REKLAMA

Borys: Szczyt inflacji blisko, gospodarka idzie w kierunku miękkiego lądowania

2022-07-01 16:34
publikacja
2022-07-01 16:34

Silny spadek rentowności polskich obligacji po piątkowych danych o inflacji i PMI w przemyśle wskazuje na bliski szczyt inflacji i stóp procentowych w Polsce, a gospodarka idzie w kierunku miękkiego lądowania - napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Borys: Szczyt inflacji blisko, gospodarka idzie w kierunku miękkiego lądowania
Borys: Szczyt inflacji blisko, gospodarka idzie w kierunku miękkiego lądowania
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Silny wzrost cen polskich obligacji (spadek rentowności) po danych o inflacji i przemyśle wskazuje na bliski szczyt inflacji i stóp procentowych w Polsce oraz stopniowe przesunięcie akcentów z obaw o wzrost cen na ryzyko spowolnienia gospodarki. Idziemy w kierunku miękkiego lądowania" - napisał Borys.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc. (najwyższy odczyt od 25 lat), a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w czerwcu o 15,5 proc. rdr i wzrostu o 1,4 proc. mdm.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,4 pkt. wobec 48,5 pkt. w maju - podała S&P Global. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes zakładał poziom 48,0 pkt. Czerwcowy odczyt był najniższy od 25 miesięcy.

W piątek rentowności polskich obligacji mocno zniżkują na całej długości krzywej, od 30 pb. w segmencie 2 lat, przez ok. 37 pb. dla 3 i 4 letnich tenorów, po ok. 43 pb. dla 5-10-letnich papierów. Dochodowość 10-letnich SPW ok. 16.30 wynosi 6,50 proc. W ciągu tygodnia papiery te umocniły się o ponad 50 pb. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (18)

dodaj komentarz
kw84
Propagandą partyjną inflacji nie zahamujecie. Gospodarka staje zaraz kurs pln się załamie i stopy będziecie podnosić o 300pb .Ale co tam euro przecież można kupić po 3 zł.
endes
Co on bredzi?… piernicza banialuki „uspokajające” mało rozgarniętych zaraz po tym jak pojawia się kolejna pesymistyczna wiadomość o gospodarce
podatnik-
Przypominam sobie powiedzenie mojej babci na takie banialuki, mawiała:gdyby na doooopie rosły grzyby to dooopa z czasem stałaby się lasem! funkcjonariuszu Borys!
bha
Kolejny jasnowidż ??? kolejny prorok ??? ,a życie sobie.
jacek-19
Jezeli pan Borys jest tak mondry jak pierwszy jaszczomb polski, to Houston mamy problemy !
langdon25
Nie dziwi was że w szeregach pisiorowych jest tylu ruskich?:

- Moskwa
- Borys
- Ziobro
- Sasin
- Suski
jan888
A co innego może mówić PISowski aparatczyk? Może powie prawdę, że PIS doprowadził gospodarkę do skraju przepaści?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki