Bruksela opóźnia miliardy dla Polski

Odwlekanie startu programów unijnych to straty dla firm i regionów - alarmuje "Rzeczpospolita".

Bruksela opóźnia dostęp do pieniędzy (FORUM)

Bruksela nie zatwierdziła dotąd żadnego z 21 nowych polskich programów operacyjnych, choć poprzednia minister rozwoju regionalnego spodziewała się, że nastąpi to do lipca. Przedłużające się negocjacje rządu z Komisją Europejską blokują napływ do naszego kraju 77 mld euro z budżetu UE na lata 2014-2020.

Z nowych funduszy unijnych miały korzystać głównie firmy i samorządy. "W gospodarce już widać brak dostępu do tych pieniędzy, szczególnie w przypadku inwestycji transportowych i związanych z innowacjami" - mówi Jerzy Kwieciński, ekspert BCC.

Niecierpliwią się też władze regionów. "Kalendarz narzuca nam Bruksela. Programy regionalne wysłaliśmy w kwietniu, ale do rozmów usiedliśmy dopiero w październiku" - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. Za pieniądze z UE chce budować m.in. drogę S6 Szczecin-Koszalin oraz obwodnice Wałcza i Szczecinka.

Rząd zapewnia, że robi co może. "Strona polska dotrzymuje wszystkich terminów uzgodnionych z Komisją" - mówi Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. KE planuje zamknięcie rozmów ze wszystkimi krajami UE do lata 2015 r.

Więcej na http://www.rp.pl

(PAP)

tpo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Marecek

Podejrzewam,że mentor i odnowiciel Europejskiego Parlamentaryzmu - Donald Tusk - już przekazał politykom Rady tajemnicę rządzenia w Polsce i oni już wiedzą, że rządzenie polega na rozdawaniu na lewo i prawo... OBIETNIC! Zabieraniu wszystkich środków finansowych dla siebie i swoich znajomych i kłamaniu, że w całej Unii wszystko kwitnie i rozwija się bez potrzeby dotowania!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~maja

Polska gospodarka przypomina ćpuna, który nie może funkcjonować bez narkotyków.

! Odpowiedz
1 1 ~szamann

POwyborach czas azeby "rozdysponowac"kase!!!

! Odpowiedz
1 12 ~RICO

Przyzwyczajono tą polityczną gangrenę platformy oszustów do podtrzymywania wzrostu zastrzykami unijnymi.Trzeba mieć jednak wyobraźnię,by zilustrować to co stanie się jak ten sponsoring zaniknie, a gospodarka nie chwyci !

! Odpowiedz
1 5 ~Monika

Nie chwyci długi czas. Uważają Polskę za wysokorozwinięty kraj, gdzie w rzeczywistości rząd cofa ten kraj do ciemnego lasu.

! Odpowiedz
3 13 ~Tomek

Rudy nie pomoże ? No niemożliwe...

! Odpowiedz
1 4 ~Darek

Typowy politykier i karierowicz made in Poland: dba glownie o swoja kieszen..nie spodziewam sie by nawet malym palcem kiwnal by w Polsce dzialo sie lepiej. Przeciez po to sprzedal Polske by jemu sie dobrze dzialo..

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil