Biżuterię i sztukę można trzymać... w banku

Przechowywanie biżuterii, dzieł sztuki, kolekcji monet czy też kruszców we własnym mieszkaniu bywa ryzykowne. By uchronić kosztowności przed kradzieżą, można złożyć je w bankowej kasecie lub skrytce sejfowej.

Ile kosztuje wynajęcie bankowej skrytki sejfowej?
Image licensed by Ingram Image

Zainteresowanie bezpiecznym przechowywaniem cennych przedmiotów w bankowych skrytkach z roku na rok rośnie. Wraz z nim podnoszą się koszty wynajmu kaset lub skrytek.

Lepsza kaseta czy skrytka bankowa?


Niektóre banki – a w zasadzie wybrane ich oddziały zazwyczaj znajdujące się w największych miastach - mają w swojej ofercie kasetki lub skrytki bankowe. Ta ostatnia różni się od kasetki tym, że jest trwale umocowana w banku, przez co deponowanie lub odbiór przedmiotów zawsze wiąże się z wizytą w skarbcu bankowym w towarzystwie pracownika. Ten jednak nie towarzyszy klientowi w trakcie zapełniania bądź opróżniania kontenerka. W przypadku samoobsługowych skrytek sejfowych najemca może korzystać z nich samodzielnie przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

W skrytkach i kasetkach klient może umieścić niemal wszystko – jedynym ograniczeniem są gabaryty składanych przedmiotów. Wgląd w zawartość kontenerka ma wyłącznie jego najemca lub osoba przez niego upoważniona i tylko oni znają jego zawartość. Dostęp do kasety lub skrytki jest nieograniczony w godzinach pracy banku.

Wynajmujesz bezpieczną skrytkę


Skrytki i kasetki bankowe są precyzyjnie zabezpieczone. Same pomieszczenia, w których przechowywane są skrzynki i kasetki przypominają skarbce z licznymi alarmami, żelaznymi drzwiami i licznymi wzmocnieniami ścian. Ponadto, bank wymaga od osób postronnych wylegitymowania się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi uzyskanie dostępu do skrzynki, nawet po śmierci najemcy. Znane są bowiem przypadki otwarcia niewłaściwej skrytki po śmierci jej właściciela.

Aby otworzyć zamek kontenerka potrzeba dwóch kluczy (jeden z nich – tzw. domykacz – jest przetrzymywany w banku, drugi jest w posiadaniu najemcy) lub zestawu kart. Co ważne, banki nie posiadają kopii zapasowych kluczy lub kart. Dlatego w sytuacji ewentualnego ich zgubienia przez klienta jedynym możliwym sposobem otwarcia skrytki jest fizyczne zniszczenie zamka, za co koszty ponosi najemca. Warto upewnić się, że umowa z bankiem zapewni zachowanie w tajemnicy tego, co w skrzynce jest przechowywane oraz odpowiednie odszkodowanie w przypadku utraty dóbr w wyniku zniszczenia skrzynki wraz z zawartością bez winy klienta.

Ile kosztuje wynajem skrytki lub kasetki bankowej?


Opłata za wynajem skrytki lub kasetki bankowej uzależniona jest od jej rozmiaru – im większa, tym droższa - oraz deklarowanego okresu przechowywania – im dłużej, tym taniej. Opłaty, w zależności od banku, pobierane są w różnych cyklach – dziennym, miesięcznym lub rocznym. Koszty wynajmu skrzynki wynoszą od 250 do nawet 900 zł rocznie. Dodatkowo niektóre banki pobierają dodatkowe opłaty jednorazowe. Przykładowo MultiBank pobiera 10 zł za kartę magnetyczną oraz 250 zł za zamek magnetyczny wraz z kompletem kluczy.

Przykładowe koszty wynajmu bankowej skrytki sejfowej lub kasetki
Bank Typ lub rozmiar Koszt wynajmu
dzienny miesięczny roczny
BNP Paribas do 13x24x36 2 zł (do 7 dni włącznie) 30 zł (8 dni i więcej) X
powyżej 13x24x36 3 zł (do 7 dni włącznie) 50 zł (8 dni i więcej) X
BOŚ Bank skrytka X 40 zł + VAT 250 zł + VAT
Bank BGŻ skrytka, kaseta X 30 zł 250 zł
Bank BPH skrytka, kaseta* X 50 zł 500 zł
Bank Millennium skrytka X 30 zł X
Bank Pekao *** skrytka, kaseta 5 zł 50 zł 400 zł
BZ WBK skrytka, kaseta X 50 zł 400 zł
Deutsche Bank PBC skrytka mała X 30 zł 300 zł
skrytka średnia X 45 zł 450 zł
skrytka duża X 55 zł 550 zł
DnB Nord skrytka X 50 zł 500 zł
ING Bank Śląski skrytka X 25 zł X
Kredyt Bank skrytka, kaseta X 60 zł 400 zł
MultiBank skrytka mała (wys. do 5 cm) X X 360 zł**
skrytka średnia (wys. 5-15 cm) X X 600 zł**
skrytka duża (wys. powyżej 15 cm) X X 900 zł**
PKO BP skrytka 2 zł (do 29 dni) 40 zł 300 zł
kaseta 1,50 zł (do 29 dni) 25 zł 250 zł
* Przyjęcie i przechowywanie kasety – 50 zł miesięcznie, 500 zł rocznie.
** Bank pobiera dodatkowo opłaty jednorazowe: 10 zł – karta magnetyczna, 250 zł – zamek magnetyczny wraz z kompletem kluczy.
*** Opłata za przyjęcie do przechowywania kasety – miesięcznie - wysokość opłaty ustalana w wyniku negocjacji, min. 50 zł.
Źródło: opracowanie własne na podstawie TOiP poszczególnych banków, 10.10.2012.

Z zabezpieczonej skrzynki bankowej można korzystać stale - przez długi okres czasu. Można też na przykład krótkoterminowo złożyć w banku kosztowności na czas urlopu wypoczynkowego. Posiadanie skrytki lub kasety bankowej można zapewnić sobie płacąc już od 1,50 zł dziennie.

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Zuzanna Brud

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 ~pelka

Istnieją też prywatne skrytki - skarbce bankowe są zamykane, widocznie im się nie opłaca ich prowadzenie, a istnieje np. skarbiec77, poniżej 100 złotych miesięcznie za skrytkę o najmniejszych wymiarach. I akurat kosztowności lepiej trzymać w skrytkach - dla bezpieczeństwa. W tym kraju łatwo je stracić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne