REKLAMA

Brudziński: Będą kolejne dopłaty do węgla

2022-10-01 09:45
publikacja
2022-10-01 09:45

Mogę potwierdzić, że będą kolejne dopłaty do węgla po to, żeby obniżyć jego cenę w taki sposób, żeby Polacy decydowali się go kupić - powiedział w sobotę europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński. Chcemy realnie pomóc Polakom przejść przez ten trudny okres zimowy - dodał.

Brudziński: Będą kolejne dopłaty do węgla
Brudziński: Będą kolejne dopłaty do węgla
fot. Krystian Maj / / FORUM

Brudziński został zapytany w sobotę w radiu RMF FM, jak konkretnie Zjednoczona Prawica zamierza pomóc Polakom, jeśli chodzi o sprowadzenie węgla i o jego cenę.

Zdaniem europosła węgiel "jest, natomiast problemem realnym jest jego cena". "My nie mamy nic do ludzi, którzy zarabiają na handlu węglem, ale w tej sytuacji, w konkretnej sytuacji, jaka jest, podjęliśmy działania mające na celu dystrybucję tego węgla we współpracy z samorządami. I też poprzez samorządy kierujemy pomoc i to są już miliardy - to są 3 mld złotych przeznaczone na pomoc. Dopłata 1000 złotych do tony węgla. I będą kolejne dopłaty - to mogę potwierdzić - po to, żeby obniżyć cenę tego węgla w taki sposób, żeby Polacy decydowali się go kupić" - podkreślił.

Dopytywany, jakie to będą dopłaty, wiceprezes PiS odparł, że "to jest w tej chwili wypracowywane". "Zresztą to nie jest żadna tajemnica, bo mówił o tym i pan premier Mateusz Morawiecki i pan wicepremier Jacek Sasin, że takie rozmowy trwają" - zaznaczył europoseł. "My chcemy rzeczywiście realnie Polakom pomóc przejść przez ten bardzo trudny okres, bo przed nami bardzo trudny okres - okres zimowy" - dodał Brudziński.

Przyjęta przez Sejm ustawa o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców oraz dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. W obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego ustawa przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji ustalenie takich wartości oznacza średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc. Jeżeli realne koszty wytwarzania ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom ciepła stosującym wprowadzane ustawą ceny będzie przysługiwać rekompensata wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu. Za niezastosowanie się do ustawy wytwórcom będzie grozić odpowiedzialność finansowa.

Rekompensata może objąć jedynie sprzedaż ciepła dla gospodarstw domowych oraz wskazanych w ustawie podmiotów, m.in.: wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych, placówek systemu ochrony zdrowia, systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, żłobków, klubów dziecięcych, kościołów i związków wyznaniowych, placówek kulturalnych, straży pożarnych, pozarządowych organizacji pożytku publicznego, spółdzielni socjalnych. System rekompensat będzie działać od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 r.

Do 30 listopada br. można składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, który przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (59)

dodaj komentarz
jarunia
PRZECIEŻ NIE MA WĘGLA D--BILU
prawnuk
Czyżby aż tylu ludzi miało przedwyborczą sraczkę?
wpftdh
Rząd Egiptu w ramach akcji "Sahara bez piasku" chce zatrudnić Sasina. Przewidują, że po 3 latach od wprowadzenia w życie jego koncepcji ekonomicznych piasek będzie praktycznie niedostępnym reliktem przeszłości.
arzab
Wy już lepiej Polakom nie pomagajcie ! Już dość "pomogliście", do tego stopnia, że nam bokiem wyłazi !
baibina
Dziwicie się ze nie ma wegla w kraju? Jak PISowscy wujkowie wszedzie poupychali na kopalniach i spolkach górniczych swoich pociotków po turystyce i rekraacji, którzy ze zwiaqzkowcami z solidarności teraz wódke pija i obmyslają kolejne podwyzki na grubie? Ich się powinno roztrzelać a nie wódke z nimi pić.
forfun
każda wasza pseudo dopłata to wyższe ceny dla wszystkich
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
langdon25
Kolejne dopłaty spowodują spadek cen węgla !!!

Nawet Kim Dzon by na to nie wpadł .

Brudzio tu jesteś lepszy komuch niż Lenin i Stalin razem wzięci !!!
prawdziwynierobot
jeśli ktoś się zastanawia skąd się bierze inflacja, to właśnie też stąd - z nieprzemyślanych dopłat

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki