Brudziński: Włochy i Polska, jako kraje zewnętrzne UE, mają podobne problemy

Zarówno Włochy, jak i Polska to kraje zewnętrzne UE, mamy podobne problemy, podobne doświadczenia przy uwzględnieniu oczywistych różnic - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński po spotkaniu z szefem MSW Włoch Matteo Salvinim.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o zagrożeniach bezpieczeństwa UE. "Zarówno Włochy, jak i Polska to kraje zewnętrzne UE, mamy podobne problemy, podobne doświadczenia przy uwzględnieniu oczywistych różnic" - powiedział Brudziński.

"Dotykaliśmy tematów związanych z migracją, również tą migracją nielegalną. Omawialiśmy sytuację, jaka ma miejsce w państwach Afryki Północnej, w krajach Bliskiego Wschodu. Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że zdaniem Polski dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejszą jest pomoc na miejscu, czyli w tym miejscu, gdzie obywateli tych państw dotyka realna tragedia" - powiedział minister.

Dodał, że rząd RP z każdym rokiem zwiększa środki finansowe na pomoc humanitarną i rozwojową. "W samym roku 2017 ta pomoc była sześciokrotnie wyższa niż w 2015 r. i wynosiła w sumie 174 mln zł. Razem z pomocą rozwojową suma ta wyniosła 2,5 mld zł i ta strategia była konsekwentnie realizowana również w 2018 r." - powiedział.

Minister Brudziński poinformował, że podczas spotkania rozmawiano także o ujednoliceniu przepisów o udziale asysty wojskowej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego przy okazji uroczystości patriotycznych, m.in. na polskim cmentarzu na Monte Cassino. "W sposób szczególny chciałbym panu premierowi (Salviniemu - PAP) podziękować - zanim zdążyłem dokończyć tę moją prośbę, propozycję, to już usłyszałem od pana premiera, że temat załatwiony. Bardzo dziękuję panie premierze" - powiedział szef MSWiA. (PAP)

Autorzy: Olga Zakolska, Marcin Chomiuk

ozk/ mchom/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil