REKLAMA

Boni: pieniądze przekazywane do OFE to pieniądze prywatne

2010-12-09 11:27
publikacja
2010-12-09 11:27
Pieniądze przekazywane z budżetu państwa do OFE są w sensie prawnym pieniędzmi tych, którzy płacą składki na swoje przyszłe emerytury - powiedział w czwartek PAP minister Michał Boni. Zaznaczył, że nie są to pieniądze publiczne.

Boni odniósł się do środowej wypowiedzi minister pracy Jolanty Fedak na posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej, która powiedziała, że do OFE trafiają "pieniądze publiczne, a nie prywatne, odkładane na prywatne emerytury, jak mówią niektórzy eksperci". Fedak podkreślała, że reforma OFE to największy problem rządu i jeżeli nie zostaną rozwiązane problemy systemu emerytalnego, to nie będzie można rozwiązać żadnego problemu społecznego w Polsce.

"Nie wolno mówić, że pieniądze przekazywane do OFE są pieniędzmi publicznymi. Nawet, jeśli do przepływu pieniędzy - jako naszych - do OFE, używamy środków publicznych, to w sensie prawnym są to pieniądze tych, którzy płacą składki i dla których są one płacone" - powiedział Boni.

Podkreślił, że "potwierdzają to zapisy ustawy (o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych - PAP), mówiące o możliwości dziedziczenia gromadzonych w OFE środków". Zaznaczył, że w sensie prawnym niemożliwe byłoby dziedziczenie publicznych środków przez osoby prywatne, a dziedziczenie przewidują przepisy dotyczące OFE.

"Lepsza byłaby chyba większa ostrożność pani minister Fedak w wydawaniu sądów na temat części naszych składek na przyszłe emerytury" - powiedział Boni.

Fedak mówiła w środę w KT, że Polska staje teraz przed wyborem "czy podwyższyć o następne 24 mld zł rezerwę na OFE, czy szukać oszczędności w wydatkach na szkolenia, fundusz pracy, refundację leków, zasiłkach, pomocy społecznej".

System emerytalny w Polsce składa się z dwóch filarów. Pierwszy to ZUS, do którego trafia 12,2 proc. pensji pracowników, drugi - OFE, do którego przekazywane jest 7,3 proc. pensji. W obu filarach ubezpieczony ma swoje indywidualne konto. Pieniądze w ZUS są waloryzowane w zależności od sytuacji w gospodarce i na rynku pracy, zaś OFE inwestują pieniądze ubezpieczonych częściowo w akcje.Od kilku miesięcy trwają prace nad zmianą reformy emerytalnej. Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do OFE, zmniejszenie opłaty pobieranej przez OFE od składek ubezpieczonych.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że założenia zmian w OFE będą gotowe do końca grudnia.

Anna Grabowska (PAP)

awk/ mki/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~polak-jeszcze
PO co wierzycie staremu żydowi?????{Jakub Baner}
~jersto
1) Nie wolno dawać gwarancji wiarygodności finansowej bez wiarygodnej kontroli.
2) Nieufność społeczna do ZUS wynika z braku jego samodzielności finansowej. Dziś nawet najbardziej bzdurny pomysł Sejmu lub rządu ZUS jako organ wykonawczy musi wykonać. Ludzie widzą: drą ze społeczeństwa składki i gdzie one są?
1) Nie wolno dawać gwarancji wiarygodności finansowej bez wiarygodnej kontroli.
2) Nieufność społeczna do ZUS wynika z braku jego samodzielności finansowej. Dziś nawet najbardziej bzdurny pomysł Sejmu lub rządu ZUS jako organ wykonawczy musi wykonać. Ludzie widzą: drą ze społeczeństwa składki i gdzie one są?
3) Czy do lokowania części składek w obligacje państwowe potrzebny jest pośrednik w postaci banku komercyjnego? Na czym tu polega konkurencyjność międzybankowa?!
4)Czy nie można przy ZUS stworzyć samodzielnego budżetowo, operatywnego OFE na zasadzie subkonta? Będzie wówczas konkurencyjność ? Będzie wybór prawdziwy a nie sztuczny jak dziś ? Chyba za takim rozwiązaniem optowałby Min.Kuroń ale nie Min.Boni.
~lord
Sąd Najwyższy wiosną 2008 powiedział jednoznacznie że te pieniądze te czyli składki do OFE nie są "prywatne" znaczy nie należą do "płacącego składki" tylko do "systemu emerytalnego". Tow. Boni jest ministrem a nawet nie zna prawa obowiązującego w kraju w którym ministruje. A wstyd !

~Amputant
Dnia 2010-12-10 o godz. 12:56 ~lord napisał(a):
> Sąd Najwyższy wiosną 2008 powiedział jednoznacznie że te
> pieniądze te czyli składki do OFE nie są
> "prywatne" znaczy nie należą do
> "płacącego składki" tylko do
> "systemu emerytalnego".
Dnia 2010-12-10 o godz. 12:56 ~lord napisał(a):
> Sąd Najwyższy wiosną 2008 powiedział jednoznacznie że te
> pieniądze te czyli składki do OFE nie są
> "prywatne" znaczy nie należą do
> "płacącego składki" tylko do
> "systemu emerytalnego". Tow. Boni jest
> ministrem a nawet nie zna prawa obowiązującego w kraju w
> którym ministruje. A wstyd !


Gdzie sie schowac,gdzie sie skryc HYCLE TUSKA/Rostowski,Boni,Wiktorow,decyzyjni redaktorzy TVN-w tym K.Analie z TVN-24/nam,NIEPELNOSPRAWNYM NIE DAJA ZYC.!!!

Tusk idzie na wojne z Niepelnosprawnymi

NIENAWIDZE RZADU PO .Tusku zajmij sie Problemami osob niepelnosprawnych,ktorych w Polsce jest ok.6 mil.osob.W/w trzymani sa na nedznych rentach/70%jej nie posiada/wynoszacych od 500-do 700zl.Dawno temu jako mlody inz.uleglem wypadkowi,amputacja nogi,szpitale,rehabilitacja,protezowanie,a tu 3 dzieci,czynsz za mieszkanie do zaplacenia itp.W Niemczech rencista ma najnizsza rente 1500 euro,Anglik 1000 funtow a Polak j.w.Jednemu na 10-ciu udaje sie po zakupie odpowiedniej protezy wrocic na rynek pracy,mnie sie udalo.Kupuje proteze co 2 lata za kwote 8000zl,przy pomocy panstwa 1200zl,raz na 3 lata.Aby nas dyskryminowac i uprzykrzyc zycie Tusk utrzymuje limity dorabiania dla Amputantow/130%najnizszego uposazenia-jego przekroczenie zabranie renty/,a wiec skutecznie dyskryminuje niepelnosprawnych.Na dobra proteze nie da dorobic,zarobisz zabierze rente,nie zarobisz nie kupisz protezy,nie kupisz protezy zdychasz z glodu!!!Tak dziala system dyskryminacji,ktorego wykonawca jest ZUS MONOPOLISTA. To sa realne problemy,zyjesz,pracujesz,najezdza na Ciebie ruski TIR,ktorego kierowca zasnal i stajesz sie nagle dyskryminowanym smieciem dla Rzadu TUSKA,ZUS-stalinowskiego monopolisty itp.Zastanawiam sie co sie musi w Polsce stac aby przestano nas dyskryminowac?A gdyby jakis desperat odciol stope coroni Tuska lub Rostowskiego, albo urwal im kawalek reki czy nadal byliby sklonni nas przesladowac?W okresie przedswiatecznym modlimy sie do Bozi aby Alkaida podeslala nam kilka babek,abysmy mieli sie czym bronic przed barbarzynstwem rzadzacych. WKUR-ZONY na TUSKA » Donald-zadrwil z ON .Gdzie sie schowac,gdzie sie skryc hycle Tuska nam nie daja zyc.
breadth
za takie odkrycie powinien Nobla dostać
~niezalogowany
ok. 4% poparcia, 5 siła w Polsce, chcesz zmian? głosuj na UNIĘ POLITYKI REALNEJ - WOLNOŚC I PRAWORZĄDNOŚC
http://www.youtube.com/watch?v=R99qr9TD7VA
~maciej
nienormalne !!!! jeśli są nasze do dlaczego po mojej śmierci, rodzina nie będzie mogła wypłacić pieniędzy tylko w jakiś dziwnie przeliczany sposób. dajmy przykład
masz 65 lat idziesz na emeryturę masz na koncie 100 tys zł. umierasz po 36 miesiącach pobierania emerytury pozostaje np 70 tys zł. i te pieniądze przepadają
nienormalne !!!! jeśli są nasze do dlaczego po mojej śmierci, rodzina nie będzie mogła wypłacić pieniędzy tylko w jakiś dziwnie przeliczany sposób. dajmy przykład
masz 65 lat idziesz na emeryturę masz na koncie 100 tys zł. umierasz po 36 miesiącach pobierania emerytury pozostaje np 70 tys zł. i te pieniądze przepadają -NIKT ICH NIE DOSTAJE ZOSTAJĄ W OFE - W FIRMIE KTÓRA ZARABIA NA TWOJEJ WCZESNEJ ŚMIERCI. apolitycznie powiem: bo polska jest najważniejsza !!!
~lav
jak prywatne to chce mieć wybór gdzie je trzymać na emeryturę zwłaszcza ze w 1998 reklamy OFE były skierowane na łapanie swoich, jak sie okazuje "ofiar" a nie szczęśliwców opalających sie pod palmami - moze raczej wieszających się na tych palmach
~wdyr35
pit to też pieniąsdze prywatne ( w teorii) a jednak kiedy wejda do systemu podatkowego to są to pieniądze publiczne.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki