Bon turystyczny napędza wakacyjne wyjazdy

2020-08-12 13:20
publikacja
2020-08-12 13:20
fot. Janusz Lipiński / Shutterstock

Blisko 40 proc. rezerwacji od początku sierpnia zostało dokonanych z użyciem bonu turystycznego - wynika z analizy serwisu Travelist.pl. Z danych serwisu wynika, że Trójmiasto jest najpopularniejsze wśród beneficjentów bonu.

Jak wskazuje Travelist.pl, liczba rezerwacji z bonem na Travelist.pl przekroczyła 1,5 tys., przy czym aż jedna piąta została w całości opłacona środkami z bonu, czyli de facto nie doszłaby do skutku, gdyby nie dodatkowe środki z rządowego programu - ocenił serwis.

Podał, że wyraźnie wzrosła liczba rezerwacji z dostawkami, które w ciągu pierwszych dni sierpnia stanowiły aż 40 proc. wszystkich pobytów rezerwowanych na Travelist.pl – to o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Według portalu, biorąc pod uwagę rezerwacje, w których minimum połowa wartości przypada na bon, wskaźnik ten rośnie do ponad 60 proc. Oznacza to, że 500 plus skłania tysiące Polaków do rezerwowania pobytów, na które prawdopodobnie w ogóle by się nie zdecydowali, gdyby nie wsparcie ze strony państwa.

Serwis wskazał, że zgodnie z badaniem zrealizowanym połowie lipca blisko 60 proc. respondentów planowało zrealizować bon turystyczny w trakcie tegorocznych wakacji. "Dane transakcyjne z pierwszych dni sierpnia pokazują jednak, że odsetek rezerwacji z bonem dokonanych na terminy wakacyjne sięga aż 90 proc. To o 7 proc. więcej niż w przypadku rezerwacji bez bonu w tym samym okresie" - czytamy.

O ile bowiem odsetek planowanych wyjazdów z bonem nad morze i w góry w dużej mierze zgadza się z faktycznie rezerwowanymi kierunkami, o tyle w przypadku city breaków mamy do czynienia z różnicą ponad 15 punktów procentowych – tylko 5 proc. osób deklarowało wykorzystanie bonu na wyjazd do miasta, natomiast aż 21 proc. rzeczywiście go na to wykorzystuje - podał serwis.

Z danych Travelist.pl wynika, że Trójmiasto jest najpopularniejsze wśród beneficjentów bonu. 6 z 10 obiektów najchętniej rezerwowanych z bonem turystycznym mieści się w Gdańsku lub Sopocie. Poza tym klienci serwisu wybierają rodzinne hotele w innych częściach Wybrzeża (Niechorze, Ustka, Kołobrzeg), na Mazurach, w Szklarskiej Porębie, ale też w Krakowie, Wrocławiu czy Kazimierzu Dolnym.

"Nie sposób jednak wskazać ewidentnych hitów lata z bonem – pierwsza dwudziestka obiektów na liście to zaledwie 42 proc. wszystkich rezerwacji z jego wykorzystaniem" - czytamy.

Badania przeprowadzono w połowie lipca na próbie ponad 3 tys. gości hotelowych korzystających z serwisu Travelist.pl.

Bon turystyczny - 500 zł na urlop

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie w sobotę, 18 lipca. Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł.

Według resortu rozwoju za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Płatności bonem mają być realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany sms-em.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
lorelie
Prymitywy krytykowali rząd a tym czasem bonu funkcjonują we Francji, Włoszech...z powodzeniem.
meryt odpowiada antek10
Produkujesz.
bankster-kreator
No właśnie jak to jest? Bo to jest bardzo ciekawe i zastanawiające. Jeszcze niedawno byliśmy zmuszani by zostać w domu i nawet do lasu na spacer nie można było wyjść a teraz rozdają bony i na siłę wypychają ludzi by migrowali sobie tu i tam na wycieczki w zatłoczone miejscowości turystyczne i roznosili ten katar.
sammler
A kiedy PiS działał logicznie czy zgodnie z jakimkolwiek planem? Chyba tylko gdy parł do wyborów prezydenckich. A nawet i tu najpierw zakazywali wchodzić do sklepu, a później twierdzili, że udział w wyborach "jest tak samo bezpieczny jak pójście do sklepu".

Przekaz i działania widocznie są dostosowywane
A kiedy PiS działał logicznie czy zgodnie z jakimkolwiek planem? Chyba tylko gdy parł do wyborów prezydenckich. A nawet i tu najpierw zakazywali wchodzić do sklepu, a później twierdzili, że udział w wyborach "jest tak samo bezpieczny jak pójście do sklepu".

Przekaz i działania widocznie są dostosowywane do IQ typowego wyborcy tej partii.

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki