomów obecnych.
Kopiąc głębiej: wszystkie rządy drukują, oburzeni obywatele na całym świecie będą żądac jakiegoś standardu złota. Dlatego w dłuższej perspektywie wzrośnie. Ale to musiało by najpierw wkurzyć pokaźną ilość ludzi. To są lata a może i dekady zanim to się stanie
innowierca
wystarczy wejsc chocby na strone dosc popularnego dilera w UK (BullionbyPost) i mozna sobie kupic kangurow i filharmonikow ile chcesz. Z cyklu ploteczki i zycie na goraco.
innowierca
a dilera nie polecam ( nie kupujcie tam! :) i chodzilo o sprawdzenie zgodnosci stanu faktycznego. Wszedlem na strone jeszcze raz. Sprawdzalem kangury i filharmoniki.
Dostepne w roznych rozmiarach od reki. Uncjowe bez problemu. Choc fakt, ze zapotrzebowanie jest duze, bo wydluzono czas dostawy do okolo 3-4 dni, a normalnie jest
a dilera nie polecam ( nie kupujcie tam! :) i chodzilo o sprawdzenie zgodnosci stanu faktycznego. Wszedlem na strone jeszcze raz. Sprawdzalem kangury i filharmoniki.
Dostepne w roznych rozmiarach od reki. Uncjowe bez problemu. Choc fakt, ze zapotrzebowanie jest duze, bo wydluzono czas dostawy do okolo 3-4 dni, a normalnie jest 24 godziny. Ale nie zmienia faktu, ze sa dostepne.
sterl
Kruszcu to brakuje od 1971r, jest 300bln samych długów a całego złota na świecie góra 10 bln , po to właśnie papierowe złoto sprzedają od wielu lat żebyś nie musiał się martwić czy je masz czy tylko papier toaletowy..
sharkhunter
1 gramowe? Głupota na maksa gdyż płacisz wysokie premium. Jak już to uncjowe monety ale z mojego doświadczenia złoto to nie jest żadna lokata kapitału i według mnie jedna z najgorszych inwestycji. Zanim ktokolwiek mnie tutaj będzie atakować to dodam tylko że inwestuje w złoto od lat (głownie AGE) ale także monety limitowane - np:1 gramowe? Głupota na maksa gdyż płacisz wysokie premium. Jak już to uncjowe monety ale z mojego doświadczenia złoto to nie jest żadna lokata kapitału i według mnie jedna z najgorszych inwestycji. Zanim ktokolwiek mnie tutaj będzie atakować to dodam tylko że inwestuje w złoto od lat (głownie AGE) ale także monety limitowane - np: Chinese Myth and Legends z mennicy w Perth na których tak naprawdę można zarobić jeżeli potrzyma się je przez parę lat. Jedną z takich monet jest 2018 Phoenix and Dragon który sprzedałem z dobrym zyskiem.

Ogólnie teraz cena złota w USD spadła całkiem sporo co tylko potwierdza że złoto to nie jest żadna super inwestycja jeżeli weźmiemy pod uwagę rekordową inflację i sytuację na świecie. Jak nie teraz to kiedy złoto ma być drogie???
zops
Próby 333 jest lepsza niż pięćsetka
aszkenazyjski
Dałem Ci plusa, barbrick relikt .
grzegorzkubik
Na fizyczne złoto każdy może sobie pozwolić. Można kupować po 1 gramie z mennicy. Co miesiąc a później może 2 gramy itp. Złoto ma przed sobą wielką perspektywę wzrostu. Chroni kapitał przed inflacją a czasy są takie, że może podwoić swoją obecną wartość.
gruking
W mennicy kupisz gram za 320 zl a w razie konieczności sprzedaży w skupie dostaniesz 180 zl.
drzaraza odpowiada gruking
Widać ,że nie masz pojęcia o czym piszesz. Gdybyś miął za grosz to byś wszedł np. na str. mennicy kapitałowej i tam zobaczysz, po ile jest skup - ponad 279 zł za 1 gramową sztabkę.

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki