REKLAMA

"Efekt OFE" odbija się na PPK. Borys tnie prognozy

2019-10-16 12:44
publikacja
2019-10-16 12:44

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ocenił, że średni wynik partycypacji pracowników w pierwszym etapie Pracowniczych Planów Kapitałowych na poziomie 40-50 proc. byłby bardzo dobry. Jednocześnie ściął swoje długoterminowe oczekiwania, co do udziału Polaków w PPK.

/ fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera

- Będzie duży rozstrzał od 20 proc do 80 proc. Sporo zależy od podejścia pracodawcy. Średni wynik 40-50 proc na pierwszym etapie byłby bardzo dobry. Wszędzie upowszechnienie tego typu programu zajmuje lata, a co dopiero w Polsce po historii OFE - poinformował na Twitterze Borys.

- W MSP będzie mniej. W administracji więcej. Całość może uda się 40-50 proc. na początku. I jeżeli system się zakorzeni, ludzie zobaczą środki z OFE na prywatnych IKE, nie będzie próby zmian w PPK, to po 4-6 latach partycypacja powinna wychodzić w okolice 50-60 proc. - tłumaczył.

Warto dodać, że owe 50-60 proc. to mniej, niż wcześniej zapowiadano. Jeszcze we wrześniu Borys informował: "Liczymy, że w ciągu 4-6 lat partycypacja pracowników w PPK osiągnie 70 proc.". Na nieścisłość zwrócił prezesowi uwagę Kamil Zatoński, dziennikarz "Pulsu Biznesu".

- Docelowo wierze w 70 proc w PL. Trudno teraz ocenić ścieżkę. Ale rzeczywiście nie sądziłem, że „efekt OFE” tzn. „...znowu mi zabiorą” będzie aż tak negatywnie działał. Trudno ocenić ile czasu potrzeba żeby odbudować zaufanie. Pozytywne, że mało pracowników, źle ocenia samo PPK - odpowiedział Borys pytany o zmianę zdania

Od lipca Pracownicze Plany Kapitałowe wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Zobowiązanych do wprowadzenia PPK jest ok. 4 tys. największych firm. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk poinformował w środę, że zarejestrowanych jest 2,3 tys. umów na prowadzenie PPK i jest to 60 proc. firm z pierwszej fali.

AT/PAP Biznes

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
sawkaa
Wiadome przecież to było, że ludzie będą porównywali te dwa programy ze sobą. Ale skoro twn nowy program ma być lepszy to przecież dobrze, czas zmienić te wszystkie niskie emerytury na coś zdecydowanie lepszego i wyższego
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
barysza51
Czyli duża para w mały gwizdek. A wystarczyła jednozdaniowa ustawa, że środki w OFE są środkami prywatnymi
forfun
powinien być nakaz realizowania obietnic przedwyborczych i prognoz pod nie robionych i w momencie gdy nagle okazuje sie że kłamali grzywna albo paka w zalezności od kalibru
jaykob
Ludzie po prostu przestali ufać władzy po tym, jak im rząd znacjonalizował oszczędności na emeryturę.
linquist
I dlatego tyle 27% zagłosowało za PO - kradną , ale dla nas
xxpp
Niech rząd realizuje swoje idiotyczne inwestycje za własne pieniądze.
Za 20-30 lat uczestnicy PPK poznają wartość swojej kasy. ;)
novvy20
hahahahahahahahahahahahahahaha jest w tym kraju jeszcze jakiś głupek który wierzy w OFE 2.0 pod szyldem PPK ? pffff hahahahahah wątpie.
jendreka
PANIE BORYS, ŻADEN RZĄD NIE ODZYSKA ZAUFANIA CO DO JAKICHKOLWIEK PROGRAMÓW EMERYTALNYCH. TO POTRWA KILKA POKOLEŃ.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki