REKLAMA

Blok elektrowni jądrowej na Białorusi odłączony, zadziałał system ochrony

2021-01-16 20:01, akt.2021-01-16 21:25
publikacja
2021-01-16 20:01
aktualizacja
2021-01-16 21:25
Blok elektrowni jądrowej na Białorusi odłączony, zadziałał system ochrony
Blok elektrowni jądrowej na Białorusi odłączony, zadziałał system ochrony
fot. BELTA / / TASS

Pierwszy blok białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, w obwodzie grodzieńskim, został odłączony od zasilania; zadziałał system ochrony generatora - podało w sobotę ministerstwo energetyki Białorusi. Zapewniło, że poziom promieniowania w rejonie elektrowni jest w normie.

"System ochrony zadziałał w trakcie eksploatacji testowo-przemysłowej pierwszego bloku" elektrowni - poinformowało ministerstwo.

Państwowa agencja BiełTA wyjaśnia, że w trakcie takiej eksploatacji przeprowadzane jest testowanie systemów i wyposażenia elektrowni.

13 stycznia resort energetyki informował, że od wieczora poprzedniego dnia rozpoczęły się testy dynamiczne i statyczne, podczas których blok elektrowni działał na pełnej mocy. Po zakończeniu tych testów miało się rozpocząć kompleksowe sprawdzanie działania elektrowni na docelowych mocach.

Kolejnym krokiem ma być decyzja specjalnej komisji o przyjęciu obiektu i rozpoczęciu eksploatacji przemysłowej.

PAA: Nasze odczyty są w normie

Nasze stacje pomiarowe rozmieszczone przy granicy z Białorusią nie odnotowały żadnych odchyleń od normy - powiedział PAP Stanisław Janikowski rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) odnosząc się do informacji, że w Ostrowcu na Białorusi odłączono od zasilania blok elektrowni atomowej.

"Nasze centrum ds. zdarzeń radiacyjnych nie otrzymało żadnej oficjalnej informacji od strony białoruskiej (na temat awarii - PAP), ale nasze stacje pomiarowe rozmieszczone przy granicy z Białorusią nie odnotowały żadnych odchyleń od normy. Nie spodziewam się, żeby tu coś się takiego wydarzyło, co mogłoby takie zmiany spowodować" - powiedział w rozmowie z PAP Stanisław Janikowski, rzecznik PAA.

Janikowski zwrócił też uwagę, że białoruska elektrownia w Ostrowcu jest nową elektrownią, która obecnie "jest w fazie rozruchu". "To oznacza, że tam w ramach procesu uruchamiania elektrowni są sprawdzane różne systemy" - stwierdził.

Rzecznik zapewnił też: "nic nie wskazuje na to, żeby to zdarzenie prowadziło do uwolnienia substancji promieniotwórczej, które by nam zagrażało. Ale oczywiście śledzimy sytuację na bieżąco i będziemy informować jeśli nastąpią jakieś zmiany".

To nie pierwsza awaria

W dniach 9-19 listopada 2020 r. pracę elektrowni wstrzymywano ze względu na awarię dodatkowego systemu elektrotechnicznego. Doszło do tego zaledwie dwa dni po oficjalnym otwarciu obiektu.

2 grudnia informowano z kolei o konieczności dodatkowej korekty działania niektórych systemów.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia składa się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Siłownię buduje rosyjski Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę. Plany zakładają, że elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii rocznie.

Uruchomienie pierwszego reaktora było kilka razy odkładane. Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku zaplanowane jest na I kwartał br. Drugi blok ma być wprowadzony do eksploatacji w 2022 r.

Elektrownia zlokalizowana jest 23 km od granicy Białorusi z Litwą i 55 km na wschód od Wilna.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mark/ pra/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
_merit
Ciekawe, że Polska okupowała aż 2-krotnie dużą cześć Białorusi i dopiero 2. WŚ to zmieniła :)
1984
Tak bardzo ją okupowaliśmy, że w czasie powstania styczniowego umieścili swoje godło na herbie. Ciekawy był też początek owej okupacji bo królem Polski został władca Litwy i Rusi.
Druga okupacja była jeszcze ciekawsza. Po wojnie która to wszystko zmieniła ci z wolnej wschodniej strony robili wszystko aby dostać
Tak bardzo ją okupowaliśmy, że w czasie powstania styczniowego umieścili swoje godło na herbie. Ciekawy był też początek owej okupacji bo królem Polski został władca Litwy i Rusi.
Druga okupacja była jeszcze ciekawsza. Po wojnie która to wszystko zmieniła ci z wolnej wschodniej strony robili wszystko aby dostać sie na niedawno okupowaną. Po prostu tylko tam (jeszcze) były towary.

Jeżeli to co napisałeś o okupacji za największego zdrajcę Białorusi należy uznać Tadeusza Kościuszkę. Aby bronić niepodległość swojego okupanta wywołał wielką insurekcję przeciwko wyzwolicielom ze wschodu!
ractaros96
To jest wstyd, że taka mała i bardziej zacofana gospodarczo Białoruś ma swoją elektrownię atomową, a my jeszcze nie. Proszę też mi tu nie gadać o tym, że społeczeństwo nie chce, bo w Kleszczowie nie protestują przeciwko brudnej elektrowni, która im kupę kasy przynosi.
_merit
Węgry, Czechy, Finlandia też mają - wszystkie od Rosjan :)
ractaros96 odpowiada _merit
No tak, zapomniałem, że my na Rosję jesteśmy wielce obrażeni cały czas.
1984
Tak bardzo tęsknisz za droższym prądem, że chcesz elektrowni atomowej? I dlaczego używasz czasu teraźniejszego "kupę kasy im przynosi" skoro nawet na papierze EJ nie mamy? Wiesz coś o przewałach które powodują, że kasa za nieistniejącą elektrownię idzie do gminy gdzie jej nie ma?
ractaros96 odpowiada 1984
Mówię o elektrowni na węgiel w Bełchatowie...Tak trudno się było domyśleć? Chodziło mi tylko o fakt, że obecność takiej dużej elektrowni wpływa pozytywnie na finanse gminy w której się ona znajduje.
znawca_wszystkiego
I jaki z tego wniosek? Ano taki, że Polska to po prostu bezprzykładny ciemnogród z popultistycznym skorumpowanym rządem konusów opłacanych przez waszyngton. Polska ma być słaba i mieć słabą walutę. Polska ma przejąć rolę Chin sprzed 30 lat. Z tą różnicą że nigdy się nie rozwinie i zawsze ciemnota i ogłupianie I jaki z tego wniosek? Ano taki, że Polska to po prostu bezprzykładny ciemnogród z popultistycznym skorumpowanym rządem konusów opłacanych przez waszyngton. Polska ma być słaba i mieć słabą walutę. Polska ma przejąć rolę Chin sprzed 30 lat. Z tą różnicą że nigdy się nie rozwinie i zawsze ciemnota i ogłupianie będzie na pierwszym miejscu.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki