REKLAMA

Branża odzieżowa straciła najwięcej w handlu

2020-04-06 06:53
publikacja
2020-04-06 06:53

Co najmniej jedną czwartą konsumpcji kosztowała w marcu polską gospodarkę walka z koronawirusem - podaje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM
"DGP" poinformował, że PKO BP porównał wartość i liczbę transakcji z pierwszego tygodnia marca, gdy gospodarka funkcjonowała jeszcze normalnie, z tygodniem czwartym, gdy obowiązywały już obostrzenia. W ten sposób ekonomiści banku uzyskali wartość "luki konsumpcyjnej" spowodowanej przez kwarantannę i zamknięcie sklepów i punktów usługowych.

"Porównanie ostatnich siedmiu dni marca z pierwszym tygodniem wskazuje na ubytek rzędu 23 proc." – poinformowała Urszula Kryńska z PKO BP.

"Skutki nie wszędzie są jednakowe. Z danych banku wynika, że wartość transakcji w sklepach odzieżowych i obuwniczych pod koniec marca spadła o ok. 90 proc. wobec wartości transakcji z pierwszego tygodnia, w gastronomii o mniej więcej 75 proc., a w hotelach spadek był ponad 90-procentowy" - czytamy w dzienniku.

Obserwacje PKO BP potwierdzają dane od firmy eService, jednej z liderów na polskim rynku terminali płatniczych.

"W handlu najwięcej straciły ubrania i obuwie. Sklepy tych branż musiały w większości zawiesić działalność i ich obroty spadły w zasadzie całkowicie" – mówi Witold Siekierzyński z eService.

Zwraca uwagę, że udział transakcji bezgotówkowych w transakcjach ogółem mógł wzrosnąć w czasie pandemii ze względu na ich większe bezpieczeństwo higieniczne. Część klientów mogła zrezygnować z płacenia gotówką na rzecz płacenia bezdotykowego. "Oznacza to, że rzeczywiste spadki obrotów mogą być większe" – dodaje Siekierzyński.

ozk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
artur17
W Polsce nadal funkcjonuje parę tysięcy producentów odzieży i obuwia i to ich trzeba wspierać a nie koncerny szyjące w Chinach czy Bangladeszu. W internecie łatwo znależć POLSKICH producentów od ubrań dla dzieci, butów, bielizny czy koszulek. Dajmy pracę tym ludziom którzy często i tak pracują za naprawdę niewielkie W Polsce nadal funkcjonuje parę tysięcy producentów odzieży i obuwia i to ich trzeba wspierać a nie koncerny szyjące w Chinach czy Bangladeszu. W internecie łatwo znależć POLSKICH producentów od ubrań dla dzieci, butów, bielizny czy koszulek. Dajmy pracę tym ludziom którzy często i tak pracują za naprawdę niewielkie pieniądze.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsonn
to Glapinski zrekompensuje- on ma nieskonczenie duzo pieniedzy- to zreszta skompromitowany facet tak dodatkowo

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki