Przedsiębiorca nie może odmówić przyjęcia płatności bonem turystycznym

2020-08-13 11:10
publikacja
2020-08-13 11:10
fot. katatonia82 / Shutterstock

Podmioty, które zgłosiły się do programu Polski Bon Turystyczny, mają obowiązek akceptacji płatności za pośrednictwem ZUS PUE.

W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości związane z obowiązkiem akceptacji płatności Polskim Bonem Turystycznym przez podmioty, które zgłosiły się do programu. Na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Bonu Turystycznego na pytanie o ustawowy obowiązek akceptacji płatności bonem turystycznym przywołany jest cytat z ustawy: "Art. 8 ust. 1 mówi o tym, że przedsiębiorca ma prawo do przyjmowania płatności w formie Polskiego Bonu Turystycznego, a nie że ma obowiązek". Sprawdzamy, czy przedsiębiorca może odmówić przyjęcia płatności bonem turystycznym.

Podmioty z list zobowiązane do akceptacji

– Na uruchomioną przez nas skrzynkę mailową nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl przyszło kilka zgłoszeń dotyczących braku akceptacji płatności bonem turystycznym. Z rozmów, które przeprowadziliśmy z przedsiębiorcami, wynikało, że niektórzy nie mieli już wolnych miejsc na sierpień w związku z wysokim sezonem wakacyjnym. Natomiast część właścicieli ośrodków noclegowych zastanawiała, czy nie dojdzie do takiej sytuacji, że ktoś będzie wynajmował od nich pokój, a oni nie otrzymają za to pieniędzy. Po wyjaśnieniu przedsiębiorcom procedury otrzymywania pieniędzy z ZUS wszyscy przyjęli płatności bonem. Myślę, że po tym jak przedsiębiorcy otrzymają pierwsze transze z ZUS, to zniknie niepewność, która powstaje przy korzystaniu z nowych rozwiązań – mówił Grzegorz Cendrowski, p.o. rzecznika prasowego Polskiej Organizacji Turystycznej.

– Przedsiębiorca, który zgłosił się do programu Polski Bon Turystyczny zobowiązany jest do przyjmowania płatność za jego pośrednictwem – mówił Rafał Szlachta, dyr. departamentu turystyki.

Możemy wnioskować, że podmiot, który zapisał się do programu, ale nie chce już dłużej przyjmować płatności w ten sposób, musi zgłosić się i wypełnić odpowiednie oświadczenie o rezygnacji z udział w programie Polski Bon Turystyczny.

– Polska Organizacja Turystyczna zachęca do wykorzystywania bonów turystycznych w sezonie niskim. Osoby, które zdecydują się na krótki wyjazd jesienią lub wiosną, kiedy ceny są niższe, to nie tylko zyskają więcej, ale również wspomogą przedsiębiorców w okresie niskiego sezonu. Polska jest piękna cały rok. A bonem można zapłacić lub dokonać rezerwacji aż do marca 2022 roku – dodaje Cendrowski.

Jak informował ZUS w poniedziałek, do tej pory wydanych zostało ponad 460 tys. bonów turystycznych. Łączna wartość świadczeń na wakacje dla dzieci przekroczyła 341 mln zł. Z analizy portalu Travelist.pl wynika, że blisko 40 proc. wszystkich rezerwacji od początku sierpnia zostało dokonanych przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego.

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki