Broniarz: W poniedziałek protest ZNP przeciw zmianom w edukacji

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada na poniedziałek protest przeciw reformie edukacji. Według prezesa ZNP Sławomira Broniarza weźmie w nim udział ok. 25 tys. nauczycieli - członków związku, a także rodzice, samorządowcy i uczniowie.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz
Prezes ZNP Sławomir Broniarz (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie Broniarz wymienił postulaty ZNP. Związek domaga się od minister edukacji Anny Zalewskiej wycofania się z projektowanych zmian w oświacie, zawartych w dwóch projektach ustaw. ZNP, jak mówi, chce przystąpienia do "rzeczywistej, a nie medialnej debaty o potrzebach polskiej edukacji".

"Oczekujemy także społecznego porozumienia co do zakresu, skali zmian i tempa ich wprowadzania" - powiedział. Zdaniem Broniarza takie porozumienie potrzebne jest, by polityka edukacyjna przestała być domeną jednej partii politycznej, jednego ugrupowania. Przypomniał, że w Finlandii takie negocjacje przed zmianami trwały 30 lat.

ZNP chce też wycofania się z "projektowanej prywatyzacji polskiego szkolnictwa". Broniarz wyjaśnił, ze chodzi o zapis w projektach ustaw, który wskazuje na to, że w danej gminie może istnieć tylko jedna szkoła samorządowa. "To oznacza, że pozostałe szkoły mogą być tylko szkołami prywatnymi" - tłumaczył.

Prezes ZNP powiedział też, że podczas poniedziałkowego protestu nauczyciele przypomną o zgłaszanym od roku postulacie - zwiększenia nakładów na edukację i nieprzerzucania kosztów zmian w edukacji na samorządy. "W tym mieści się postulat zwiększenia pensji nauczycieli co najmniej o 10 proc. Ostatnio pensje nauczycielskie rosły 5 lat temu" - powiedział.

"Propozycja podwyżek od 35 do 65 zł spotyka się z olbrzymią dezaprobatą i wielu z nauczycieli mówi - odmówię przyjęcia takiej jałmużny" - podkreślił.

Protesty przeciwko wprowadzaniu reformy systemu oświaty ZNP ma zorganizować we wszystkich miastach wojewódzkich. Pikiety mają się odbyć w poniedziałek przed urzędami wojewódzkimi o godz. 14.00 - podał. Pikiety odbędą się w 16 miastach wojewódzkich i w Koszalinie - zaznaczył. W Warszawie protest również odbędzie się przed urzędem wojewódzkim, a nie przed siedzibą MEN - dodał.

Broniarz podkreślił, że poniedziałkowy protest nie wyczerpuje możliwości związku. "Rozważamy różne formy kolejnych protestów - marsze, żywe łańcuchy, do strajku włącznie" - mówił. Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu zaplanowane są posiedzenia kierowniczych gremiów związku.

Podkreślił, że odwołania zmian zgłoszonych przez MEN domagają się nie tylko związkowcy z ZNP. Nie popierają go też centrale samorządowe - 6 związków skupiających samorządy protestuje przeciwko nim - mówił Broniarz.

Pytany, czy do protestu przyłączy się też oświatowa Solidarność powiedział, że w kilku województwach związkowcy "S" deklarowali swoją obecność. (PAP)

ago/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~korepetytor

podwyżki chcą za 25 godzin pracy w tygodniu...kpina

! Odpowiedz
1 1 ~Dżejms

Zrobiono złą reformę (z gimnazjami) to trzeba to cofnąć. Zrobiono złą reformę z podniesieniem wieku emerytalnego to trzeba to cofnąć. To chyba normalne. Dlaczego nienormalnym ma być wycofywanie złych reform?

! Odpowiedz
1 4 ~nie-oszołom

Żaden rozsądnie myślący człowiek nie będzie popierał aroganckiej dyktatury PiS, niszczącej Polskę w zatrważającym tempie. Nie dotyczy to jednak niereformowalnych i pełnych ekstremalnej nienawiści trolli - fanatyków opłacanych przez PiS (z naszych podatków!), których nic - ale to absolutnie NIC - nie jest w stanie przekonać do racjonalnej oceny, co widać po zmasowanym ataku w komentarzach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~EMDE

Większość decyduje to jest demokracja .Możecie się nie zgadzać wasze prawo.

! Odpowiedz
4 5 ~światsieśmieje

Kodziarstwo che zrobić pochody nauczycieli a potem podczas święta Niepodległości. Antypolska swołocz przeciw patriotyzmowi Polaków. KODziarze i obrona nieodległoćci z V kolumną i Targowicami w tle. Oni targowiczą "niepodległosćią" i chca ją świętowac ?? KuKU na muniu Polakom już nie zrobicie jak na pogrzebie Inki. Sami się ośmieszacie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~NYT

Postkomuna ze szKODnikami.. To stary układ ten sam co za PO-PSL. Boją się utraty miejsc pracy. bo jest stagnacja urodzeń, a nie zmiany edukacyjne, znów szkODniki mieszają nauczycielom politycznie.

! Odpowiedz
4 5 ~głupi_Polakkkk

Trza było Nauczyciele na Pisofców nie głosować. Sam mam w rodzinie nauczycielkę, która wpierw byłą zachwycona Dudą a teraz na niego nie może spojrzeć............ Niby wykształcona a taka głupia.............

! Odpowiedz
4 7 ~Bogdan

Broniarz stary komuch współpracuje z Alimenciarzem.Tak naprawdę nauczyciele mają niezłe płace,a w pracy nie wysilają sie po 160h na m-c...

! Odpowiedz
7 12 ~iohrfokdsfjlskdj

jak sie nie podoba to na bruk. Żle wam to do marketu na kasę

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.