Borys: Kolejna emisja obligacji PFR w II połowie lipca

2020-07-07 13:34
publikacja
2020-07-07 13:34
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Kolejna emisja obligacji PFR możliwa jest w II połowie lipca, a łączne emisje PFR mogą wynieść o 10-15 mld mniej niż pierwotnie zakładane 100 mld zł - powiedział we wtorek PAP Biznes prezes PFR Paweł Borys.

"Kolejna emisja PFR odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie lipca. Mamy poduszkę finansową" - powiedział Borys.

Wcześniej przedstawiciele PFR informowali, że kolejna emisja PFR możliwa jest na początku lipca.

Borys zapytany o to, czy PFR nadal planuje wyemitować łącznie do 100 mld zł długu powiedział: "Być może ta kwota będzie mniejsza o 10-15 mld zł".

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program wsparcia krajowych przedsiębiorstw dotkniętych przez epidemię koronawirusa o pierwotnie deklarowanej wartości 100 mld zł, finansowany emisjami obligacji. PFR wyemitował do tej pory papiery o łącznej wartości 62 mld zł.

Program składa się z 3 komponentów: do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł. PFR zakłada, że ok. 60 proc. wsparcia będzie miało charakter bezzwrotny.

Według stanu na 6 lipca PFR wypłacił małym i średnim firmom 56,8 mld zł w ramach programów pomocowych - wynika z danych Ministerstwa Rozwoju.

Prezes PFR poinformował we wtorek, że wypłaty środków dla dużych firm ruszą w lipcu.

"W tej chwili mamy 100 złożonych już wniosków, a 300 firm jest na etapie składania wniosków. Liczymy, że w lipcu nastąpią pierwsze wypłaty finansowania. Złożone wnioski opiewają na kwotę ok. 8 mld zł" - powiedział.

Dodał, że 98 proc. złożonych wniosków w ramach wsparcia dla dużych firm dotyczy, po połowie: pożyczek płynnościowych i preferencyjnych, a wniosków o wsparcie kapitałowe złożono jedynie kilka.

Borys wyjaśnił, że coraz wolniejsze tempo wydatkowania przez PFR środków dla MŚP wynika z tego, że większość firm, które spełniały kryteria pomocowe i otrzymały już subwencje.

Poinformował, że nie ma potrzeby, by PFR wydłużył ostateczny termin na składanie wniosków pomocowych poza 31 lipca. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki