REKLAMA

Boeing 737 Max odbył pierwszy od 22 miesięcy komercyjny lot w Europie

2021-02-17 18:26
publikacja
2021-02-17 18:26
Boeing 737 Max odbył pierwszy od 22 miesięcy komercyjny lot w Europie
Boeing 737 Max odbył pierwszy od 22 miesięcy komercyjny lot w Europie
fot. David Ryder / / Reuters

Boeing 737 Max odbył w środę swój pierwszy od 22 miesięcy komercyjny lot z pasażerami w Europie - poinformowały belgijskie linie lotnicze TUI fly, w barwach których maszyna ta leciała z Brukseli do hiszpańskiej Malagi.

Według strony flightradar24 samolot wystartował o godz. 9:30 i wylądował dwie i pół godziny później w Maladze.

Przez niemal dwa lata cztery latające w barwach TUI Boeingi 737 MAX były uziemione na lotnisku w Brukseli. Przewoźnik zapewnia, że "maszyny były regularnie kontrolowane i konserwowane co tydzień", a następnie były przeprowadzane "loty przygotowawcze do operacji" bez pasażerów.

"Podczas tych około godzinnych lotów testowych wykonywano podejścia i odejścia na drugi krąg w celu przetestowania automatycznego i ręcznego lądowania" - wyjaśniono w komunikacie belgijskich linii.

Wszystkie Boeingi 737 Max były uziemione przez 20 miesięcy z powodu katastrof w 2018 roku w Indonezji i w 2019 roku w Etiopii, w których łącznie zginęło 346 osób. Ich przyczyną było błędnie działające oprogramowanie kontrolujące system MCAS, automatycznie zapobiegający przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

Jako pierwsza zezwolenie na powrót Boeingów 737 Max do latania z pasażerami wydała 18 listopada 2020 roku Federalna Agencja Lotnictwa USA (FAA). Wkrótce podobną decyzję wydał brazylijski regulator lotniczy i w grudniu zeszłego roku odbył się pierwszy po 20 miesiącach lot komercyjny z pasażerami, z Sao Paulo do Porto Alegre.

27 stycznia Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zezwoliła na powrót do latania zmodyfikowanych Boeingów 737 MAX.

W trakcie uziemienia wszystkie samoloty tego typu musiały przejść modyfikacje, z których główna dotyczyła zmiany oprogramowania kontrolującego system odpowiadający za siłę nośną maszyn, wprowadzone miały też być zmiany w okablowaniu samolotów i przeprowadzone miały zostać odpowiednie szkolenia dla pilotów. (PAP)

zm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki