REKLAMA

Bloomberg: UniCredit rozważa sprzedaż Banku Pekao

2016-05-20 07:26
publikacja
2016-05-20 07:26
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

UniCredit przegląda swoje inwestycje pod kątem potencjalnej sprzedaży. Na krótkiej liście znajduje się broker internetowy Fineco, turecki Yapi ve Kredi Bankasi i polski Bank Pekao -  donosi agencja Bloomberg.

UniCredit rozważa sprzedaż Banku Pekao? / fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Jak podaje Bloomberg, Włosi szukają sposobów na zwiększenie kapitałów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że UniCredit rozważa sprzedaż niektórych swoich aktywów. Na liście znajduje 15 proc. akcji internetowego brokera Finceco, ale niewykluczona jest sprzedaż udziałów w tureckim Yapi ve Kredi i polskim Banku Pekao.

Żadne decyzje nie zostały jednak jeszcze podjęte. Mogę być one uzależnione od zmian kadrowych w grupie. Inwestorzy chcą zmienić prezesa UniCredit - Federico Ghizzoniego

Bank Pekao trafił w ręce UniCredit w 1999 roku. Włosi posiadają dziś  50,10 proc. akcji banku. Bank Pekao jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce i największą polską spółką notowaną na GPW. Na koniec 2015 roku bank obsługiwał ponad 5 milionów klientów i miał 975 placówek własnych. Więcej informacji na temat Banku Pekao >>

Włoski gigant i polski żubr

UniCredit – największy bank we Włoszech – musi mieć spore kłopoty, skoro od początku roku jego wartość rynkowa zmalała o blisko 45%. Na zamknięciu czwartkowej sesji akcje UniCredit na giełdzie w Mediolanie były notowane po kursie 2,79 €, czyli o dwa centy powyżej 4-letniego minimum z lutego.

Największy włoski bank wart jest niespełna 17 mld €, czyli równowartość 75 mld złotych. To nawet nie dwa razy więcej niż Pekao SA w czwartek na zamknięciu notowań wyceniany na 39,8 mld zł.

Tymczasem oba banki grają w zupełnie innych ligach. Z aktywami rzędu 160 mld zł (36 mld €) Pekao SA jest drugim największym bankiem w Polsce, ale nie mieści się nawet w gronie europejskich „średniaków”. Za to UniCredit z sumą bilansową na poziomie 892 mld € (3,9 bln zł – ponad dwa razy PKB Polski) jest jednym z europejskich potentatów. 

Czytaj więcej: Włoski gigant i polski żubr
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (59)

dodaj komentarz
~UK_Księgowy_Firmind
Włosi mają problemu u siebie więc muszą sprzedać albo ich kredytodawcy zabiorą im Pekao. Mam nadzieję że nowy właściciel będzie z "jajami" (nie obrażając nikogo ale prawdopodobnie to będzie kobieta).
~Gosc
Zapewne Dojdzie do sprzedaży.
~zubr
od 20 lat mam rachunek w pekao - od czasu kiedy weszli włosi coraz gorsza jakość obsługi, za to ciągłe telefony z namawianiem do kupowania ich promocji. Raz si dałem skusić tym namowom i kupiłem ich fundusz inwestycyjny i straciłem 60%. Wczoraj otworzyłem sobie konto w polskim pko i w przyszłym tygodniu przenoszę od 20 lat mam rachunek w pekao - od czasu kiedy weszli włosi coraz gorsza jakość obsługi, za to ciągłe telefony z namawianiem do kupowania ich promocji. Raz si dałem skusić tym namowom i kupiłem ich fundusz inwestycyjny i straciłem 60%. Wczoraj otworzyłem sobie konto w polskim pko i w przyszłym tygodniu przenoszę się do polskiego banku.
~asd
A ja niedawno właśnie z PKO uciekłem. Bank taki sobie, niczym się nie wyróżnia. Jedzie tylko na znanej marce i żyje w większości z klientów, którzy z nim zostają, bo to "polski bank". Tak naprawdę to są jedyne argumenty, bo jakość, cennik i oferta produktowa nie przekonują w żaden sposób.
~Flex
nieważne uno cretino i pekao! Ważne, że duże europejskie banki już zaczynają garażowe wyprzedaże! Pytanie zasadnicze: dlaczego muszą to robić przy niskich stopach i dodrukach z BC? Odpowiedź jest chyba prosta - rozpaczliwe szukanie kapitału! pytanie POmocnicze co to wróży za kilka miesięcy? ostrzegawcze wstrząsy nieważne uno cretino i pekao! Ważne, że duże europejskie banki już zaczynają garażowe wyprzedaże! Pytanie zasadnicze: dlaczego muszą to robić przy niskich stopach i dodrukach z BC? Odpowiedź jest chyba prosta - rozpaczliwe szukanie kapitału! pytanie POmocnicze co to wróży za kilka miesięcy? ostrzegawcze wstrząsy są co jakiś czas, najsilniejsze i w panice zatuszowane były w Chinach. Zacznie się Rio i będzie jazda jak w 2008 po otwarciu Pekinu. Większość ma krótką pamięć, a każdy gwałtowny kryzys jak potężna burza nie wybucha nagle. Najpierw leci biomet, zbierają się chmury. Nawet gdy już zaczyna grzmieć znajdą się uspokajacze twierdzący, że to się zaraz rozejdzie i wyjdzie słońce. A ci co w to wierzą, jeśli ich szlak nie trafi to zostaną spłukani do suchej nitki. A najgwałtowniejsze burzez gradobiciem są latem!
~Ooo
Sobieraj kupi sobie druga cześć BPH
~marek
no i znów wiele głosów niezadowolonych. a może tak wziąć sprawę w swoje ręce i coś zmienić? konkretne działanie!jest akcja Miliony Polaków, można dać opinie o produktach bankowych, kontach, powiedzieć jakie konto byłoby najlepsze! :miliony-polakow.pl
~antypolityk
złodziejakszki kupiły pekao za 4-5 dydidend


a dziś sami konają bo amją miliardy strat
~Szperacz
Świat po dolarze pod kontrolą MFW : Znalezione w necie
Przez ostatni miesiąc James Rickards znacznie zwiększył swoją obecność w mediach. Jest to zapewne związane z promocją kolejnej książki. Jego wypowiedzi jak i raporty staram się w miarę bacznie monitorować, gdyż jest on związany z ludźmi ze ścisłego kierownictwa
Świat po dolarze pod kontrolą MFW : Znalezione w necie
Przez ostatni miesiąc James Rickards znacznie zwiększył swoją obecność w mediach. Jest to zapewne związane z promocją kolejnej książki. Jego wypowiedzi jak i raporty staram się w miarę bacznie monitorować, gdyż jest on związany z ludźmi ze ścisłego kierownictwa banków centralnych, Banku Światowego czy Pentagonu.
Dalszy interesujęcy ciąg na link http://pokazywarka.pl/wnpalj/
~SUPER
okazja dla PKO na mega fuzję. ewentualnie klejny target dla Aliora

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki