"Boże, pomóż Turcji". Lira szuka dna

Trwa zapaść tureckiej waluty, która wraz z argentyńskim peso i angolską kwaza konkuruje o miano drugiej najgorszej w tym roku waluty świata. Poza zasięgiem jest, rzecz jasna, wenezuelski boliwar.

"Boże, pomóż Turcji. Mamy do czynienia z bankiem centralnym, który przygląda się rynkowi wtedy, gdy ten wymaga przywództwa i pokierowania" - napisał w porannym raporcie dla klientów Alnus Yatirim, broker walutowy ze Stambułu - podaje agencja Bloomberg.

Ale dziś ani Bóg, ani bank centralny nie odpowiedziały na błagania zdesperowanych inwestorów. Turecka waluta w dalszym ciągu szybko traciła na wartości. W poniedziałek dolar podrożał o prawie 2%, zbliżając się do poziomu 4,60 liry. To nowy rekord słabości tureckiego pieniądza.

(Bankier.pl)

Tylko od początku roku lira straciła do dolara ponad 17%. Według danych Bloomberga gorsze osiągi mają w tym roku jedynie waluty Argentyny, Angoli oraz pogrążonej w hiperinflacyjnej zapaści "socjalizmu XXI wieku" w Wenezueli.

Już nie tylko zagraniczni inwestorzy obawiają się, że bez zdecydowanej interwencji władz Turcję czeka regularny kryzys walutowy. Bierność Banku Centralnego Republiki Turcji (TCMB) jest tym bardziej zastanawiająca, że raptem w zeszłym tygodniu TCMB oficjalnie pogroził palcem rynkowi. "CBRT uważnie monitoruje niezdrowe ruchy cen na rynkach. Niezbędne działania zostaną podjęta, także w odniesieniu do wpływu tych wydarzeń na perspektywy inflacyjne” – obwieściły w zeszłą środę tureckie władze monetarne.

To jednak nie zatrzymało wyprzedaży liry. Deprecjacja waluty to już nie tylko problem galopującej inflacji (ceny w Turcji rosną o przeszło 10% rocznie) czy coraz bardziej ujemnego salda bilansu płatniczego. Stawką w grze jest wypłacalność tureckiego biznesu, który w ostatnich latach dobrej koniunktury i prawie zerowych stóp procentowych w USA zadłużył się na ponad 220 miliardów dolarów. A teraz te pożyczki musi spłacać po coraz wyższym koszcie. Szacuje się, że każdy cent deprecjacji liry podnosi koszty obsługi tureckiego długu o 5 mld lir.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 21 ssd

Proszę sprostować artykuł kk. Jest jeden Bóg. Islam oddaje cześć Szatanowi pod nazwą Allah. Jest on bożkiem, fałszywym bogiem. Chrystus powiedzial: " Kto nie jest ze mną jest przeciwko mnie". Islam jest wrogi religii katolickiej i Bogu. Przeciwko Chrystusowi jest Szatan, który jest pod różnymi postaciami, w tym pod postacią Allaha.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 9 modulometer

Już za parę miesiecy moze się uwolnisz od tych judaszowych srebrników i niemieckiej okupacji. Turcja jest tak naprawdę kandydatem na następną Wenezuelę. To bankrut. Wywieźli już swoje złoto z USA - oznacza to ni mniej ni więcej jak to że boją się zajęcia tego złota gdy ogłoszą niewypłacalność.
Tyle że Turcja to nie jakaś Wenezuela czy Zimbabwe. To kraj który wyemitował prawie 500mld$ długu. I posiadaczem dużej części jest nie kto inny jak Niemcy a dokładniej niemieckie banki. Jak padnie Turcja to mamy wszyscy przesrane. To się rozleje po świecie jak lehman Bro. W co gra erdogan to nie mam pojęcia. Albo bankructwem i groźbą niewypłacalności kraju chce wymusić ustępstwa zachodu albo to zwykły wariat i psychopata.
BTW... tak się kończą rojenia wariatów o powrocie do systemu opartego na złocie. Zaczął wojować z dolarem, skupować złoto i teraz zbiera efekty. Szkoda tylko że jak granat wpadnie do tego szamba to smród zostanie na lata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 po_co odpowiada modulometer

Erdogan gran całkiem rozsądnie, cała jego polityka polega na utrzymaniu się u władzy (pokaż mi zachodniego polityka który tak nie robi) niemniej palec który wtyka w oczy zagranicznych spekulantów powinien już dawno być poparty innymi równie wielkimi gospodarkami.

Erdogan ma rację twierdząc, że to stopy procentowe i spekulacja na walutach doprowadzają do wielki kryzysów. Zauważ sam, że największe upadki następują wtedy kiedy "ekonomiści" i bankierzy przesadzą ze spekulacjami. To jest dokładnie tak samo jak z bańką na franku szwajcarskim czy na bitcoinie. W końcu przyjdzie moment w którym mniejszościowi gracze (Ci którzy generują faktyczny zysk) zaczną wycofywać swoje pieniądze, a banki jak zwykle zrobią wielkie oczy - "jak to przecież symulacja pokazuje, że ta bańka mogła jeszcze rosnąć".

Efekt jest taki, że banki pozostają z miliardami ulokowanymi w akcjach które nie pokrywają nawet części zobowiązań. Koniec końców, przez idiotyczne powiązania gospodarek z bankami centralnymi (jedynymi emitentami środka wymiany) przejmują na siebie cały ciężar złych inwestycji.
To co stało się w Grecji to efekt rozgrywek polityków i bankierów, a ucierpieli na tym ludzie którzy ponosili odpowiedzialność za nie swoje długi. Podobnie sytuacja ma się w Polsce, banki zagroziły że dług wygenerowany na spekulacyjnych kredytach frankowych ostatecznie spadnie na barki państwa. Bo jeżeli ludzie przestaną być wypłacalni to ktoś będzie musiał to spłacić, jak sądzisz dlaczego PKO zaczęło przejmować większościowe pakiety innych banków ?

Erdogan ma rację ten system jest zły, ale on sam jest zbyt słaby żeby przeciwstawić się USA, Niemcom, UK czy Chinom które podłapały trend.
PS. USA trzepie portkami bo tak długo jak petrodolary stanowią podstawę tego chorego systemu, kraj zza oceanu może spać spokojnie ale Chiny już rozliczają transakcje we własnej walucie, a to oznacza że hegemon wpadnie w sidła własnej pułapki finansowej. Przypomnę tylko że większościowym beneficjentem długów USA są właśnie Chiny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 greatmongo odpowiada po_co

bzdury piszesz. nikt nie kazal turkom sie zadluzac w tym zlym dolarze. mogli w swojej walucie. ale nie chcieli wiec teraz cierpia

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
49 41 autor_widmo

proponuję jeszcze zniechęcać nasz Naród do Unii i odsuwac wejscie do strefy euro, rozdać wiecej 500+, kler+ i inne mundury+, wtedy poczuje pokolenie millenialsów i populistów pisowych, co to galopująca inflacja, brak towaru a może i kartki

! Odpowiedz
5 27 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 14 trooper

A Allah to nie bóg?

! Odpowiedz
14 42 wladimir_wladimirowicz

Jestem pewien że Prezydent Erdogan jako wybitny mąż stanu doskonale wie co robi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,41% 3,9504
2020-02-21 22:59:00
EUR/PLN 0,16% 4,2853
2020-02-21 22:59:00
EUR/USD 0,56% 1,0847
2020-02-21 22:59:00
CHF/PLN 0,11% 4,0343
2020-02-21 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil