Bruksela zablokowała 300 mln euro dla Polski

Komisja Europejska wstrzymała wypłatę dla Polski prawie 312 mln euro z programu regionalnego Innowacyjna Gospodarka. Powodem są błędy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Wstrzymanie wypłat potwierdza rzecznik KE Ton van Lierop. Jak mówi, wykryto poważne uchybienia w funkcjonowaniu systemu zarządzania programem i jego kontroli. MRR nie skomentowało tych informacji.

Regulacje UE dopuszczają maksymalnie 2 proc. uchybień przy wnioskach o pieniądze z programu, tymczasem w polskich jest ich 3,7 proc. Za błędy odpowiada MRR, które powinno było skorygować ewentualne nieprawidłowości we wnioskach przygotowanych przez beneficjentów - stwierdza dziennik.

Polska ma teraz 3 miesiące na wyjaśnienie błędów i ich naprawienie, co nie będzie łatwe, bo niekiedy trzeba od nowa przeprowadzić procedurę zamówień publicznych, które przecież zostały już rozstrzygnięte i zrealizowane.

Jak podkreśla "DGP", do czasu wyjaśnienia wątpliwości Bruksela nie przyjmie nowych wniosków w ramach programu, co oznacza, że suma zaległych płatności może jeszcze wzrosnąć.

Jeśli Polska nie naprawi błędów w ustalonym terminie, płatności zostaną zamrożone na wiele miesięcy, co byłoby poważnym problemem dla budżetu państwa. Bowiem beneficjenci otrzymali już od rządu zwrot pieniędzy wyłożonych na realizację programu - zaznacza gazeta.

Rzecznik KE podkreśla jednak, że na tym etapie decyzja Komisji Europejskiej nie oznacza ostatecznej utraty funduszy. (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~S.O.

Wschód i Zachód to dwa różne podejścia do uczciwości !

! Odpowiedz
0 0 ~mi

Czy to te 300 z kampanii wyborczej ? Jak w tym kawale co to mieli rozdawac rowery , a okazało sie ,ze kradną .A poza tym wiwat , wiwat i hip hip hura .

! Odpowiedz
0 0 ~stary

BRAWO!!! Na pewno i w tym ministerstwie rządzą specjaliści których główną kwalifikacją jest przynależność do Partii lub właściwe znajomości i wspólny interes.

! Odpowiedz
0 0 ~rudaa

no i odbrze.mniejsze beda diety dla "deputowanych" a tym samym mniej bedzie do oddania.

! Odpowiedz
0 0 ~Europejczyk

Czyli to polski rząd wypłaca tzw. pomoc unijną. W takim razie pieniądze unijne są w Polsce, czyli to my udzielamy sami sobie tej pomocy. Czyli co ? Potrącamy sobie wypłaconą pomoc ze składki członkowskiej ? Jeżeli tak to raczej tej składki nie płacimy, ponieważ teoretycznie to więcej otrzymujemy niż dajemy. Jeżeli nie otrzymujemy, to po co ten cyrk i utrata niezależności ?

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne