REKLAMA

Błaszczak: USA udostępnią Polsce 8 śmigłowców Apache. Będą bronić bramy brzeskiej

2023-05-05 19:16, akt.2023-05-05 20:31
publikacja
2023-05-05 19:16
aktualizacja
2023-05-05 20:31

Stany Zjednoczone udostępnią Polsce osiem śmigłowców Apache do czasu, kiedy Polska otrzyma własne zakupione przez siebie maszyny - powiedział w piątek wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem resortu obrony USA Lloydem Austinem w Pentagonie. Jak dodał, mają one pomóc bronić "bramy brzeskiej".

Błaszczak: USA udostępnią Polsce 8 śmigłowców Apache. Będą bronić bramy brzeskiej
Błaszczak: USA udostępnią Polsce 8 śmigłowców Apache. Będą bronić bramy brzeskiej
fot. Piotr Piwowarski / / FOTONEWS

"Armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów, jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia 96 helikopterów. To jest bardzo ważna zdolność, dlatego jestem wdzięczny sekretarzowi Austinowi za tę decyzję" - powiedział Błaszczak podczas briefingu prasowego pod pomnikiem żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej USA w Arlington pod Waszyngtonem.

Jak wyjaśnił, siły lądowe USA udostępnią Polsce osiem maszyn, szkolenie polskich pilotów rozpocznie się za kilka tygodni, zaś prawdopodobnie w przyszłym roku śmigłowce trafią na wschód Polski, by wzmocnić obronę "bramy brzeskiej".

"Dlaczego apache są ważne? Bo świetnie współpracują z Abramsami, bo trafią na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej, do 1. brygady lotnictwa wojsk lądowych, by stanowiły wraz z Abramsami zamknięcie »bramy brzeskiej«. Rozmawiałem z sekretarzem Austinem o tym, żeby stanowiły one tamę nie do przebicia" - mówił szef MON.

Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć 96 śmigłowców AH-64 Apache, jednak data ewentualnych dostaw nie jest jeszcze znana. Wciąż zgodę na zakup maszyn przez Polskę musi wyrazić Kongres i Departament Stanu.

Jak poinformował wicepremier, podczas spotkania z Austinem podpisał umowę o wzajemności w zamówieniach obronnych, która ma stanowić szansę dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zaznaczył, że dotychczasowe doświadczenia współpracy obu przemysłów są dobre, wskazując m.in. na produkcję elementów kadłubów F-16 w Mielcu oraz produkcję wyrzutni do systemów obrony powietrznej Patriot, które - jak powiedział Błaszczak - są mocno chwalone przez Amerykanów.

"Teraz jest większa szansa by skorzystać z tej wzajemności i jestem pewien że polski przemysł zbrojeniowy tę szansę wykorzysta" - powiedział minister.

Według niego szansą dla polskiego przemysłu ma być też zakup przez Polskę prawie 500 wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS. Zgodę na transakcje wyraziły Departament Stanu i Kongres, a obecnie negocjowane są warunki umowy.

"Ta umowa stanowi o wykorzystaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wyrzutnie HIMARS-ów będą montowane na polskich Jelczach, ale także rozmawiamy na temat produkcji podzespołów. Więc będzie to inwestycja polsko-amerykańska" - powiedział Błaszczak.

Jak dodał, pierwsze pięć z 20 zamówionych w 2019 r. wyrzutni HIMARS trafi do Polski już w maju br.

Podczas wizyty w Pentagonie odsłoniono też mural na jednej ze ścian kompleksu, upamiętniający współprace wojskową USA i Polski. Mural przedstawia m.in. Tadeusza Kościuszkę, Kazimierza Pułaskiego, a także amerykańskiego sierżanta Michaelem Ollinsa, który w Afganistanie uratował życie polskiego oficera przypłacając to swoim życiem.

Błaszczak stwierdził, że rozmowy z Austinem dotyczyły też lipcowego szczytu NATO w Wilnie i przygotowania planów odpowiedzi oraz zwiększenia wydatków obronnych państw NATO. Pytany o to, czy Polska zwróciła się do USA o pomoc w sprawie ustalenia rakiety, którą odnaleziono pod Bydgoszczą, Błaszczak odpowiedział, że sprawę bada prokuratura. Dodał jednak, że jest z Amerykanami w ścisłym kontakcie, zaś podczas incydentu z 16 grudnia, kiedy poderwano myśliwce do śledzenia niezidentyfikowanego obiektu, w akcji uczestniczyły także samoloty amerykańskie.

Piątek jest drugim dniem wizyty wicepremiera w USA. Jeszcze w piątek uda się do Chicago, gdzie w sobotę będzie uczestniczył w Paradzie Konstytucji oraz spotka się z przedstawicielami Gwardii Narodowej stanu Illinois. Później uda się do Kanady.

Błaszczak: Rozmawiamy o produkcji podzespołów do HIMARS-ów w Polsce

Negocjacje na temat zakupu prawie 500 wyrzutni HIMARS trwają, a umowa ma stanowić o wykorzystaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego m.in. w produkcji podzespołów do tego systemu - poinformował w piątek wicepremier Mariusz Błaszczak po spotkaniu z szefem resortu obrony USA Lloydem Austinem w Pentagonie.

"Ta umowa stanowi o wykorzystaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wyrzutnie HIMARS-ów będą montowane na polskich Jelczach, ale także rozmawiamy na temat produkcji podzespołów. Więc będzie to inwestycja polsko-amerykańska" - powiedział Błaszczak podczas briefingu prasowego.

Jak dodał, pierwsze pięć z 20 zamówionych w 2019 r. wyrzutni HIMARS trafi do Polski już w maju.

Z Arlington Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
darius19
chyba zabolalo? Czytajac trolle....
ebm242
Wszystko, co może powstrzymać, pochód Orków na zachód jest dobrą decyzją. To, co zbrodniarze wojenni z Federacji Rosyjskiej wyprawiają na Ukrainie, jest lekcją nie tylko dla krajów europy środkowo-wschodniej, ale także dla całego zachodu. Zbrodniarze wojenni z Kremla nie przestrzegają żadnych konwencji, żadnych zasad i z premedytacją Wszystko, co może powstrzymać, pochód Orków na zachód jest dobrą decyzją. To, co zbrodniarze wojenni z Federacji Rosyjskiej wyprawiają na Ukrainie, jest lekcją nie tylko dla krajów europy środkowo-wschodniej, ale także dla całego zachodu. Zbrodniarze wojenni z Kremla nie przestrzegają żadnych konwencji, żadnych zasad i z premedytacją i zaciekłością przeprowadzają akty ludobójstwa. Każdy demokratyczny kraj powinien być uzbrojony po zęby w tej części Świata i gotowy na obronę swojej wolności przed tą okrutną i zdziczałą hordą.
infinityhost
Przecież my nie mamy śmigłowców apache, jak mamy je udostępniać USA? Nie ogarniam tego typa.
darius19
ruskie trolle niech podziekuja Putlerowi. Bo on ci to sprawil. Rosja to kraj bandycki
dolar36
będą przewozić dostojników państwowych takich jak kaczyński i robić ap ap ap... bo chyba w boju to już sprzęt przestarzały buhaha
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
darius19
powinieneś się podpisywać "dobrze poinformowany"
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Czyli rozumiem że w smigłowce Blackhowk już się wyposazyliśmy. Teraz pora na Apacze :)
jaguar_61
nic nie rozumiesz synku...przede wszystkim jaka jest różnica między nimi i co potrafią Apache...
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba odpowiada jaguar_61
Zdecydowanie nic nie rozumiem Pędzący Jaguarze :) Nie rozumiem że obiecali nam 6 lat temu 80 Blackhowków - są 4. Teraz obiecują duzio duzio wiecej wiec jest szansa ze duzio wiecej będzie :)

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki