REKLAMA

Branża okołogórnicza liczy na wsparcie w przebranżowieniu

2021-04-15 09:32
publikacja
2021-04-15 09:32
materiały dla mediów

Branża okołogórnicza liczy na wsparcie w przebranżowieniu, zidentyfikowała nowe możliwości rozwoju np. w obszarze morskiej energetyki wiatrowej - napisano w komunikacie prasowym.

"Firmy okołogórnicze zostały zmuszone do szukania nowych obszarów działania, by przetrwać. Polityka UE nie zostawia miejsca na wybór. Zostaliśmy do tego zmuszeni. Już dziś 82 proc. przedsiębiorstw odnotowało spadki obrotów z branżą górniczą, a dla 26 proc. z nich są to spadki zagrażające kontynuacji działalności. Zarówno firmy, jak i ich pracownicy potrzebują wsparcia, które umożliwi transformację i podjęcie działań w innych obszarach" – powiedział, cytowany w komunikacie, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jak podano, branża zidentyfikowała szereg nowych możliwości rozwojowych. Obejmują one m.in. automatyzację i informatyzację procesów przemysłowych, recykling czy energetykę odnawialną.

"Branża okołogórnicza posiada naturalne doświadczenie wspierania rozwoju energetyki. Wprowadzenie zapisów o local content do aktów prawnych, które określają rozwój energetyki w Polsce jest kluczowy. To ważne z kilku powodów: jest to z jednej strony wsparcie podmiotów, które wykonują zlecenia, ale także kumulowanie know-how i wysoko wyspecjalizowanych oraz dobrze płatnych stanowisk w podmiotach krajowych, napędzając rozwój gospodarczy w długiej perspektywie" - napisano.

Dodano, że polskie firmy, również te z sektora okołogórniczego, posiadają kompetencje w zakresie budowy urządzeń, jak i prowadzenia robót: w zakresie budowy offshorowych wież wiatrowych (budowa fundamentów, elementów do turbin wiatrowych, m.in. przekładni, morskich stacji transformatorowych, konstrukcji pomocniczych). Mogą realizować także bieżącą i prewencyjną obsługę konserwacyjną.

"Nie oczekujemy wsparcia socjalnego. To czego potrzebujemy, to wsparcie w zakresie przebranżowienia oraz wejścia w nowe sektory i rynki. Warto podkreślić, iż tu nie mówimy o funduszach związanych ze wsparciem procesu zamykania górnictwa, a o środkach prorozwojowych. W ramach Krajowego Planu Odbudowy jednym z priorytetów mają być energia i środowisko, innowacje, społeczeństwo oraz spójność terytorialna, i to tutaj powinno być przewidziane wsparcie dla naszych firm. Transformacja górnictwa i energetyki poza olbrzymimi wyzwaniami wynikającymi z koniecznych zmian sektorowych otwiera również nowe możliwości rozwoju, jednak, żeby je dobrze wykorzystać musimy już dziś o to zadbać, choćby odpowiednio zabezpieczając tzw. local content, który powinien trafić do krajowych producentów" – powiedział Mirosław Bendzera, prezes Grupy Famur.

"Niestety w aktualnej formule wsparcie przewidziane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mało przystaje do realiów i jest zdecydowanie niewystarczające. Obecnie duże podmioty mają bardzo mały katalog rozwiązań, w których jest możliwe dofinansowanie. Zresztą również jego poziom jest relatywnie niewielki: maksymalnie do 25 proc." – dodał prezes Famuru.

Jak wskazuje branża, w ramach dywersyfikacji rynków zbytu konieczne są działania promocyjne i wsparcie rządu w dotarciu do rynków zagranicznych.

"Niezmiernie ważne jest także zapewnienie na poziomie krajowym instrumentów wsparcia finansowego, takich jak: gwarancje bankowe, ubezpieczenia kontraktów zagranicznych czy różne formy finansowania inwestycji, które umożliwiają prowadzenie działalności eksportowej" - napisano w komunikacie.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki