REKLAMA

Bon turystyczny przedłużony na przyszłe wakacje. Resort prowadzi prace

2021-09-06 10:53
publikacja
2021-09-06 10:53
Bon turystyczny przedłużony na przyszłe wakacje. Resort prowadzi prace
Bon turystyczny przedłużony na przyszłe wakacje. Resort prowadzi prace
fot. Robert Kneschke / / Shutterstock

Już zadeklarowaliśmy - taka jest wola Polaków i branży turystycznej, aby bon turystyczny przedłużyć, żeby objął też przyszłe wakacje - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w poniedziałek w Radiu Kraków. Jak podał, do tej pory pobranych zostało trzy miliony bonów.

W rozmowie z Radiem Kraków wiceminister skomentował udostępnione przez media dane, z których wynika, że największym beneficjantem realizacji bonów turystycznych jest małopolski park rozrywki Energylandia.

Zdaniem polityka jest to dowód na to, że "bon turystyczny stał się hitem". "Tam, gdzie jest wypoczynek i rozrywka dzieci (...), tam bon turystyczny był bardzo aktywnie wykorzystywany. Zapewne pomogła temu zmiana, którą wprowadziliśmy na początku tego roku, dająca możliwość wykorzystania bonu także na imprezy jednodniowe, czyli niekoniecznie musi być to powiązane z noclegiem; to zdecydowanie ułatwiło wykorzystanie bonu także dla tych działalności gospodarczych, które nie są stricte działalnością noclegową" - mówił.

W ocenie Guta-Mostowego taka forma wsparcia "dodatkowo zmobilizowała Polaków do wypoczynku w Polsce". "Z informacji gmin takich jak na przykład Kościelisko wynika, że ponad połowa zapytań o noclegi była powiązana z wykorzystywaniem bonu" - podkreślił wiceminister. Jak dodał, na wakacje wyjechała też "wyjątkowa liczba dzieci z rodzin wielodzietnych". "(Jest to) dodatkowy, ważny efekt społeczny zachęcenia tych rodzin, których do tej pory być może nie było stać na wypoczynek" - podał.

Zaznaczył, że jest to forma wsparcia przekazywana polskim rodzinom, i że to one samodzielnie decydowały, w jaki sposób je zrealizować. "Dlatego nie można mówić, że to państwo dało firmom środki z bonu turystycznego. To była suwerenna, niezależna decyzja polskich rodzin" - podsumował Gut-Mostowy. Polityk poinformował, że "pobranych jest już trzy miliony bonów, czyli zdecydowanie więcej niż połowa, co może sugerować, że będą one wykorzystywane w następnych tygodniach i miesiącach".

Bon może być wykorzystywany do końca marca 2022 r. W piątek Polska Organizacja Turystyczna (POT) podała, że skorzystało z niego pięć z ponad siedmiu milionów dzieci, którym on przysługuje.

"Już zadeklarowaliśmy - taka jest wola Polaków i branży turystycznej - (chęć), aby ten bon przedłużyć, by objął też przyszłe wakacje" - poinformował wiceminister. "W departamencie turystyki podejmujemy już działania, które pozwolą zmienić ustawę tak, aby co najmniej o sześć miesięcy przedłużyć bon turystyczny, czyli zapewne przyszłe wakacje będą pod znakiem możliwości jego wykorzystania" - dodał.

Polski Bon Turystyczny zaczął obowiązywać od ubiegłorocznych wakacji. Celem jego wprowadzenia było wsparcie rodzin oraz branży turystycznej w dobie pandemii. Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Jego wartość to 500 zł na każde dziecko, a w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 zł.

Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu, a także za pobyt dziecka na "zielonej szkole", kolonii, wycieczce czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym.(PAP)

nak/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
3456
a takiemu szkodnikowi jak np Niedzielski wypłacanie krociowych pensji to jest dobre rozwiązanie i nie tylko jemu , więc proszę nie pisać takich głupot , bo ten bon to jest pikuś do tego jak marnuje się prace innych .
mararok
A niech się bawią ludzie póki mogą, potem będziemy się bawić w inną rzecz na W :)

Ja rozumiem, że każdy to by chciał się tylko bawić, ale niech się bawi za swoje...

Kraj ma tyle długu, że już jakieś tam pra, pra, pra któreś to spłaci - no jak można wydawać pieniądze, których się nie ma na głupoty...
wwojtekw
Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy - aktualnie PiS, wcześniej przeciwnicy. Właściciel hoteli w Zakopanym (otwartych w trakcie pandemii), powiązany z branżą hotelarską na Podhalu. Poszukajcie sobie. Warto też sprawdzić artykuł sprzed kilku dni o tym do kogo przede wszystkim trafiły fundusze z tego bonu (głównie duże przedsiębiorstwa Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy - aktualnie PiS, wcześniej przeciwnicy. Właściciel hoteli w Zakopanym (otwartych w trakcie pandemii), powiązany z branżą hotelarską na Podhalu. Poszukajcie sobie. Warto też sprawdzić artykuł sprzed kilku dni o tym do kogo przede wszystkim trafiły fundusze z tego bonu (głównie duże przedsiębiorstwa m.in. Energylandia czy Gołębiewski).
antek10
Na rozdawnictwo powinni sie zrzucac tylko ci co głosowali na pis ew członkowie partii PIS.
po_co
Ja nie głosowałem na PiS, a muszę się zrzucać na publiczne szkolnictwo które nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Ludzie wychodzą ze szkół bez podstawowych umiejętności i nie piszę tutaj o drobnych błędach, literówkach czy problemach z mnożeniem. To nawet nie specjalnie kwestia niskiego poziomy czy braku wymagań to jest kwestia
Ja nie głosowałem na PiS, a muszę się zrzucać na publiczne szkolnictwo które nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Ludzie wychodzą ze szkół bez podstawowych umiejętności i nie piszę tutaj o drobnych błędach, literówkach czy problemach z mnożeniem. To nawet nie specjalnie kwestia niskiego poziomy czy braku wymagań to jest kwestia "darmowej" edukacji której się po prostu nie szanuje.
Jak coś jest za "darmo" to nie trzeba przykładać do tego wagi co później procentuje zjawiskiem teleportacji wszystkich osób które matury zdają na 27% czy tam na dwójkę, po czym teleportuje się ich do progu zdawalności mimo że butów nie potrafią samodzielnie zawiązać.

To samo ze służbą zdrowia, człowiek pracuje, płaci podatki, a do specjalisty musi czekać kilka miesięcy kiedy prywatna wizyta kosztuje 1/10 tego co rząd pobiera co miesiąc od minimalnej krajowej.

Zrzucamy się na wiele spraw i to od lat... nie PiS to rozpoczął i zdecydowanie nie PiS to zakończy.
vonmisses
Pan daje, pan wymaga (głosu przy ewentualnych wyborach na wiosnę)...

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki