Błaszczak: Na mundurach policjantów będą kamery

Na mundurach policjantów będą kamery rejestrujące ich interwencje - zapowiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przedstawiając w Sejmie wieloletni program modernizacji służb mundurowych.

(fot. Tymon Markowski / FORUM)

Sejmowa komisja spraw wewnętrznych i administracji rozpoczęła prace nad projektem ustawy ustanawiającej program modernizacji służb MSWiA na lata 2017-2020 o wartości 9,1 mld zł.

"Chcemy wprowadzić taki standard, że na mundurach policjantów będą kamery. Koszty nie są duże, a rezultat będzie bardzo pozytywny. Dzięki temu będziemy mogli rozstrzygnąć spory. Takie narzędzie pozwoli nam, żeby rozstrzygnąć wszystkie niejasności" - powiedział Błaszczak, odpowiadając na pytania posłów.

O podobnym rozwiązaniu mówił PAP po objęciu stanowiska komendanta głównego policji Jarosław Szymczyk. "Chciałbym, by we wszystkich radiowozach montowane były kamery pozwalające na rejestrację przebiegu interwencji, ale także na dokumentowanie procesowe czynności realizowanych przez policjantów" - powiedział.

Przed dwoma laty policja kupiła prawie 100 taserów (urządzeń działających podobnie do paralizatora, które wystrzeliwują elektrody o zasięgu kilku metrów) z kamerami. Ówczesny szef KGP Marek Działoszyński mówił PAP, że prawdopodobnie w 2015 r. każdy patrol policji będzie wyposażony w taser z kamerą rejestrującą obraz i dźwięk od momentu, kiedy policjant odbezpiecza to urządzenie.

W 2015 r. na ulicach Los Angeles pojawili się pierwsi policjanci z kamerami w mundurach. Nagrania z przebiegu służby mają pomagać w rozstrzyganiu spornych sytuacji.

Kamery w mundurach nie będą działać bez przerwy - zaczną rejestrować przebieg służby dopiero wtedy, kiedy policjant ją najpierw.(PAP)

gdyj/ krm/ karo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~policjant

jestem ZA!

! Odpowiedz
1 0 ~nicniepasuje

Nie ma kamer ludzie chcą żeby wprowadzić, chce wprowadzić to się gada że będą manipulacje, jak zwykle nikogo nie można zadowolić, z tego co mówi Błaszczak to jest projekt może będę ekstra kemery z super głosem

! Odpowiedz
2 1 ~taaa

Każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z rejestracją materiału dowodowego AV doskonale wie jak można manipulować materiałem (lub ile można stracić) włączając urządzenie we właściwym momencie (lub zbyt późno). Każdy kto miał do czynienia z tą techniką wie jak wszawa jest jej jakość, jak wąskie są kąty obiektywu, jak płytka jest głębia ostrości, jak wszawa jest rozdzielczość powyżej kilku-kilkunastu metrów. Wiadomo także, że praktycznie niemożliwym jest zarejestrowanie sytuacji bliskiego kontaktu urządzeniem nasobnym - widać tylko tułuów drugiej osoby a jedynym dowodem jest audio wymagające potem analizy i podlegające dyskusji - ze względu na szuranie mikrofonem.

Choć przyznać trzeba że dla pary lub grupy operatorów to już jakiś śladowy sens to ma, bo zawsze któryś jest z boku, przynajmniej na początku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~wieści

A ja słyszałem że w Ameryce nadal biją Murzynów.

! Odpowiedz
1 0 ~Piotr

Przecież niektóre patrole piesze już mają wpięte kamery, a niektóre patrole samochodowe bezpośrednią transmisję video z dźwiękiem do komendy

! Odpowiedz
1 0 ~McA

No to będzie niezły Camerimage

! Odpowiedz
2 18 ~Mirek

To będzie miało tylko sens jeśli w parze z tym wejdzie prawo że w momencie magicznego zniknięcia nagrania lub niesprawności urządzenia, słowo poszkodowanego będzie miało większe znaczenie w sprawie niż wersja zdarzeń policjanta. Inaczej będzie taki sam skutek jak znikające nagrania i awarie kamer na komisariatach przy oskarżeniach policjantów o pobicie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~Marek

W końcu! kamery chronią zarówno policjanta przed pomówieniem jak i obywateli przed opresją niemoralnych funkcjonariuszy. Teraz tylko prawo, że każde obciążające podejrzanego zeznania policja musi być potwierdzone nagraniem audio/wideo i policja będzie na dobrej drodze do profesjonalizacji i odzyskania należnego jej prestiżu.

! Odpowiedz
4 5 ~Gruzowik

Patrole ulegną wzmocnieniu:2 policjantów,scenarzysta,reżyser,widziani itp.

! Odpowiedz
7 4 ~ec

Można sobie chcieć nagrywać kamerą,telefonem,dyktafonem ,przecież te śmiecie na to nie pozwalają -sprawdzają,czy sprzęt został wyłączony !!!
To obywatele mają mieć zagwarantowane prawo rejestrowania przebiegu interwencji,a nie odwrotnie !!!!
Tasery dla małoletnich bandytów tylko pod warunkiem ukończenia studiów z medycyny i psychologii !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil