"Boris Johnson nie potrzebuje wspomagania, żeby oddychać"

Stan brytyjskiego premiera Borisa Johnsona jest stabilny i pozostaje on na oddziale intensywnej terapii w celu dokładnego monitorowania jego zdrowia - poinformował we wtorek wieczorem jego rzecznik. Dodał, że premier jest w dobrym nastroju.

(fot. HENRY NICHOLLS / Reuters)

Wcześniej na temat stanu zdrowia Johnsona wypowiedział się zastępujący go minister spraw zagranicznych Dominic Raab, ale podczas popołudniowej konferencji prasowej w zasadzie powtórzył on poprzedni komunikat, czyli że Johnsonowi w poniedziałek podano tlen, ale nie był i nie jest podłączony do respiratora, oddycha bez wspomagania i nie ma zapalenia płuc.

Raab wyraził przekonanie, że Johnson szybko powróci do zdrowia. "Tak jak w przypadku wielu osób w kraju, które znają kogoś z pracy, kto zachorował na koronawirusa, jest to dla nas wszystkich szok. On nie jest tylko premierem. Dla nas wszystkich w gabinecie, on jest nie tylko naszym szefem. Jest też kolegą i jest naszym przyjacielem. Więc wszystkie nasze myśli i modlitwy są z premierem w tym czasie, z Carrie (Symonds - narzeczoną Johnsona - PAP) i całą jego rodziną" - powiedział Raab.

"I jestem przekonany, że uda mu się przetrwać, bo jeśli jest jedna rzecz, którą wiem o tym premierze, jest nią to, że jest on wojownikiem i wróci w krótkim czasie przeprowadzić nas przez ten kryzys" - dodał szef dyplomacji.

Według źródła rządowego, na które powołuje się Reuters, nie należy się przed środą spodziewać nowych informacji o stanie zdrowia Johnsona.

Wcześniej we wtorek dziennik "The Times" powołując się na źródła szpitalne, podał, że Johnson nie wymagał podawania tlenu przez rurkę wkładaną do płuc i potrzebował czterech litrów tlenu, choć normalnie na oddziale intensywnej terapii pacjentom podaje się 15 litrów. To sugeruje, jak napisano, że jest on w lepszym stanie, niż zazwyczaj są pacjenci na intensywnej terapii.

W poniedziałek wieczorem 55-letni Johnson trafił na oddział intensywnej terapii. Mniej więcej 24 godziny wcześniej poinformowano, że premier udał się do szpitala na - jak wówczas zapewniano - rutynowe badania związane z tym, że gorączka i kaszel, będące objawami koronawirusa, nie ustępują.

27 marca Johnson poinformował na Twitterze, że testy wykazały u niego obecność koronawirusa, ale zapewnił, że są one łagodne i w związku z tym przez tydzień będzie się izolował w domu i stamtąd kierował rządem. W piątek napisał, że choć zalecane siedem dni minęło, pozostanie w izolacji, bo niektóre objawy jeszcze nie ustąpiły.

Jeszcze w poniedziałek około południa Johnson napisał na Twitterze, że czuje się dobrze i cały czas kieruje rządem. Później jednak poinformowano, że jego obowiązki, "tam, gdzie jest to konieczne", przejął minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Rodzina królewska życzy Johnsonowi szybkiego powrotu do zdrowia

Królowa Elżbieta II oraz członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej przesłali we wtorek Borisowi Johnsonowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Brytyjski premier przebywa na oddziale intensywnej terapii z powodu zakażenia koronawirusem.

"Wcześniej dzisiaj królowa wysłała wiadomość do Carrie Symonds (narzeczonej premiera - PAP)i rodziny Johnsonów. Jej Królewska Mość powiedziała, że jej myśli są z nimi i życzy premierowi pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia" - poinformował Pałac Buckingham.

Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia w imieniu własnym i żony, księżnej Camilli, przesłał Johnsonowi następca tronu, książę Walii Karol - poinformowało jego biuro w Clarence House. 71-letni Karol przed kilkoma dniami sam zakończył izolację spowodowaną łagodnymi objawami koronawirusa.

"Nasze myśli są z premierem i jego rodziną, którzy tak jak wielu w Wielkiej Brytanii i na całym świecie są dotknięci koronawirusem. Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia w tym trudnym czasie. W." - napisał na Twitterze wnuk królowej, książę William.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 johny_kielbasiany

Cos czuje ze jutro bedzie sztywny juz nie jeden sie dobrze czuł a po chwili juz go nie bylo

! Odpowiedz
4 3 prezes_jan

A czy papież już pomodlił się o jego wyzdrowienie?

! Odpowiedz
0 0 and00

U nich głową kościoła jest królowa

! Odpowiedz
4 7 leoto

Jak to Borys mówił żeby każdy Brytyjczyk przyzwyczajał sie że ktoś z jego rodziny umrze? Jak powiedział tak robi?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil