REKLAMA

Błaszczak: Na mundurach policjantów będą kamery

2016-12-01 16:48
publikacja
2016-12-01 16:48

Na mundurach policjantów będą kamery rejestrujące ich interwencje - zapowiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przedstawiając w Sejmie wieloletni program modernizacji służb mundurowych.

fot. Tymon Markowski / / FORUM

Sejmowa komisja spraw wewnętrznych i administracji rozpoczęła prace nad projektem ustawy ustanawiającej program modernizacji służb MSWiA na lata 2017-2020 o wartości 9,1 mld zł.

"Chcemy wprowadzić taki standard, że na mundurach policjantów będą kamery. Koszty nie są duże, a rezultat będzie bardzo pozytywny. Dzięki temu będziemy mogli rozstrzygnąć spory. Takie narzędzie pozwoli nam, żeby rozstrzygnąć wszystkie niejasności" - powiedział Błaszczak, odpowiadając na pytania posłów.

O podobnym rozwiązaniu mówił PAP po objęciu stanowiska komendanta głównego policji Jarosław Szymczyk. "Chciałbym, by we wszystkich radiowozach montowane były kamery pozwalające na rejestrację przebiegu interwencji, ale także na dokumentowanie procesowe czynności realizowanych przez policjantów" - powiedział.

Przed dwoma laty policja kupiła prawie 100 taserów (urządzeń działających podobnie do paralizatora, które wystrzeliwują elektrody o zasięgu kilku metrów) z kamerami. Ówczesny szef KGP Marek Działoszyński mówił PAP, że prawdopodobnie w 2015 r. każdy patrol policji będzie wyposażony w taser z kamerą rejestrującą obraz i dźwięk od momentu, kiedy policjant odbezpiecza to urządzenie.

W 2015 r. na ulicach Los Angeles pojawili się pierwsi policjanci z kamerami w mundurach. Nagrania z przebiegu służby mają pomagać w rozstrzyganiu spornych sytuacji.

Kamery w mundurach nie będą działać bez przerwy - zaczną rejestrować przebieg służby dopiero wtedy, kiedy policjant ją najpierw.(PAP)

gdyj/ krm/ karo/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~nicniepasuje
Nie ma kamer ludzie chcą żeby wprowadzić, chce wprowadzić to się gada że będą manipulacje, jak zwykle nikogo nie można zadowolić, z tego co mówi Błaszczak to jest projekt może będę ekstra kemery z super głosem
~taaa
Każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z rejestracją materiału dowodowego AV doskonale wie jak można manipulować materiałem (lub ile można stracić) włączając urządzenie we właściwym momencie (lub zbyt późno). Każdy kto miał do czynienia z tą techniką wie jak wszawa jest jej jakość, jak wąskie są kąty obiektywu, jak płytka jest Każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z rejestracją materiału dowodowego AV doskonale wie jak można manipulować materiałem (lub ile można stracić) włączając urządzenie we właściwym momencie (lub zbyt późno). Każdy kto miał do czynienia z tą techniką wie jak wszawa jest jej jakość, jak wąskie są kąty obiektywu, jak płytka jest głębia ostrości, jak wszawa jest rozdzielczość powyżej kilku-kilkunastu metrów. Wiadomo także, że praktycznie niemożliwym jest zarejestrowanie sytuacji bliskiego kontaktu urządzeniem nasobnym - widać tylko tułuów drugiej osoby a jedynym dowodem jest audio wymagające potem analizy i podlegające dyskusji - ze względu na szuranie mikrofonem.

Choć przyznać trzeba że dla pary lub grupy operatorów to już jakiś śladowy sens to ma, bo zawsze któryś jest z boku, przynajmniej na początku.
~wieści
A ja słyszałem że w Ameryce nadal biją Murzynów.
~Piotr
Przecież niektóre patrole piesze już mają wpięte kamery, a niektóre patrole samochodowe bezpośrednią transmisję video z dźwiękiem do komendy
~McA
No to będzie niezły Camerimage
~Mirek
To będzie miało tylko sens jeśli w parze z tym wejdzie prawo że w momencie magicznego zniknięcia nagrania lub niesprawności urządzenia, słowo poszkodowanego będzie miało większe znaczenie w sprawie niż wersja zdarzeń policjanta. Inaczej będzie taki sam skutek jak znikające nagrania i awarie kamer na komisariatach przy oskarżeniach To będzie miało tylko sens jeśli w parze z tym wejdzie prawo że w momencie magicznego zniknięcia nagrania lub niesprawności urządzenia, słowo poszkodowanego będzie miało większe znaczenie w sprawie niż wersja zdarzeń policjanta. Inaczej będzie taki sam skutek jak znikające nagrania i awarie kamer na komisariatach przy oskarżeniach policjantów o pobicie.
~Marek
W końcu! kamery chronią zarówno policjanta przed pomówieniem jak i obywateli przed opresją niemoralnych funkcjonariuszy. Teraz tylko prawo, że każde obciążające podejrzanego zeznania policja musi być potwierdzone nagraniem audio/wideo i policja będzie na dobrej drodze do profesjonalizacji i odzyskania należnego jej prestiżu.
~Gruzowik
Patrole ulegną wzmocnieniu:2 policjantów,scenarzysta,reżyser,widziani itp.
~ec
Można sobie chcieć nagrywać kamerą,telefonem,dyktafonem ,przecież te śmiecie na to nie pozwalają -sprawdzają,czy sprzęt został wyłączony !!!
To obywatele mają mieć zagwarantowane prawo rejestrowania przebiegu interwencji,a nie odwrotnie !!!!
Tasery dla małoletnich bandytów tylko pod warunkiem ukończenia studiów z medycyny
Można sobie chcieć nagrywać kamerą,telefonem,dyktafonem ,przecież te śmiecie na to nie pozwalają -sprawdzają,czy sprzęt został wyłączony !!!
To obywatele mają mieć zagwarantowane prawo rejestrowania przebiegu interwencji,a nie odwrotnie !!!!
Tasery dla małoletnich bandytów tylko pod warunkiem ukończenia studiów z medycyny i psychologii !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki