REKLAMA

Błaszczak: Przeznaczamy największe w historii środki na modernizację wojska

2022-11-26 11:45, akt.2022-11-26 13:37
publikacja
2022-11-26 11:45
aktualizacja
2022-11-26 13:37

Przeznaczamy największe w historii środki na modernizację polskiego wojska — powiedział w sobotę w Toruniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że do 2031 roku ma zostać na ten cel wydane ponad 500 mld zł.

Błaszczak: Przeznaczamy największe w historii środki na modernizację wojska
Błaszczak: Przeznaczamy największe w historii środki na modernizację wojska
/ MON

Minister Błaszczak bierze w sobotę udział w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w kongresie "Katolicy a wojna i pokój".

"Tylko silne państwo i silne wojsko mogą obronić naszą ojczyznę. Uznając bezpieczeństwo kraju i obywateli za priorytet — rząd PiS od kilku lat przeznacza największe w historii środki na modernizację naszego wojska, a agresja Rosji na Ukrainę przyspieszyła ten proces" - powiedział Błaszczak.

Wśród priorytetów w tym zakresie wymienił zwiększenie zdolności operacyjnej jednostek stacjonujących na wschodzie Polski, osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Wojsko Obrony Terytorialnej, wzmocnienie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, a także rozbudowę infrastruktury dla sił sojuszniczych.

"Przyjęta w marcu ustawa o obronie ojczyzny pozwoli na skokowy wzrost finansowania potrzeb sprzętowych wojska — dzięki temu, że przewiduje nowe rozwiązania i regulacje w zakresie finansowania sił zbrojnych RP — w tym fundusz wsparcia sił zbrojnych. W budżecie na 2023 rok zaplanowano prawie 100 mld zł do wykorzystania przez MON, ale do dyspozycji będzie jeszcze ok. 40 mld zł z funduszu wsparcia. W planie modernizacji technicznej do 2031 roku chcemy przeznaczyć na to rekordowe środki ponad 500 mld zł, co umożliwi zakupy uzbrojenia w skali odpowiedniej do obecnych zagrożeń. Zrobimy wszystko, aby ostatecznie wyeliminować z polskiego arsenału stary sprzęt produkcji sowieckiej" - zaznaczył Błaszczak.

Wskazał także, że ta strategia opiera się przede wszystkim na polskim przemyśle zbrojeniowym. Mówił o tym, że sporo sprzętu polskiej produkcji bardzo dobrze sprawdza się podczas wojny na Ukrainie m.in. wyrzutnie przeciwlotnicze Piorun, armatohaubice Krab czy karabinki Grot.

"Zamawiamy w kraju tyle uzbrojenia, ile nasz przemysł jest w stanie udźwignąć. Stymulujemy wzrost produkcji, ale jednocześnie robimy wszystko, aby wyposażyć armię jak najszybciej w nowoczesną broń, której nasze fabryki nie oferują. Dlatego tam, gdzie to niezbędne, sięgamy po rozwiązania zagranicznych producentów. Zawsze kierujemy się jednak zasadą, że kupowanie uzbrojenie musi być interoperacyjne, kompatybilne i tam, gdzie to możliwe uzupełniane komponentami krajowymi" - stwierdził.

Ocenił, że rząd PiS naprawił "anachroniczny system pozyskiwania uzbrojenia".

"Powołana kilka miesięcy temu Agencja Uzbrojenia podpisała już 17 umów na dostawy sprzętu dla wojska. Trwają dostawy bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar produkcji tureckiej, a oprócz planów pozyskania śmigłowców AH-64 Apache, w ostatnim okresie podpisaliśmy umowy na zakup czołgów Abrams oraz koreańskich czołgów K2, armatohaubic K9, wyrzutni rakietowych Chunmoo, samolotów FA-50, śmigłowców AW149, niszczycieli Kormoran, bezzałogowych systemów wieżowych do transporterów opancerzonych Rosomak" - mówił Błaszczak.

Pierwsze pojazdy koreańskie K2 i K9 trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej w woj. warmińsko-mazurskim już w grudniu tego roku. "Coraz bliżej w realizacji są zamówienia dostawy rakietowych systemów uderzeniowych Himars, najnowocześniejszych myśliwców F-35, czołgów Abrams" - podkreślił.

"Budowa systemu obrony powietrznej to priorytet naszej modernizacji. W 2018 roku podpisałem umowę na zakup dwóch pierwszych baterii rakietowych systemów obrony powietrznej Patriot. Rozpoczęła się już integracja poszczególnych komponentów tego systemu dla Polski, w tym najnowocześniejszego na świecie zintegrowanego systemu dowodzenia obroną powietrzną IBCS" -

Błaszczak przypomniał, że wysłał strony amerykańskiej zapytanie ofertowe ws. kolejnych sześciu baterii Patriot.

"Za rządów PO-PSL tylko mówiono o budowie systemu obrony powietrznej, a nie podejmowano żadnych konkretnych działań. W 2011 roku minister (Bogdan) Klich z rządu premiera (Donalda) Tuska mógł pozyskać 12 używanych baterii Patriot, ale nawet tego nie zrealizowano, opóźniano budowę bazy w Redzikowie" - wskazał szef MON.

"Nie sposób nie zauważyć, że mimo tej wojny (w Ukrainie — PAP) i zagrożenia całej Europy wielopoziomową rosyjską agresją, łączny budżet wojskowy państw NATO jest dziś niższy niż w latach 90., mimo znacznie większej liczby członków. Tylko 1/3 z nich osiągnęła do tej pory minimalny cel wydatków na obronę uzgodniony w 2014 roku, czyli 2 proc. PKB" - mówił Błaszczak.

Wicepremier zwrócił uwagę, że Polska systematycznie zwiększa te wydatki.

"W 2023 roku wyniosą one 3 proc. PKB. Już teraz jesteśmy trzecim państwem sojuszu pod względem nakładów wojskowych w relacji do budżetu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dynamicznie rozwijająca się gospodarka, która nawet w dobie obecnego kryzysu potrafi generować odpowiednie środki" - wskazał.

Ocenił, że sojusz Polski z USA jest "silny jak nigdy". Mówił także o bardzo dobrej współpracy Polski z Wielką Brytanią oraz państwami regionu w ramach grup dwustronnych i wielostronnych, co ma być uzupełnieniem działań na arenie międzynarodowej, uzupełnieniem aktywności w ramach NATO.

"Polską racją stanu jest wspieranie euroatlantyckich aspiracji — przede wszystkim Ukrainy, ale także Gruzji oraz europejskich aspiracji Mołdawii. Nigdy wcześniej nie zrobiliśmy w tym zakresie więcej niż w ostatnich latach" - powiedział szef MON.

Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Czy tych zdrajców reprezentujących ukraińskie i amerykańskie interesy w Polsce dosięgnie kiedykolwiek sprawiedliwość?
langdon25
Im więcej pisuary wydadzą bez sensu na armie

Tym więcej kasy wyląduje w kieszeniach pisuarowych rodzin i kolesi - to juz nie będą miliony a MILIARDY pln !!!
prawnuk
Przypomnijmy. W 2025 pierwsza zawodowa idzie do cywila........ Co prawda jesteśmy jedynym krajem świata, w którym szeregowiec zarabia więcej niż profesor........ ale szans na dalszą dysproporcję płac między armią a np szkolnictwem nie ma......

Czyli co będziemy szkolić teraz ludzi przed pójsciem do cywila? to jakiś absurd.
Przypomnijmy. W 2025 pierwsza zawodowa idzie do cywila........ Co prawda jesteśmy jedynym krajem świata, w którym szeregowiec zarabia więcej niż profesor........ ale szans na dalszą dysproporcję płac między armią a np szkolnictwem nie ma......

Czyli co będziemy szkolić teraz ludzi przed pójsciem do cywila? to jakiś absurd.....
.
Zakładają, że przez najbliższe 10 lat oświata bedzie mieć corocznie podwyżjkę o 10%, to wojsko nie musi mieć jakiejkolwiek
socjalistyczneg
500 mld !
To trzeba wybudować nową drukarnię banknotów, albo drukować banknoty 1000 i 2000 pln
Inaczej nie dadzą Błaszczkaki rady.
Adam do roboty!
trolley
Czemu mamy żreć gruz latami? Żeby Błaszczak mógł się posztafirować i cichaczem znowu sprzęt za ciężkie miliony darmo na Ukrainę wysyłać? Czemu nie możemy być jak Ukraina??? Nic nie robić nic nie kupować a jak przyjdzie wojna to agresywnie na żebry i DEJ! DEJ! DEJ! Tylko gdzie my taki drugi kraj jak Ukraina Polskę znajdziemy hehe.Czemu mamy żreć gruz latami? Żeby Błaszczak mógł się posztafirować i cichaczem znowu sprzęt za ciężkie miliony darmo na Ukrainę wysyłać? Czemu nie możemy być jak Ukraina??? Nic nie robić nic nie kupować a jak przyjdzie wojna to agresywnie na żebry i DEJ! DEJ! DEJ! Tylko gdzie my taki drugi kraj jak Ukraina Polskę znajdziemy hehe. Jeszcze kilka miesięcy i wtedy dopiero zrozumiecie jaki rachunek dostaniemy za takie rządy i jaka nas wieloletnia ciężka bida czeka...
mknowak
Bo Polacy kochają UPA i ich przedstawicieli w naszym rządzie.....
trolley odpowiada mknowak
No tak jak by. Bardziej się Długopis i Mordazdradziecki przejęli rocznicą Hołodomoru niż Wołynia. Wrodzy agenci na najwyższych szczeblach władzy! I to sami ich wybraliśmy... :/
prawnuk
to nie wiedziałem, że nielatające migi to sprzet cokolwiek warty, podobnie czołgi poradzieckie.
Świetna okazja by sie sprzętu pozbyć - jakby nie liczyć Ukraina broni się już 9 razy dłużej niż Polska w 1939 roku.
Sowiecki trollu....
PS a gdzie Ukraińcy, których podobno twoim zdaniem mieli być w Polsce, a gdzie Polacy podobno
to nie wiedziałem, że nielatające migi to sprzet cokolwiek warty, podobnie czołgi poradzieckie.
Świetna okazja by sie sprzętu pozbyć - jakby nie liczyć Ukraina broni się już 9 razy dłużej niż Polska w 1939 roku.
Sowiecki trollu....
PS a gdzie Ukraińcy, których podobno twoim zdaniem mieli być w Polsce, a gdzie Polacy podobno walczący za Ukraińców na froncie?
bo tak głosiłeś w lutym
lancealot
Czemu dopiero po 7 latach?
Przecież można to było zrobić w czasie boomu gospodarczego a nie teraz, w czasie recesji.
I czemu aż takie nakłady skoro Rosja nie ma nawet siły podbić Ukrainy?
Przecież wojna z Polską to wojna z NATO.
Chyba, że chce się ogłosić sukces za wszelką cenę...
ptokbentoniczny2
Wierzysz w bajki z telewizora. Po pierwsze Rosja się ostatnio wycofała z części terenów. Co nie oznacza, że jest słaba, bo ilość żołnierzy po stronie ukraińskiej oraz ilość wysłanej tam broni powinno skutkować już dawno całkowitym wyparciem Rosji, a tak nie jest. A wierzenie w mrzonki, że atak na Polskę to atak na NATO to dopiero Wierzysz w bajki z telewizora. Po pierwsze Rosja się ostatnio wycofała z części terenów. Co nie oznacza, że jest słaba, bo ilość żołnierzy po stronie ukraińskiej oraz ilość wysłanej tam broni powinno skutkować już dawno całkowitym wyparciem Rosji, a tak nie jest. A wierzenie w mrzonki, że atak na Polskę to atak na NATO to dopiero odlot. Jak Polska sama sprowokuje atak to USA palcem nie kiwną. Dadzą nam trochę broni na kredyt i macie walczcie. I co będziesz walczył w imieniu takiego zdrajcy Morawieckiego czy Dudy. Ja na pewno nie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki