REKLAMA

Blackout w Libanie po zamknięciu dwóch elektrowni z powodu braku paliwa

2021-10-09 19:26
publikacja
2021-10-09 19:26
Blackout w Libanie po zamknięciu dwóch elektrowni z powodu braku paliwa
Blackout w Libanie po zamknięciu dwóch elektrowni z powodu braku paliwa
fot. Daniel Carde / / ZUMA Press

Liban pozbawiony jest od piątku prądu z powodu braku paliwa do generacji energii w dwóch największych w kraju elektrowniach - ogłosiła w sobotę państwowa firma Electricite du Liban (EDL).

Liban jest pogrążony w kryzysie, określanym przez Bank Światowy jako jeden w z największych od 1850 roku. W kraju doszło do drakońskiego racjonowania energii elektrycznej, sięgającego 22 godzin na dobę, przy trudnościach z importem paliwa z powodu historycznego upadku waluty krajowej i wysychania napływu dewiz.

Braki w dostawach prądu paraliżują życie ludności i wielu kluczowych sektorów gospodarki.

Zamknięcie elektrowni w Deir Ammar w piątek rano i elektrowni Zahrani w sobotę po południu spowodowane były wyczerpaniem się rezerw oleju napędowego - podała EDL. Doprowadziło to do "całkowitego załamania się sieci bez możliwości jej przywrócenia na chwilę obecną" - podała, informując jednocześnie, że inne elektrownie w kraju działają na minimalnym poziomie.

Libański minister ds. energetyki Walid Fajad powiedział w sobotę agencji AP, że zwróci się do armii o pilne dostawy paliwa z jej zapasów.

EDL poinformowała też, że tankowiec z paliwem ma przybyć do Libanu w sobotę wieczorem i zostać rozładowany na początku przyszłego tygodnia.

Rząd, utworzony w Libanie po 13 miesiącach politycznych kłótni, zobowiązał się do przeprowadzenia reform w sektorze elektroenergetycznym.

Liban negocjuje z Egiptem i Jordanią dostawy gazu i elektryczności przez Syrię, a szyicki ruch Hezbollah ogłosił w ostatnich tygodniach dostawy irańskiego paliwa, aby złagodzić w kraju jego poważne niedobory.

Liban także porozumiał się Irakiem w sprawie dostaw ropy w zamian za usługi medyczne. (PAP)

jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
piotrek290
Zwłaszcza jak prawie połowa to chrześcijanie.
ajwaj_
Wyjscie jest proste > atomówka
Bangladesh nie jest bogaty, tym bardziej kupuje tanio i dobrze
_________________
""Premier Bangladeszu Sheikh Hasina zainaugurowała w niedzielę prace nad instalacją zbiornika reaktora w elektrowni atomowej w Ruppur, nazywając ten dzień "bardzo ważnym" dla kraju.
"Dzisiaj
Wyjscie jest proste > atomówka
Bangladesh nie jest bogaty, tym bardziej kupuje tanio i dobrze
_________________
""Premier Bangladeszu Sheikh Hasina zainaugurowała w niedzielę prace nad instalacją zbiornika reaktora w elektrowni atomowej w Ruppur, nazywając ten dzień "bardzo ważnym" dla kraju.
"Dzisiaj jest dla nas bardzo ważny dzień. Ten dzień jest ważny nie tylko dla Bangladeszu, ale także dla mnie" - powiedziała podczas inauguracji prac instalacyjnych za pośrednictwem łącza wideo, podała państwowa agencja prasowa Bangladeszu.

Fabryka Atommash (Wołgodońsk, obwód rostowski) dostarczyła w kwietniu br. zbiornik reaktora jądrowego dla drugiego bloku energetycznego elektrowni jądrowej Ruppur budowanej w Bangladeszu z udziałem Rosji. Reaktor nowoczesnego jądrowego bloku energetycznego jest pionowym cylindrycznym zbiornikiem o eliptycznym dnie, wewnątrz którego umieszczony jest rdzeń, w którym zachodzi kontrolowana reakcja jądrowa oraz urządzenia wewnątrz zbiornika.
"Ruppur to elektrownia jądrowa budowana w ramach rosyjskiego projektu NPP 2006. Wybrane miejsce pod budowę zakładu znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Padma, 160 kilometrów od Dhaki, stolicy Bangladeszu.
Jesienią 2013 roku wmurowano kamień węgielny pod przyszłą elektrownię. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych z najnowocześniejszymi reaktorami VVER-1200 o mocy 1200 MW każdy, o cyklu życia 60 lat z opcją przedłużenia o kolejne 20 lat.

Oczekuje się, że elektrownia jądrowa w Ruppur zostanie oddana do eksploatacji kolejno, przy czym pierwszy blok rozpocznie pracę w 2023 roku, a drugi w 2024 roku.""
tysiak35
Zdrastwujcie Towariszczu a czy pomyśleliście że jeden gigawat z atomu jest bardzo drogi i przyczynia się do powstania tylko 10 000 miejsc pracy , a to bardzo mało i czy chcielibyście u nas bezrobocia jak w Hiszpanii gdzie atomówek pełno ?.
ajwaj_ odpowiada tysiak35
Spytaj dzieci co to Bangladesh, to byla biedna kolonia a towariszczu Hiszpania kolonizator
- roboty nie ma
- wegla, drewna, gazu, chrustu itd nie ma
- a atom bedzie
incitatus
Tak będzie wyglądać Warszawa jak Kaczynski wyprowadzi PL z UE. Nie dlatego że nie będzie prądu ale w momencie w którym ostatni zgasi światło
gruking
Tak bedzie wygladac Polska jak bedziemy słuchac politycznych wyroków tsue.
marekpoznan
A jak będzie wyglądać Polska jak Tuskiści dorwą się do władzy i pod dyktando Niemców wyłączą kilka elektrowni..?
broiniac odpowiada marekpoznan
Akurat to już mieliśmy okazję zobaczyć, bo u władzy było dość długo. Przez większość czasu nie będą robić nic, bo będą zbyt zajęci rozkradaniem, łapówkarstwem i zabezpieczaniem kolejnych stołków. W kuluarach pocisną trochę bekę z PISu, że "tamtym nawet nepotyzm nie wyszedł". Dla niektórych będzie to plus - nic się nie zmienia,Akurat to już mieliśmy okazję zobaczyć, bo u władzy było dość długo. Przez większość czasu nie będą robić nic, bo będą zbyt zajęci rozkradaniem, łapówkarstwem i zabezpieczaniem kolejnych stołków. W kuluarach pocisną trochę bekę z PISu, że "tamtym nawet nepotyzm nie wyszedł". Dla niektórych będzie to plus - nic się nie zmienia, to przynajmniej nie ma nowych kłód pod nogi.
Jak przyjdą jakieś problemy, bo budżet się nie będzie spinał, to podniosą ten, czy tamtej podatek o parę pkt. procentowych, albo wiek emerytalny podniosą.

Jeszcze tydzień temu zgodziłbym się, że to nie jest ta sama Platforma, co wtedy. Ale teraz jak Tutaj potwierdził swoje aspiracje dot. partii, nie mam złudzeń.

Wracając mówił co innego, ale to akurat jakoś mnie nie dziwi. Ludzie się nie zmieniają.
broiniac odpowiada broiniac
jak Tusk* potwierdził swoje aspiracje.

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki