Bogdan Wenta

Były piłkarz ręczny oraz trener, który stał za największymi sukcesami reprezentacji Polski oraz klubu Vive Targi Kielce, otrzymał mandat w wyborach do europarlamentu z małopolsko-świętokrzyskiej listy PO.

Jak wprowadzą siódmego zawodnika, mają 15 sekund. Przerywać i mamy pustą bramkę. Tylko spokojnie, mamy dużo czasu to zdanie Wenty z końcówki ćwierćfinałowego meczu Polska-Norwegia podczas mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w 2009 roku przeszło do historii polskiego sportu. Zalecenie trenera biało-czerwoni w pełni zrealizowali i awansowali do walki o medale. Wtedy żartobliwie ogłoszono w prasie nową jednostkę czasu - jedną Wentę równą właśnie 15 sekundom.

Wenta wykorzystał tę historię w swojej kampanii wyborczej. Skoro 15 sekund to dużo czasu, to co można zrobić przez pięć lat? pytał wyborców w spotach, nawiązując do 5-letniej kadencji PE.

Jak deklarował w ostatnich tygodniach, w europarlamencie zamierza angażować się w prace Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz Komisji Kultury i Edukacji.

W mojej ocenie największe wyzwania, jakie stoją obecnie przed Polską i UE to jednolicenie i rozwijanie perspektywy rozwoju edukacyjnego, zawodowego i materialnego, przede wszystkim dla młodych ludzi - napisał Wenta na swojej ulotce wyborczej.

52-letni sportowiec jest uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników oraz trenerów w historii polskiej piłki ręcznej. Urodził się 19 listopada 1961 roku w Szpęgawsku (Pomorskie). W czasie swojej kariery sportowej występował w barwach polskich, hiszpańskich i niemieckich klubów, m.in. Wybrzeża Gdańsk, Bidasoa Irun, FC Barcelona, TuS Nettelstedt-Luebbecke oraz SG Flensburg-Handewitt.

W latach 1981-1994 był wielokrotnym reprezentantem Polski w piłce ręcznej. Przez trzy lata (1997-2000) występował w reprezentacji Niemiec, z którą zajął 3. miejsce w Mistrzostwach Europy oraz 5. miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Niedługo potem zakończył karierę zawodniczą i został asystentem trenera SG Flensburg Handewitt. W 2006 roku został szkoleniowcem innego niemieckiego klubu SC Magdeburg, z którym sięgnął po puchar EHF. Był już wtedy także selekcjonerem reprezentacji Polski (od 2004 roku)

Jako trener biało-czerwonych sięgnął z reprezentacją m.in. po wicemistrzostwo świata w 2007 roku oraz brązowy medal MŚ w 2009 roku. Z kadrą narodową rozstał się w 2012 roku po zakończonym niepowodzeniem turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

W latach 2008-2014 był trenerem czołowego polskiego zespołu piłkarzy ręcznych Vive Targi Kielce, z którym czterokrotnie zdobył mistrzostwo Polski, raz wicemistrzostwo i pięciokrotnie Puchar Polski. Do historii polskiego szczypiorniaka przeszedł sezon 2012/2013, w którym kielczanie pod wodzą Wenty zajęli trzecie miejsce w Lidze Mistrzów podczas rozegranego w Kolonii (Niemcy) turnieju Final Four.

W styczniu 2014 roku, właściciel kieleckiego klubu Bertus Servaas zdecydował o zastąpieniu Wenty pochodzącym z Kirgistanu Tałantem Dujszebajewem.

Dotychczasowy trener został na krótko menadżerem KS Vive Targi Kielce. Z klubem rozstał się ostatecznie w lutym br. po ogłoszeniu swojej decyzji o starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. (PAP)

mjk/ as/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil