Blatter ponownie szefem FIFA

Szefem FIFA został ponownie Szwajcar Sepp Blatter. Jego rywal Jordańczyk, książę Ali Bin Al Husajn wycofał się z kandydowania po pierwszym głosowaniu.

Prezes FIFA Sepp Blatter
Prezes FIFA Sepp Blatter (fot. AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI / EastNews)

W pierwszej turze wyborów na faworyta kierującego organizacją od 17 lat 79-letniego Blattera oddano 133 głosów. Na księcia Alego Bin Al Husajna - zaledwie 73. Szefa światowej piłki wybiera 209 delegatów - przewodniczących krajowych federacji piłkarskich. Głosowanie jest tajne. Zwycięzca musi uzyskać 140 głosów delegatów. Jeśli to się nie uda, odbywa się druga tura, w której wystarczy zwykła większość. Ponieważ do zwycięstwa Blatterowi brakowało 7 głosów, zarządzono - zgodnie z przepisami - drugą turę, która miała odbyć się jeszcze dziś. Jednak Jordańczyk wycofał się po pierwszej turze.

Wybór nowego szefa był głównym punktem dzisiejszych obrad kongresu FIFA w Zurychu. Posiedzenie odbywa się w cieniu afery korupcyjnej w światowej organizacji. W środę zatrzymano prominentnych działaczy FIFY i biznesmenów podejrzanych o korupcję. Chodziło między innymi o "kupowanie" organizacji piłkarskich mistrzostw świata. Dziś jeden z nich, były wiceprezes Jack Warner z więzienia na Trynidadzie i Tobago trafił do szpitala. Sepp Blatter dotąd odcinał się od skandalu. W wystąpieniu przed rozpoczęciem głosowań apelował do zgromadzonych w Zurychu delegatów o ponowny wybór. Mówił, że Federacja wymaga zmian, ale rewolucja nie jest jej obecnie potrzebna.

bbc world/iar wcześn/moc/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~roger45

A mialby zostac ksiaze arabski jako gwarant uczciwosci ?

! Odpowiedz
1 2 ~Jan324

Oj . Amerykanie nie akceptują takiego wyboru. I gdzie tu znów włożyć kij w szprychy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil